Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkan Grzegorz na Pomorzu 29.10 2017. Ponad 260 interwencji strażaków [PROGNOZA POGODY]

IMGW-PIB/MK/AT/GP/EA
Zamknięte molo w Sopocie
Zamknięte molo w Sopocie Karolina Misztal
Wichura na Pomorzu 29.10.2017. Orkan Grzegorz nadciągnął nad Polskę. Na Pomorzu najsilniej wieje w regionie nadmorskim - tu wiatr może osiągać do 110 km/h. Wewnątrz lądu wiatr będzie słabszy - na Pomorzu do 80 km/h. Ponad 260 interwencji, w tym ok. 100 związanych z lokalnymi podtopieniami, setki powalonych drzew i konarów, uszkodzone banery, rynny, ogrodzenia, zerwane linie energetyczne - to dotychczasowy bilans szalejącej od sobotniego wieczoru wichury na Pomorzu.

Aktualizacja, godz. 22:15

Orkan Grzegorz 30.10.2017 - silny wiatr, sztorm i stany alarmowe na rzekach

Na poniedziałek, 30 października Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całej Polski ostrzeżenia 1 stopnia. Na Pomorzu ostrzeżenie wzrosło do 2 stopnia. Nadal ma bardzo mocno wiać.

IMGW: do popołudnia w subregionie wewnętrznym oraz do północy w subregionie nadmorskim prognozowany jest silny i porywisty wiatr o średniej prędkości 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 70 km/h.

Kilkadziesiąt miejscowości na pomorzu pozostaje bez prądu, najwięcej w rejonie kwidzyńskim, starogardzkim i wejherowskim.

Wideo z Gdyni:

Aktualizacja, godz. 22:00

W południowych powiatach woj. pomorskiego do godziny 18:00 maksymalne porywy wiatru w subregionie wewnętrznym wynosiły do 75 km/h. Jak informuje IMGW w nocy prognozowana jest średnia prędkość wiatru od 20 km/h do 35 km/h oraz porywy do 65 km/h. Ponowny wzrost prędkości wiatru spodziewany jest w poniedziałek (30.10) w godzinach przedpołudniowych. W ciągu dnia mogą wystąpić porywy wiatru do 70 km/h.

W powiatach nadmorskich prognozowane jest wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu.

Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej w poniedziałek, 30.10.2017.

Zobaczcie także: Sztorm na Bałtyku. Ogromne fale w Międzyzdrojach

Źródło: TVN 24



Aktualizacja, godz. 20:30

Jak informuje Magdalena Skorupka - Kaczmarek z gdańskiego magistratu, ze względu na wodę, która przelała się przez jezdnię zamknięta dla ruchu została ulica Wiślna w Gdańsku.

- Budynek przy ulicy Wiślnej 1 został zabezpieczony. Silny wiatr spowodował tzw. „cofkę” na Martwej Wiśle – obecnie woda w kilku miejscach przekroczyła stany alarmowe, powodując automatyczne zamknięcie wrót sztormowych. Wrota w sposób automatyczny zamykają się, gdy poziom wody od strony Martwej Wisły przewyższa poziom wody w ciekach do niej dopływających, chroniąc przed lokalnymi podtopieniami.Pracownicy spółki Gdańskie Wody na bieżąco kontrolują sytuację w mieście i reagują we współpracy z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i pozostałych służb miejskich - dodaje Kaczmarek.

Prognoza pogody na noc 29/20.10.2017. Poziomy wód osiągnęły stany alarmowe

Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (570 cm) aktualnie wskazuje (598 cm), tendencja malejąca, lub stała może przejść w rosnącą .

Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm) aktualnie skazuje (598 cm), tendencja malejąca lub stała może przejść w rosnącą.

Urząd Miejski w Gdańsku informuje, że sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana - aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu. Straż Pożarna odnotowała w ciągu całego dnia 30 zgłoszeń w związanych z silnym wiatrem, dotyczyły one głównie przewróconych drzew i oderwanych, "latających" blach.

Aktualizacja godz. 18.15
Ponad 260 interwencji, w tym ok. 100 związanych z lokalnymi podtopieniami, setki powalonych drzew i konarów, uszkodzone banery, rynny, ogrodzenia, zerwane linie energetyczne - to dotychczasowy bilans szalejącej od sobotniego wieczoru wichury na Pomorzu. Najwięcej pracy strażacy mają w powiatach puckim, tczewskim i kartuskim.

- Odnotowaliśmy 103 interwencje związane z lokalnymi podtopieniami i ok. 142 zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem – informuje dyżurny SKKW.

W Zatoce Gdańskiej i na Martwej Wiśle poziom wód osiągnął stan alarmowy. Ze względu na zagrażające niebezpieczeństwo zamknięte zostały dla odwiedzających do odwołania gdańskie cmentarze, Park Oliwski, ZOO, a także sopockie molo. Szalejący na Bałtyku sztorm, chwilami sięgający 9 stopni w skali Beauforta, uszkodził dolny pomost drewnianego deptaka.

Ale to jeszcze nie wszystko. Wielu mieszkańców Pomorza zmuszonych będzie spędzić niedzielny wieczór jedynie przy świecach.
- Do godz. 16 bez prądu pozostawało 9 tys. odbiorców. Obszary najbardziej dotknięte awariami to rejon Wejherowa, Starogardu Gdańskiego, Tczewa oraz Kartuz i Kościerzyny - informuje Lidia Serbin-Zuba, rzecznik Energii Operator. - Cały czas ekipy pogotowia energetycznego pracują w terenie, odbudowując ruch prądu. Sieć jest sukcesywnie rekonfigurowana tak, aby do jak największej liczby domostw, jeszcze przed nocą, wróciło zasilanie.
Ewa Andruszkiewicz

Aktualizacja godz. 18.00
Opustoszała nawet popularna Promenada Asesora w Kartuzach. Mocno wiało. Z czasem niebo się przejaśniło i deszcze stały się przelotne, alet z płatkami śniegu. Taka pogoda nie zachęciła zbyt wielu do spacerów i uprawiania sportów.

ZOBACZ Wietrzna niedziela, 29.10.2017 także w Kartuzach - na Promenadzie Asesora i mini obwodnicy.

Aktualizacja godz. 15.00
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego podsumowało sytuację w Gdańsku.

Do dyżurnego Inżyniera Miasta wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące przewróconego drzewa na ul. Galla i konaru na ul. Słowackiego, zostały uprzątnięte na bieżąco.
Straż Pożarna odnotowała w Gdańsku 10 zgłoszeń dotyczących przewróconych drzew.
Poziom wody w Zatoce Gdańskiej wg wskazań dla Portu Północnego osiągnął stan alarmowy (574 cm) aktualnie spada i wskazuje (558 cm).
Poziom wody na Martwej Wiśle według wskazań dla Sobieszewo przekroczony stan alarmowy (570 cm )aktualnie spada i wskazuje (565 cm).
Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest ustabilizowana - aktualnie brak większych opadów deszczu. Możliwe przelotne opady deszczu
- czytamy w komunikacie.

Ekipy Gdańskich Wód monitorują sytuację w swoich rejonach i nie informują o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk w dalszym ciągu prowadząc prace polegające na udrażnianiu i czyszczeniu urządzeń hydrotechnicznych w związku z nanoszeniem liści i innych nieczystości przez wiejący silny wiatr, oraz prowadzą działania zabezpieczające na ul. Wiślnej.
Zarząd Transportu Miejskiego nie odnotował żadnych utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wynikających z sytuacji hydro-meteorologicznej.
Do odwołania pozostają zamknięte Cmentarze, Park Oliwski oraz ZOO.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego podaje też prognozę pogody na po południe i noc w Gdańsku.

OBOWIĄZUJĄCA PROGNOZA POGODY NA REJON GDAŃSKA IMGW-PIB

ważność od godz. 08:00 dnia 29.10.2017 do godz. 08:00 dnia 30.10.2017

W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Od godzin południowych większe przejaśnienia i miejscami przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. W godzinach wieczornych możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm.

Niewielkie ryzyko wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr północny i północno-zachodni, początkowo 4 (14 km/h) do 8 m/s (28 km/h) szybko wzrastający na 8 (28 km/h) do 14 m/s (50 km/h), w porywach do 25 m/s (90 km/h) , okresami porywy do 28 m/s (100 km/h).

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm. Temperatura minimalne od 2°C do 5°C. Wiatr północno-zachodni, 8 (28 km/h) do 14 m/s, (50 km/h) w porywach do 25 m/s. (90 km/h).

Aktualizacja godz. 14.50
Ze względu na wzmagający się wiatr sopockie molo zostało całkowicie zamknięte dla spacerujących - poinformowała Magdalena Jachim Rzecznik Prasowy UMS.
Na miejscu jest Straż Miejska, która dba o bezpieczeństwo

Aktualizacja godz. 13.30
Dla strefy brzegowej na Pomorzu, w tym Mierzei Wiślanej wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem, który może osiągnąć siłę nawet 10 stopni w skali Beauforta.

Wiatr wieje z północy, co oznacza, że pojawi się zjawisko zwane cofką, czyli wtłaczanie przez wiatr morskiej wody w głąb lądu. Poziom wody podniesie się m.in. w Zalewie Wiślanym.

- Cały czas obserwujemy Tugę. Dochodzą do nas ostrzeżenia meteorologiczne o możliwej cofce. Jednak na tę chwilę poziom wody w rzece nie zagraża bezpieczeństwu mieszkańców - mówi mł. bryg. Łukasz Zblewski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim.

Czytaj więcej na temat skutków Orkanu Grzegorz nad Żuławami

Czytaj też: 9 interwencji z powodu wichury w powiecie kościerskim

Aktualizacja godz. 12.55
Niebezpiecznie jest w Baninie (powiat kartuski). W kilku miejscach zalało drogi i posesje. Na ulicy Pszennej rozłożono worki z piaskiem. Posesje podtopione są m.in. na ul. Kubusia Puchatka.

Orkan Grzegorz spowodował, że w ostatnich godzinach lęborscy strażacy interweniowali 9 razy. Interwencje dotyczyły zalanego podwórka, niedrożnych przepustów, uszkodzonych drzew, odpadających tynków z budynków. Z jednej z piwnic strażacy wypompowywali wodę. W Charbrowie (gm. Wicko) kierujący pojazdem uderzył w drzewo.

W miejscowości Janowiczki (gm. Nowa Wieś Lęborska) doszło do lokalnych podtopień. Spływająca z pól woda zalała część miejscowości, jednak nie dostała się do zabudowań mieszkalnych. Na miejscu oprócz jednego zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowej Wsi Lęborskiej zadysponowano również zastęp z OSP Krępa Kaszubska oraz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Lęborka. Ratownicy monitorowali sytuację na bieżąco i pomogli mieszkańcom w udrożnieniu studzienek.

Orkan Grzegorz na Pomorzu. Brak prądu

Silny wiatr przewraca drzewa, które uszkadzają linie energetyczne. Bez prądu jest 9 tys. gospodarstw na Pomorzu.

Sprawdź, gdzie nie ma prądu:

Pogotowie energetyczne (czynne całą dobę, także w weekendy i święta) - telefon 991.

Aktualizacja godz. 12.30
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem wydały władze Sopotu. Molo i cmentarze są otwarte, ale trzeba zachować ostrożność.

Czytaj więcej na ten temat: Orkan Grzegorz na Pomorzu 29.10.2017. Władze Sopotu ostrzegają: ostrożnie na molo, na cmentarzach i w pobliżu drzew

W niedzielę Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie do godz. 12 odnotowała jedno zdarzenie związane z silnym wiatrem. Było to drzewo powalone na jednię na drodze między Słajszewem w kierunku na Choczewo, czyli w rejonie nadmorskim powiatu. W sobotę zaś usuwano drzewo z drogi w Zwartówku (gmina Choczewo).

Aktualizacja godz. 11.30
Pierwsze zgłoszenie w związku z atakiem orkanu Grzegorz w powiecie tczewskim strażacy odebrali o godz. 9.17. Dotyczyło ono wypompowania wody z zalanej piwnicy jednego z domów jednorodzinnych w Opaleniu (gm. Gniew). Kolejne wezwania dotyczyły już usuwania wiatrołomów m. in. w Tczewie, Bałdowie (gm. Tczew), Radostowie (gm. Subkowy), Widlicach, Piasecznie i Opaleniu (gm. Gniew).

- Strażacy zabezpieczają dzisiaj również półmaraton Bieg Nadwiślański Doliną Dolnej Wisły – dodaje rzecznik tczewskiej straży pożarnej.

Czytaj więcej na temat wichury w powiecie tczewskim

Zobacz też:

Aktualizacja godz. 10
W Gdańsku zamknięto cmentarze, zoo i Park Oliwski. Władze miasta apelują: - Jeśli to możliwe, prosimy pozostać w domach!

Czytaj więcej: Wichura w Gdańsku 29.10.2017. Zamknięte cmentarze,zoo i park Oliwski

Godz. 8.45
Obecnie najsilniej wieje w rejonach Ustki - tu wiatr w niedzielę 29.10.2017 r. o godz. 8.30 osiągał już 85 km/h.

IMGW wydał ostrzeżenia dla Pomorza:

  • dla subregionu morskiego 2 stopnia - dotyczy silnego wiatru do 110 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku 30.10.2017 do godz. 16.
    Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 60 km/h, z porywami do 110 km/h, z północy i północnego-zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w gminach nadmorskich i w rejonie Zatoki Gdańskiej.
  • dla subregionu wewnętrznego Pomorza 1 stopnia - wiatr może osiągać 90 km/h. Obowiązuje do niedzieli 29.10.2017 do g. 16.
    Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h, z północy i północnego-zachodu.

- Aktualnie najsilniejszy wiatr występuje na zachodzie województwa, w okolicach średnia prędkość od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h - - mówi dyżurna synoptyk IMGW. - W tej chwili najsłabszy wiatr w rejonie Zatoki Gdańskiej, która znalazła się w ośrodku niżu o wartości 972 hPa. Na obszarze subregionu wewnętrznego wieje wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h, w porywach do 65 km/h, północno-zachodni. Mocno pada deszcz, możliwe są też opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej.

Mamy do czynienia z układem niżowym Hervard oraz orkanem nadciągającym znad Zatoki Fińskiej - Griszą (Grzegorz).

Zobacz: W Wiciu (gm. Darłowo) sztorm niszczy brzeg. Zobaczcie ZDJĘCIA

Od wczoraj strażacy w całej Polsce interweniowali już 1500 razy (wczoraj 320 razy, dziś już 1500). Niestety, są ofiary śmiertelne wichury.

34-letni mężczyzna w województwie zachodniopomorskim najechał samochodem na powalone drzewo. Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło na Dolnym Śląsku. W woj. opolskim na auto, które dachowało przewróciło się drzewo. Zginęła jedna osoba, a druga została ranna.

Jaka będzie pogoda w niedzielę 29.10 na Pomorzu?

Aktywny niż z ośrodkiem nad Zatoką Gdańską pogłębia się i bardzo szybko przemieszcza na wschód. Prędkość wiatru, zgodnie z ostrzeżeniem, będzie bardzo szybko wzrastać. Prognozowany jest wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, północny i północno-zachodni. Nad morzem wiatr od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 110 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią od godzin popołudniowych w gminach nadmorskich a zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej.

Jaka będzie pogoda w niedzielę 29.10 w Polsce?

W niedzielę 29.10.2017 w dzień zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu, na Pomorzu deszczu ze śniegiem. Miejscami możliwe burze. Na wschodzie i południu Polski prognozowana wysokość opadów do 25 mm. W górach i miejscami na terenach podgórskich opady śniegu. Na szczytach Karpat prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 25 cm.

Temperatura maksymalna od 6°C do 10°C, w rejonach podgórskich około 3°C. Wiatr dość silny, nad morzem okresami bardzo silny do 55 km/h, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wiatr w porywach od 60 km/h na północnym wschodzie, do 100 km/h w zachodniej połowie kraju oraz nad morzem. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, w porywach do 130 km/h, północno-zachodni. W górach zamiecie i zawieje śni

Jaka będzie pogoda na najbliższe dni (30.10-3.11.2017)?

Ważność od godz. 19:00 dnia 29.10.2017 do godz. 19:00 dnia 03.11.2017 29/30 – 30.10 (niedziela/poniedziałek – poniedziałek)

Zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, w rejonach podgórskich śniegu z deszczem. Temperatura minimalna od 1°C do 4°C, jedynie nad morzem miejscami 7°C. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C. Wiatr dość silny, porywisty, na wschodzie i nad morzem porywy 85 km/h, a na północnym wschodzie do 100 km/h.

30/31 – 31.10 (poniedziałek/wtorek – wtorek)

Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Bez opadów miejscami na południu i południowym wschodzie. Temperatura minimalna od -1°C na południowym wschodzie, 0°C, 2°C na przeważającym obszarze kraju do 4°C miejscami nad morzem. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni skręcający na południowo-zachodni.

31.10/01.11 – 01.11 (wtorek/środa – środa)

Zachmurzenie duże z opadami deszczu. Temperatura minimalna od 1°C, 4°C na wschodzie i południu do 6°C, 8°C na zachodzie i nad morzem. Temperatura maksymalna od 7°C do 12°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich.

01/02 – 02.11 (środa/czwartek – czwartek)

Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, w ciągu dnia miejscami przechodzące w opady deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 6°C do 10°C. Temperatura maksymalna od 8°C do 12°C. Wiatr dość silny w porywach do 80 km/h, zachodni i północno-zachodni.

02/03 – 03.11 (czwartek/piątek – piątek)

Zachmurzenie na zachodzie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od -1°C, 0°C na wschodzie do 3°C, 5°C na zachodzie i nad morzem. Temperatura maksymalna od 3°C, 5°C na wschodzie do 8°C, 10°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wschodzie porywisty, północno-zachodni.

Jaka będzie pogoda zimą?

Jaka będzie pogoda zimą? Prognoza pogody na zimę 2017/2018 wskazuje, że nie czekają nas ogromne mrozy i śnieżyce, ale meteorolodzy zapowiadają, że przez kilka dni temperatura może być wyjątkowo niska. Bardziej powinniśmy się obawiać silnego wiatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!