Orkan Sabina nad Polską. Jak długo będzie wiać?
W górach prędkość wiatru przekracza 140 km/h, w rejonach podgórskich 120 km/h, na Dolnym Śląsku 110, na Podkarpaciu 100.
Setki akcji strażaków w całym kraju dotyczą:
- połamanych drzew na drogach,
- przygniecionych pojazdów,
- zniszczonych trakcji energetycznych,
- zerwanych dachów.
Podczas apogeum huraganu – od północy z niedzieli na poniedziałek do 6 rano – straż pożarna interweniowała 500 razy, najwięcej w województwie dolnośląskim (116).
W tym czasie orkan pozbawił prądu 55.000 odbiorców, najwięcej w woj. podkarpackim (14.000).
Drzewa nie tylko zgniatają samochody i uszkadzają dachy, ale znienacka tarasują drogi. W Lubuskiem jedno z nich zwaliło się na drogę tuż przed nadjeżdżającymi pojazdami. Jeden uderzył w przeszkodę i wpadł do rowu, drugi zawisł na krawędzi jezdni.
Orkan Sabina: jak długu jeszcze
Jak prognozują synoptycy, przed nami jeszcze trzy niespokojne doby. Najwyższy, 3 stopień ostrzeżenia, IMGW wydał dla Podkarpacia; 2 stopień dla całego południa kraju, a dla reszty stopień 1.
Średnia prędkość wiatru nad morzem i w najspokojniejszym centrum kraju osiągnie 55 km/h. Porywy jednak przekroczą 90 km/h. W Bieszczadach – 120 km/h, a w górnych partiach Tatr i Sudetów – odpowiednio 180 i 200 km/h. Na Bałtyku silny sztorm.
Orkan Sabina. Silny wiatr w Koszalinie i regionie. Pracowita...
Kierunek wiatru: z zachodu i południowego zachodu.
W poniedziałek, wtorek i środę możliwe też opady deszczu i burze.
Na wypadek braku prądu zawczasu naładuj komórkę.
Usuń z balkonu doniczki i inne ruchome rzeczy.
Unikaj drzew (obsadzone drogi, las, cmentarz), słupów i reklam – także parkując.
Sprawdź, czy leci twój samolot i odpływa prom.
Sabina przyszła do nas od strony Niemiec aż znad Wysp Brytyjskich i Morza Norweskiego. Mamy „szczęście”, że nie latem, gdy drzewa mają liście i stawiają większy opór. Tym samym huragan powala nie tylko stare i spróchniałe, ale także te wielkie i zdrowe – cięższe i bardziej niebezpieczne.
Orkan Sabina: Co znaczą stopnie ostrzeżeń meteo
- 1 stopień (obecnie większość kraju). Warunki sprzyjające zjawiskom mogącym powodować straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się utrudnień w ruchu, zakłóceń imprez plenerowych lub ich odwołania. Zalecana ostrożność.
- 2 stopień (Polska południowa). Zjawiska powodujące duże straty oraz zagrożenie zdrowia i życia. Spodziewaj się silnych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność.
- 3 stopień (południowo-wschodni kraniec). Groźne zjawiska powodujące bardzo duże szkody lub o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Uniemożliwiają działalność. Zachowaj najwyższą ostrożność, często śledź komunikaty.
Zobacz także: Darłowo: Sztorm na Bałtyku. Sytuacja w Darłowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?