Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ORP "Sokół" przeniesiony na ląd. Okręt podwodny w drodze na wystawę plenerową Muzeum Marynarki Wojennej

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Wideo
od 16 lat
W Gdyni na skwerze Kościuszki trwa skomplikowana operacja przenoszenia okrętu podwodnego ORP "Sokół" do Muzeum Marynarki Wojennej. "Sokół" jest już na lądzie, najprawdopodobniej jutro okręt zostanie przewieziony przed muzeum. Choć nie wiadomo, czy transport nie będzie musiał być rozłożony na dwa dni.

Muzeum Marynarki Wojennej już niedługo z wyjątkowym eksponatem. To ORP "Sokół"!

Okręt podwodny będzie mieścił się w betonowej niecce koło Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Na skwerze Kościuszki trwa obecnie skomplikowana operacja transportu okrętu do muzeum.

- W środę powinien się rozpocząć ruch "Sokoła" po lądzie w stronę Muzeum Marynarki Wojennej - podkreśla Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Być może okaże się niezbędne, aby przedłużyć tę operację transportu do dwóch dób, ponieważ jazda z tym okrętem nocą byłaby zbyt ryzykowna. Sytuacja jest dynamiczna i ciągle się zmienia. Musimy wpasować się w okno pogodowe i jednocześnie być przygotowani technicznie. Jak "Sokół" już u nas zaparkuje, to zaczniemy mu się bardzo mocno przyglądać i opisywać czynności, które należy wykonać. Wiele elementów zostało przez nas wymontowanych z okrętu, aby nie uległy uszkodzeniu i zniszczeniu podczas ciężkich prac stoczniowych. Chcemy, aby wnętrze okrętu wyglądało jak podczas aktywnej służby.

Jak usłyszeliśmy w Muzeum Marynarki Wojennej, najwcześniej w czerwcu 2024 pierwsi zwiedzający pojawią się obok i w środku okrętu. Byli członkowie załóg okrętów podwodnych, w tym "Sokoła", zadeklarowali już, że będą współpracować z Muzeum Marynarki Wojennej w pracach nad przygotowaniem wnętrza okrętu, tak, żeby wyglądał on jak za czasów swojej świetności.

W 2018 roku zakończył się okres 16-letniej służby jednostki ORP "Sokół" w polskiej Marynarce Wojennej. Okręt podwodny typu Kobben odpłynął wtedy na zasłużoną emeryturę. Został zbudowany w 1966 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke, a od 1967 roku służył pod norweską banderą. Po zakończeniu służby w Skandynawii został przekazany polskim siłom zbrojnym w 2002 roku. ORP "Sokół" w ramach ćwiczeń i operacji morskich dla polskiej Marynarki Wojennej przebył prawie 26 tysięcy mil morskich i wykonał 174 zanurzenia. Jego załoga składała się z 24 marynarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ORP "Sokół" przeniesiony na ląd. Okręt podwodny w drodze na wystawę plenerową Muzeum Marynarki Wojennej - Dziennik Bałtycki