Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ortopedia: cement koi ból

Ilona Stec
Wertebropalstyka to zabieg ortopedyczny stosowany w leczeniu patologicznych złamań trzonów kręgowych. Dobre efekty daje np. u kobiet, u których doszło do złamań kręgosłupa w wyniku osteoporozy.

Osteoporoza jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń nękających współczesne społeczeństwo. Cierpi na nią około 30 procent kobiet po pięćdziesiątce. Skutkiem nieleczonej osteoporozy jest duża podatność na złamania kości. Najczęściej dochodzi do złamań kręgosłupa.

Po 50 roku życia stwierdza się je u ponad 20 proc. kobiet, po siedemdziesiątce - schorzenie występuje u 80 proc. pań. Ponad połowa tych złamań nie daje żadnych objawów. Prawdopodobnie bezobjawowo przebiegają powolne złamania.

Nawet banalny ruch

Objawy bólowe występują w przypadku nagłych urazów. Do takich złamań u osób chorych na osteoporozę dochodzi często z zupełnie błahych przyczyn - np. w trakcie zwykłego upadku - lub podczas najbanalniejszego ruchu - po kichnięciu, obróceniu się w łóżku czy przy schodzeniu po schodach.

Złamania kręgosłupa powodują też u starszych kobiet skrzywienie określane jako wdowi garb. W skrajnych przypadkach żebra mogą opierać się na talerzach kości biodrowej. To powoduje zakłócenia w pracy układu oddechowego, pokarmowego. Złamania i związane z tym stany zwyrodnieniowe wywołują często także trudne do opanowania dolegliwości bólowe.
Leki i gorset mało skuteczne

- Do niedawna leczenie w takich przypadkach ograniczało się tylko do podawania leków przeciwbólowych i stosowania gorsetów ortopedycznych. Taka terapia niewiele jednak pomaga. Leki używane w leczeniu złamań osteoporotycznych kręgosłupa są mało skuteczne i na dłuższą metę zdecydowanie szkodliwe. Niewygodnego gorsetu natomiast kobiety nosić nie chcą. Wciąż odczuwają więc dolegliwości bólowe, które powodują ogromny dyskomfort w codziennym życiu. Współczesną odpowiedzią medycyny na ten stan rzeczy jest wertebroplastyka - mówi dr Krzysztof Przybył, ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Utwardzają miejsce złamania

Jest to nowa awangardowa technika leczenia, której istota polega na wypełnieniu cementem kostnym złamanego trzonu powodującego dolegliwości bólowe. Efektem leczniczym jest eliminacja bólu. Zabieg polega na wprowadzeniu poprzez znieczuloną skórę w złamany trzon kręgosłupa specjalnej igły, którą podaje się cement kostny. Ten cement chemicznie utwardza miejsce złamania, wykazując bardzo skuteczne działanie przeciwbólowe.

Zabieg wertebroplastyki wykonuje się najczęściej w sytuacji, gdy bólu związanego ze złamanym kręgiem nie można opanować tradycyjnymi sposobami przez kilka tygodni lub przez kilka miesięcy. Nie stosuje się tych zabiegów w przypadku świeżych złamań pourazowych.
Kilka ośrodków w kraju

Obecnie tylko kilka ośrodków w kraju stosuje metodę wertebroplastyki. Przygotowuje się do tego także Oddział Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Szpital jest w trakcie zakupu specjalnych zestawów do cementowania trzonów kręgosłupa. Za leczenie zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Pierwsze zabiegi w koszalińskim szpitalu przeprowadzi wspólnie z miejscowymi ortopedami prof. Wojciech Kloc, bardzo doświadczony w tej dziedzinie specjalista z Gdańska.

- Ważne jest nie tylko to, że zabiegi wertebroplastyki łagodzą bóle, które trudno opanować innymi metodami, ale także to, że leczenie trwa stosunkowo krótko. Rano przyjmuje się chorego do oddziału, po południu może on już iść do domu - dodaje dr Krzysztof Przybył.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!