MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osadzeni nakręcili film. Opowiadają w nim o swoich uczuciach

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Areszt Śledczy w Koszalinie
Zakończyła się kolejna edycja warsztatów filmowych „Każdy może poznać tajniki filmu i zostać filmowcem”, realizowanego w Areszcie Śledczym w Koszalinie Oddziale Zewnętrznym w Koszalinie. Efektem warsztatów jest film "Uczucia".

To jedyny taki projekt, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w którym zarazem uczestnikami i twórcami filmu są osoby pozbawione wolności.

- Sytuacja izolacji więziennej bez wątpienia jest wielką próbą więzi rodzinnych, czasem powodem do naprawy wcześniej popsutych relacji. To również niezwykła wartość, wokół której można budować swoją motywację do właściwego funkcjonowania i pozytywnych planów na przyszłość po opuszczeniu murów więzienia. Warsztaty filmowe, które zostały zrealizowane na terenie naszej jednostki penitencjarnej były świetną inicjatywą, dzięki której osadzeni poczuli się ważnymi członkami naszego społeczeństwa. Ich zaangażowanie oraz widoczne zmiany w zachowaniu utwierdzają w przekonaniu wszystkich funkcjonariuszy, iż nasze działania resocjalizacyjne przybierają odpowiednie tory. Katalizatorem tych zmian są właśnie takiego typu przedsięwzięcia kulturalno – oświatowe, które na stałe są wpisane w harmonogram naszych programów – komentuje zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Koszalinie kpt. Wieńczysław Rak.

Finał warsztatów, którym była też emisja filmu. Opowiadał on o uczuciach, z którymi zmagają się osadzeni w warunkach izolacji więziennej. - Wskazałem im całą paletę emocji, które w nich występują, jednak oni sami wybrali te, które są im najbliższe. Nie ma co się dziwić, że najczęściej opowiadali o tęsknocie za osobami bliskimi, bezradności w kryzysowych sytuacjach oraz odrzuceniu, z uwagi na charakter miejsca, w którym aktualnie się znajdują – opowiada nam reżyser z 47-letnim stażem, pomysłodawca oraz zarazem twórca całego projektu Eugeniusz Gordziejuk z studia Egofilm. Przez trzy dni towarzyszył uczestnikom warsztatów, wyjaśniał im cały cykl produkcji filmowej i opowiadał o różnych narzędziach wykorzystywanych przy montażu i postprodukcji filmów.

Celem realizacji filmowych warsztatów w ramach programu „Kultura Dostępna 2024” było przekazywanie wiedzy o filmie, przez znanych twórców, osadzonym, którzy są grupą wykluczoną z udziału w kulturze. Wspólnie zorganizowane warsztaty, w które mocno zaangażowali się również funkcjonariusze kulturalno - oświatowi Oddziału Zewnętrznego w Koszalinie, dały uczestnikom możliwość spotkania się z doświadczonymi realizatorami oraz własnej artystycznej wypowiedzi, przez co pełniło również funkcję terapeutyczną. W ocenie uczestników wydarzenia dołożono należytych starań, aby wszystkie założone przesłanki zostały zrealizowane.

Niebawem premiera filmu na większą skalę, podczas której każdy będzie miał okazję do refleksji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Hanna Lis o bogatym facecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński