Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osadzeni uszyli już ponad 1200 maseczek ochronnych

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
ZK Koszalin
Materiał kupiony został ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a osadzeni pracują w ramach wolontariatu. Podkreślają, że tylko tak mogą pomoc potrzebującym w czasie pandemii.

Zakład Karny w Koszalinie przyłączył się ogólnopolskiej akcji #Resort Sprawiedliwości Pomaga oraz programu resocjalizacji „Chcę pomóc”. Pięciu skazanych w ramach wolontariatu szyje maseczki ochronne. Uszyli już ponad 1200 maseczek z fizeliny zakupionej ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Środki, którymi dysponuje Fundusz, pochodzą m.in. z nawiązek bądź świadczeń pieniężnych zasądzonych przez sąd, potrąceń za pracę skazanych, zatem jest to pomoc podwójna.

Co ważne, dla samych osadzonych jest to również lekcja troski o innych. - Od wielu lat z powodzeniem motywujemy skazanych do udziału w różnych akcjach charytatywnych, takich jak na przykład zbiórki pieniędzy na rzecz chorych dzieci objętych opieką hospicyjną, akcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Caritas. Robimy to, aby rozbudzić w nich empatię oraz inne umiejętności społeczne przydatne do prawidłowego funkcjonowania po opuszczeniu zakładu karnego - podkreśla ppłk Wiesława Panaszewska, dyrektor Zakładu Karnego w Koszalinie.

Osadzeni do projektu dołączyli bardzo chętnie, choć pracują nie otrzymując wynagrodzenia. Grzegorz, jeden z wolontariuszy, stwierdził: - Zgłosiłem się, jak tylko padło hasło, ponieważ w tylko ten sposób, w czasie epidemii, mogę pomóc ludziom na wolności.

Jednym z zadań Służby Więziennej jest właśnie motywowanie osób pozbawionych wolności do takich prospołecznych postaw i tworzenie przestrzeni, by jeszcze za murami więzienia skazani mogli pomagać innym.

- Nadrzędnym celem wykonywania kary pozbawienia wolności jest wzbudzenie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu społecznie pożądanych postaw, a taką postawą jest właśnie świadczenie bezinteresownej pomocy na rzecz konkretnych osób lub jakiegoś dobra wspólnego - akcentuje kpt. Mirosław Wilman, p.o. kierownika działu penitencjarnego. - W powszechnej społecznej świadomości osoby pozbawione wolności powinny aktywnie uczestniczyć we wszelkich działaniach i przedsięwzięciach społecznie użytecznych. Ma to szczególne znaczenie właśnie teraz - w czasie epidemii.

Włączenie się do pomocy daje jednocześnie skazanym poczucie bycia użytecznym w tym trudnym dla wszystkich czasie.

- Skazani również obserwują sytuację w kraju za pośrednictwem mediów, wiedzą, że brakuje środków ochrony indywidualnej w różnych placówkach. Odpowiednio zmotywowani włączają się w szycie maseczek ochronnych - dodaje kpt. Mirosław Wilman.

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera