Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osobisty asystent w Koszalinie. Pomoże dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnością

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W Koszalinie program realizowany będzie przez Spółdzielnię Socjalną „Opieka Ty i Ja” z siedzibą przy ul. Zwycięstwa 137-139 (pok. 701) do 31 grudnia.
W Koszalinie program realizowany będzie przez Spółdzielnię Socjalną „Opieka Ty i Ja” z siedzibą przy ul. Zwycięstwa 137-139 (pok. 701) do 31 grudnia. archiwum
Od 1 lipca w Koszalinie realizowana jest tegoroczna edycja programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Zapisy trwają.

Zobacz także: Urząd Miejski w Koszalinie wraca do trybu pracy sprzed pandemii

W Koszalinie program realizowany będzie przez Spółdzielnię Socjalną „Opieka Ty i Ja” z siedzibą przy ul. Zwycięstwa 137-139 (pok. 701) do 31 grudnia. Do skorzystania z usług asystenta uprawnione są dwie grupy osób. To dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności i znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego funkcjonowania oraz potrzebą wsparcia w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji. Drugą grupą są osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

- Założeniem programu jest, aby minimum 70 proc. uczestników stanowiły osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją – informuje Grzegorz Śliżewski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

W czym pomoże asystent? Na przykład w poruszaniu się z domu do pracy, szkoły, kościoła, urzędu czy lekarza. Będzie wsparciem podczas zakupów, korzystania z dóbr kultury i wykonywania czynności dnia codziennego. - Czynności te nie są katalogiem zamkniętym, a więc może on być rozszerzony zgodnie z ustaleniami między realizatorem programu, korzystającym z usług asystenta a nim samym. W karcie zgłoszenia do programu należy podać informacje na temat wnioskowanego zakresu usług asystenta osobistego – wskazuje rzecznik.

Usługi mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 60 godzin usług asystenckich miesięcznie. Inaczej jest w przypadku dzieci lub dorosłych, na których opiekunowie pobierają świadczenie pielęgnacyjne. Wtedy uprawnieni mogą otrzymać miesięcznie maksymalnie 30 godzin wsparcia.

Usługi asystenta na terenie szkoły mogą być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła jej nie zapewnia. Trzeba też pamiętać, że jeśli osoba z niepełnosprawnością korzysta z innych programów niż rządowe, otrzymując w nich wsparcie asystenta, może we wszystkich programach otrzymać maksymalnie 60 godzin miesięcznie usług asystenckich. To oznacza, że godziny z tych programów się sumują.

Zgłoszenie do programu: osobiście lub przez członka rodziny/opiekuna („Związkowiec”, pokój 701), telefonicznie: 696 794 827, 696 014 025, 507 501 476.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo