Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osoby z niepełnosprawnością zaczęły pracę w nowej pralni w Karlinie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Podczas uroczystego otwarcia pralni osoby z niepełnosprawnością wskazywały, jak ważna jest dla nich możliwość podjęcia pracy, w której każdy traktowany jest indywidualnie i z godnością.
Podczas uroczystego otwarcia pralni osoby z niepełnosprawnością wskazywały, jak ważna jest dla nich możliwość podjęcia pracy, w której każdy traktowany jest indywidualnie i z godnością. Joanna Krężelewska
- Tu nie ma ograniczeń. Są możliwości i wparcie – podkreśliła Jowita Przybysz, jedna z 25 osób, które właśnie zaczęły pracę w pralni ekologicznej w Karlinie. Otworzył ją Zakład Aktywizacji Zawodowej białogardzkiej Spółdzielni Socjalnej Feniks.

- Staję tu dziś przed wami, choć siedzę na wózku inwalidzkim. Staję odmieniona. Byłam osobą cichą, dziś jestem otwarta, waleczna i uśmiechnięta – powiedziała Jowita Przybysz, pracownica Zakładu Aktywizacji Zawodowej. - Ta praca to dla nas dobry start. Pozwala zdobyć doświadczenie, które obok wykształcenia jest dziś niezbędne. Wiem, bo sama długo szukałam zatrudnienia. W tym miejscu czujemy, że jesteśmy kapitałem społeczeństwa. Tempo pracy dostosowane jest do naszych możliwości. Jesteśmy ważni! – podkreśliła.

W piątek, 4 lutego, przy ul. Szczecińskiej 6 w Karlinie otwarta została ekologiczna pralnia. To projekt Zakładu Aktywizacji Zawodowej Spółdzielni Socjalnej Feniks. Zatrudnienie znalazło tu 25 osób z niepełnosprawnością. – Od 20 lat jestem na rencie. Bardzo trudno było mi znaleźć pracę, w której niepełnosprawność nie byłaby przeszkodą – powiedziała nam Angelika Jarosz. Do pralni dojeżdżać będzie z Białogardu. – Ogromnie ważna jest atmosfera w pracy. Każdy z nas jest traktowany indywidualnie, ma stanowisko dostosowane do swoich możliwości. To miejsce wyjątkowe, a do pracy przychodzimy z wielką radością.

Białogardzka Spółdzielnia Socjalna Feniks zaczęła działać w 2013 roku dzięki wsparciu z Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. – Naszym celem od samego początku było umożliwienie podopiecznym aktywizacji społeczno-zawodowej. Takiego wsparcia potrzebuje wiele młodych osób, które z powodu różnych ograniczeń nie rozpoczynają pracy – wyjaśniła Lidia Cesarz, prezeska Spółdzielni. – Otworzyliśmy oddziały w Koszalinie i Poznaniu. Dziś zatrudniamy już ponad 120 osób.

Budynek, w którym powstała pralnia, Spółdzielnia otrzymała od karlińskiego samorządu. – Stworzyliście wspaniałe miejsce. Nie tylko w sensie materialnym, gdyż obiekt ten zdecydowanie wyróżnia się na tle sąsiednich budynków. To miejsce wspaniałe przede wszystkim dlatego, że zatrudnione w nim osoby są szczęśliwe i mogą się spełniać zawodowo – powiedział Waldemar Miśko, burmistrz Karlina.

Z pralni mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i – w części przemysłowej – przedsiębiorstwa. Na jej uruchomienie i umożliwienie osobom z niepełnosprawnością rehabilitacji przez pracę przeznaczono ok. 4 mln zł ze środków RPO i PFRON. To dziesiąty Zakład Aktywizacji Zawodowej w województwie zachodniopomorskim. W sumie zatrudniają one ponad 700 osób. W planie jest otwieranie kolejnych.

Na zakończenie uroczystości otwarcia pralni jej pracownicy przygotowali niespodziankę – zaśpiewali piosenkę ZAZ-u. „Gdy para bucha z żelazka wielkiego, wiesz już, że zrobiłeś coś bardzo dobrego!” – zabrzmiało w pralni.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera