Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni tak nabór w szkół średnich w Szczecinku. Za rok będzie tłok

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tegoroczna matura w ZS nr 2 w Szczecinku
Tegoroczna matura w ZS nr 2 w Szczecinku Rajmund Wełnic
Szczecineckie szkoły średnie zadowolone z tegorocznego naboru do klas pierwszych. O ile w tym roku wszyscy raczej się dostali do wybranych klas, o tyle za rok mogą z tym być problemy.

Dlaczego? Rok szkolny 2019/20 będzie w szkołach średnich wyjątkowy, bo naukę rozpoczną dwa roczniki: ostatni kończący zlikwidowane gimnazja i pierwszy opuszczający reaktywowane 8-letnie podstawówki.

Łatwo zgadnąć, co to oznacza. Podwójny nabór do klas pierwszych sprawi, że nie wszyscy absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów dostaną się do wymarzonych klas. – Szkoła ma określone możliwości lokalowe i kadrowe – nie ukrywa Edyta Wojnicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. KEN w Szczecinku. Popularny „ekonomik” już teraz cieszy się dużym wzięciem, a za rok zupełnie realne wydają się odmowy przyjęcia.

Dość powiedzieć, że ZS nr 1 planował w tym roku utworzyć 8 oddziałów, a uruchomi 9 dla aż 210 pierwszaków. W sumie powstaną cztery klasy technikum i pięć ogólniaka. Zakładając, że za rok nabór były dwukrotnie większy – a przy podwójnym roczniku to naturalne – nierealne jest, aby w „ekonomiku” powstało 18 nowych oddziałów. Fizycznie się nie zmieszczą, dojdzie góra 10 klas.

Co prawda nabór dla absolwentów szkół obu typów prowadzony będzie osobno, ale gmachów szkolnych nie da się powiększyć. Uczniowie będą także realizować zupełnie inną podstawę programową, uczyć się z innych podręczników, będą pisać inne matury. Ci po gimnazjach zdadzą ją po 3 (lub 4 w wypadku techników) latach nauki, ci po podstawówkach po czterech (w ogólniaku) lub pięciu (w technikum).

Co z tymi, którzy się nie dostaną do najbardziej renomowanych szkół? Będą musieli wybrać te mniej oblężone. Miejsc na pewno dla wszystkich nie zabraknie, bo – choć w Szczecinku zlikwidowano w minionych latach kilka szkół średnich – przyjmą wszystkich. Na pewno jednak nie obejdzie się bez dramatów nastolatków i ich rodziców. Dziś, w dobie niżu demograficznego, praktycznie dostawali się do wybranych klas. Za rok, wielu po prostu odpadnie.

A jak w tym roku wypadł nabór w innych szkołach podległych szczecineckiemu starostwu? W I Liceum Ogólnokształcącym im. księżnej Elżbiety powstanie 5 oddziałów dla 135 uczniów. W Zespole Szkół nr 2 im. ks. Warcisława IV ruszą 4 klasy technikum (144 uczniów). Zespół Szkół Technicznych, czyli dawny „mechanik” z „budowlanką”, utworzy 3 klasy technikum i 3 klasy szkoły branżowej, w sumie dla 139 uczniów. Zespół Szkół nr 6 im. Staszica, dawny „rolnik” przyjął 87 uczniów w trzech oddziałach technikum i jednym ogólniaka, w klasie strażackiej. Jedyna placówka spoza Szczecinka – Zespół Szkół nr 7 w Białym Borze – uruchomi trzy klasy mundurowe dla 79 uczniów.

W sumie szkoły powiatowe planują przyjąć 794 pierwszaków w 33 oddziałach.
- Widać powrót do łask techników, w naszym wypadku na kierunku ekonomista, ale też technik informatyk czy kierunki politechniczne, również w liceum – mówi Edyta Wojnicz. – Widać, że młodzież chce się uczyć przedmiotów ścisłych.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!