Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni "wyklęci" ze Szczecinka

Rajmund Wełnic [email protected]
Maria Sosnowska i Kazimierz Pieńkowski pod dawną katownią UB.
Maria Sosnowska i Kazimierz Pieńkowski pod dawną katownią UB. Rajmund Wełnic
Honorowymi gośćmi byli Maria Sosnowska i Kazimierz Pieńkowski, dwoje ostatnich "żołnierzy wyklętych" ze Szczecinka.

W Szczecinku zorganizowano obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Po mszy świętej w kościele garnizonowym około setka osób przeszła pod dawną zbrojownię przy ulicy Kościuszki, gdzie po wojnie mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. Wśród nich harcerze, kibice, działacze Prawa i Sprawiedliwości, sporo mieszkańców Szczecinka, a przede wszystkim Maria Sosnowska i Kazimierz Pieńkowski. Ona w komunistycznym wię-zieniu spędziła trzy lata za "próbę obalenia władzy ludowej", jako działaczka konspiracyjnej Europejskiej Armii Podziemnej. On był żołnierzem Bojowego Oddziału Armii walczącego po wojnie w Szczecinku i okolicach.

- Gdy przyjechaliśmy do Szczecinka z Kresów było tu pełno sowieckiego wojska, z rąk jednych Rosjan wpadliśmy w ręce drugich - wspominała Maria Sosnowska. - Wtedy wszyscy liczyliśmy na wybuch III wojny światowej, a na każdej ulicy było kilka organizacji konspiracyjnych.
Kilka słów o "żołnierzach wyklętych" wygłosił Jerzy Dudź, szef szczecineckiego Muzeum Regionalnego i powiatowy radny PiS, zaśpiewano hymn, a kibice wznosili antykomunistyczne hasła. obserwowały znaczne siły policji, które nagrywały także jej przebieg. Organizatorzy manifestacji nie otrzymali też zgody na złożenie kwiatów pod murami UB, oficjalnie z powodu braku tablicy pamiątkowej i miejsca wyznaczonego do składania wiązanek.
- Myślę, że podejmę inicjatywę, aby miejsce tu upamiętnić tablicą nie tylko z napisem, że było tu UB, ale także co się tu działo - mówi szczecinecki poseł Platformy Obywatelskiej Wiesław Suchowiejko.

Ostatnim akcentem uroczystości był wykład pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w szczecineckim muzeum poświęcony ruchowi oporu wobec władzy ludowej w regionie koszalińskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!