Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie dni starej przystani w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Tak przystań w Szczecinku będzie wyglądać za rok z okładem.
Tak przystań w Szczecinku będzie wyglądać za rok z okładem.
Firma Skanska przejęła plac budowy ekologicznego centrum rewitalizacji jezior w Szczecinku. Na przyszłą wiosnę nie poznamy obecnej przystani nad jeziorem Trzesiecko.

Szczecineckie starostwo umowę ze wykonawcą podpisało już przed miesiącem, ale dopiero teraz doszło do formalnego przekazania placu budowy. Prace na przystani przy ulicy Mickiewicza zaczną się na dniach, obiekt ma być gotowy w marcu przyszłego roku.

- Centrum składać się będzie z dwóch budynków połączonych ze sobą na poziomie parteru. W ramach zagospodarowania terenu powstanie otwarte audytorium, teren rekreacyjny z miejscami do prowadzenia zajęć na powietrzu, miejsce na ognisko, tereny zielone, ścieżki oraz nowy parking samochodowy - mówi Tomasz Bromber z firmy Skanska.

Dziś przystań to budynek z czerwonej cegły z przełomu XIX i XX wieku, garaż-magazyn i hangary wzniesione w latach 80. Całość dość już niestety sfatygowana. Nowy obiekt zaprojektowany przez Tomasza Wolanina, miejskiego architekta, całkowicie zmieni wygląd tego miejsca. Nowy obiekt będzie miał dwie kondygnacje oraz taras. Pomiędzy centrum a obecnym magazynem powstanie pasaż, przez który możliwy będzie bezpośredni dostęp z nabrzeża do dziedzińca znajdującego się przy zabytkowym zamku.

We wnętrzu nowej przystani znajdować się będą m.in. bogato wyposażone sale dydaktyczne z eksponatami i akwariami, laboratorium ze sprzętem badawczym, sala audytoryjna, sala wielofunkcyjna z wbudowanymi akwariami oraz pokoje gościnne z galerią. Na piętrze powstanie taras z widokiem na jezioro przykryty płótnem żaglowym. Centrum ma gościć młodzież i - jako jedyne w Polsce w tej formule - prowadzić badania nad rewitalizacją jezior, a już dziś wiele akademickich ośrodków naukowych deklaruje swoje wsparcie w tej materii.

W starej części powstanie baza noclegowa z 50 łóżkami w 2-3 osobowych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. W sumie centrum będzie miało pod dachem ponad 1,4 tysiąca metrów kwadratowych. - Pierwszy etap prowadzonych przez nas prac obejmie częściową rozbiórkę i przebudowę istniejących na tym terenie obiektów. Następnie rozpoczniemy realizację nowego budynku w miejscu starego "łącznika" oraz prace remontowe i przebudowę istniejących obiektów magazynowych - mówi Tomasz Bromber.

Inwestycja pochłonie 6,666 mln zł. Powiatowi udało się dostać dotację i preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (w sumie ponad 4 mln zł), milion wykłada także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera