Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie przygotowania do egzaminu gimnazjalnego

Sylwia Zarzycka [email protected]
Ostatnie przygotowania do egzaminu gimnazjalnego
Ostatnie przygotowania do egzaminu gimnazjalnego archiwum
Gimnazjaliści w całym regionie rozpoczęli odliczanie do bardzo dla nich ważnego, a jednocześnie bardzo trudnego testu. We wtorek rozpoczną trzydniowy egzamin. Jak dobrze wykorzystać te ostatnie dni?

Tylko w Koszalinie gimnazjalne zmagania czekają około 900 uczniów, którzy będą musieli zmierzyć się z sześcioma testami: polonistycznym, historycznym z elementami WOS-u, matematycznym, przyrodniczym (zawierającym pytania z biologii, chemii i fizyki), języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. - W przypadku matematyki testy nie są skonstruowane na miarę przeciętnego ucznia - ocenia Małgorzata Czerwonka, nauczyciel matematyki w Gimnazjum nr 5 w Koszalinie.

- Część humanistyczna też jest trudna - dodaje Anna Ptak, polonistka w tym gimnazjum. - Test z pytaniami z historii wymaga przede wszystkim kojarzenia dat i faktów, oprócz tego sporej wiedzy teoretycznej. W części polonistycznej spodziewamy się m.in. zadania polegającego na napisaniu rozprawki, bo ona najczęściej na tych egzaminach się pojawia. Jest trudna, polega bowiem na zebraniu trafnych argumentów, uzasadnieniu ich, wyciągnię-ciu wniosków. Dlatego radzę uczniom, by w tych ostatnich dniach przed egzaminem przypomnieli sobie przede wszystkim lektury omawiane od początku gimnazjum, aby potem szybko znaleźć te, które można wykorzystać w swojej pracy.

A jak najlepiej przygotować się do matematyki? - Nauczyć się jej w ciągu kilku dni jest rzeczą niemożliwą. Dlatego w naszej szkole znacznie wcześniej rozpoczęliśmy ćwiczenie umiejętności potrzebnych na tych egzaminach. Teraz warto powtarzać, uzupełniać jakieś luki w wiedzy. Można korzystać ze wszystkich dostępnych, m.in. na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przykładowych testów - podpowiada Małgorzata Czerwonka.
Jednym słowem ostatni przedegzaminacyjny weekend warto wykorzystać na powtórki i przeglądanie notatek. A w przeddzień? - Poniedziałek powinien upłynąć uczniom w spokojnej atmosferze. Na nic zda się zarywanie nocy. Lepiej wcześniej położyć się spać i dobrze wypocząć - radzi Jolanta Grabska, pedagog w kosza-lińskiej "piątce".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!