Ostatnie przygotowania do sezonu narciarskiego

  Ostatnie przygotowania do sezonu narciarskiego

  Materiał informacyjny

  Głos Koszaliński

  Głos Koszaliński

  Ostatnie przygotowania do sezonu narciarskiego
  Wybierasz się w tym roku na narty? Masz wszystko przygotowane? Teraz właśnie jest ostatni moment na zakupy, jeśli nie skompletowałeś jeszcze całego sprzętu. Jeśli jedziesz na stok po raz pierwszy, pora odwiedzić dobry sklep narciarski, w którym eksperci pomogą Ci dobrać narty, wiązania, buty i całą resztę ekwipunku dokładnie do Twoich parametrów fizycznych. A jeśli masz już doświadczenie na nartach i dobrze się czujesz na swoich nartach, to nie zapomnij, aby przed sezonem oddać je do serwisu.
  Ostatnie przygotowania do sezonu narciarskiego

  Pamiętajmy o bezpieczeństwie


  Niezależnie od tego, jak wielkie umiejętności posiadamy, musimy zadbać o bezpieczeństwo swoje, jak również pozostałych osób na stoku. Oczywiście w tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w ochraniacze, a przede wszystkim kask - gdyż urazy głowy w razie ewentualnego upadku, czy zderzenia, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Nie wolno też zapominać o dekalogu prawidłowych, bezpiecznych zachowań na stoku.

  Odpowiedni ubiór to podstawa


  Nasze bezpieczeństwo w zakresie uniknięcia ciężkiego przeziębienia, będzie z kolei w głównej mierze uzależnione od tego, w jaki sposób się na stok ubierzemy. W pierwszej chwili przychodzi tu oczywiście na myśl to, jak uniknąć przemoknięcia topniejącym śniegiem, a więc, jaką założyć kurtkę i spodnie. Są to oczywiście bardzo ważne elementy stroju narciarza. Na specjalistycznych kurtkach zawsze znajdziemy informację o tym, jaką posiada ona wodoodporność. Dużą wartość tego parametru łatwo jest uzyskać, jednak aby kurtka lub spodnie dobrze spełniały swoją funkcję, muszą mieć też odpowiednią oddychalność. Takie właściwości zapewni im wysokiej jakości membrana.

  Jakie warstwy ubrań założyć?


  Co jednak założyć pod kurtkę? Sama kurtka nie ochroni nas przecież przed chłodem. Najlepszym izolatorem termicznym jest powietrze, które gromadzi się pomiędzy warstwami materiału, dlatego zimą zawsze warto ubierać się w myśl starej, mądrej zasady “na cebulkę”. Dużo korzystniejsze jest ubranie się w kilka warstw cieńszej odzieży niż np. dwie grubsze warstwy. Szczególnie ma to zastosowanie podczas wzmożonej aktywności fizycznej, bo nie tylko lepiej odgrodzi nas to od mroźnego powietrza, ale też sprawi, że trudniej będzie nam taką “cebulkę” przemoczyć, kiedy się zgrzejemy.

  Na aktywność fizyczną najlepsza bielizna termoaktywna


  Najlepszym rodzajem odzieży, jaki możemy zastosować przy zjeżdżaniu na nartach, jest bielizna termoaktywna. Istnieją różne rodzaje takiej bielizny, wchodzące w uproszczeniu w trzy grupy kategorii: bielizna cienka, średnia i gruba. Wszystkie rodzaje tej bielizny można znaleźć na https://www.snowshop.pl/bielizna-termoaktywna. Największą zaletą cienkiej bielizny termoaktywnej jest to, że potrafi bardzo szybko odprowadzać na zewnątrz pot - znacznie szybciej niż mogłaby od niego zamoknąć. Dlatego też taka bielizna powinna być zawsze pierwszą warstwą naszego ubioru - tą która ściśle przylega do ciała. Cienka warstewka materiału ma oczywiście niewielkie zdolności izolacyjne, dlatego powinna być wspomagana przez kolejną warstwę, którą stanowić będzie tkanina z grupy bielizny średniej. Odzież tego typu charakteryzuje się również dużymi możliwościami odprowadzania wilgoci, jednak znacznie lepiej zatrzymuje ciepło. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj bielizny termoaktywnej, ponieważ uszyta jest ona w taki sposób, aby wspomagać naturalną cyrkulację ciepła w ciele. Oznacza to, że będzie ona cieńsza w okolicach pach, czy pachwin, a grubsza np. na brzuchu, czy klatce piersiowej. Jak łatwo się domyślić, gruba bielizna termoaktywna ma doskonałe właściwości izolacyjne, a trudniej odprowadza wilgoć, jednak nadal jest to lepsze rozwiązanie niż gruba bawełna.
  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  1. Zimowy wyjazd z wellness...