MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto jakie będą emerytury w lipcu 2024. Zobacz tabele wyliczeń brutto i netto! Tyle pieniędzy dostaną emeryci w lipcu 18.07.2024

ND
Wideo
od 7 lat
Wypłata emerytur w lipcu 2024. Emeryci dostają wyższe emerytury po waloryzacji, która odbyła się 1 marca 2024 roku. Ile pieniędzy dostaną seniorzy po podwyżce? Jakie wypłaty emerytur będą w lipcu 2024 roku? Wprowadzenie waloryzacji dla emerytów to ustawowy obowiązek, dlatego od marca dostają wyższe emerytury. Sprawdź szczegóły!

Konkretne kwoty emerytur zależą od tego, ile lat pracowała dana osoba i jaką kwotę ze składek zgromadziła na swoim koncie emerytalnym. Ostateczna wartość przyszłych świadczeń będzie też uzależniona od inflacji.

Oto jakie będą emerytury w lipcu 2024

Każdego roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza waloryzację kapitału zgromadzonego w ramach składek emerytalnych i rentowych.

Od 1 czerwca 2024 r. zmieniły się progi dochodowe, po przekroczeniu których świadczenie emerytalne może zostać zmniejszone lub zawieszone. Limity dotyczą osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a więc są na wcześniejszej emeryturze lub rencie.

Limity dorabiania dla emerytów od 1 czerwca 2024 r.

  • Przychód do 5703,20 zł jest bezpieczny i nie wpłynie na wysokość wcześniejszej emerytury.
  • Przychód od 5703,20 zł do 10 591,60 zł wpłynie na zmniejszenie emerytury lub renty (5703,20 zł to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale 2024 r., a 10 591,60 zł to 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – limity są ustalane na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, ogłaszanego przez GUS za poprzedni kwartał).
  • Przychód powyżej 10 591,60 zł spowoduje zawieszenie emerytury lub renty. Ten próg od 1 czerwca jest rekordowo wysoki, jest możliwe, że zostanie utrzymany w kolejnych kwartałach.

14. emerytura 2024 - kiedy wypłaty?

Na wypłaty 14. emerytury trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Aby otrzymać czternastą emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS wypłaca to świadczenie z urzędu. Czternastka zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą. 14. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, na które mogą liczyć niektórzy emeryci raz w roku. Aby otrzymać te pieniądze, trzeba spełnić określone warunki. Data rozpoczęcia wypłat 14. emerytury nie jest jeszcze znana. W poprzednich latach pieniądze trafiały do emerytów w sierpniu i we wrześniu. Rząd ma jeszcze dużo czasu, ponieważ do 31 października musi przygotować i ustalić termin wypłat. Może to oznaczać, że emeryci dostana dodatkowe pieniądze nawet na święta Bożego Narodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński