MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto jakie mają być nowe zasady renty socjalnej i wdowiej. Sprawdź najnowsze wyliczenia! Projektem zajmie się podkomisja 16.04.2024

ND
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Projekt nowelizacji ustawy trafi do podkomisji. Celem obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej jest podniesienie renty do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Osoby niepełnosprawne zaczęły prowadzić dyskusję na wielu płaszczyznach. Sprawdź, jakie zmiany wejdą w życie w związku z rentą socjalną. Dodatkowo, czy renta wdowia będzie w 2024 roku? Sprawdź szczegóły!

Przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan, ogłosiła, że obywatelskim projektem o rencie socjalnej zajmie się podkomisja.

Renta socjalna - co się zmieni?

Realizacja projektu wymaga zrozumienia i uwzględnienia wielu potrzeb osób niepełnosprawnych. Dyskusja prowadzona jest na różnych płaszczyznach, politycznej, finansowej i społecznej.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 12,12 proc. Po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosła z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi teraz 1335,72 zł. Do kwoty 1780,96 zł podniesiona została też renta socjalna.

Celem obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej jest podniesienie renty do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aktualna renta wynosi 1217,98 zł netto i wiele osób ma trudności finansowej, ponieważ jest to dla nich zbyt mało.

Renta wdowia - jakie będą zasady przyznawania świadczenia?

Nowy projekt renty wdowiej zakłada, że wdowia lub wdowieć będzie miał możliwość zachowania swojej starej emerytury lub renty, a ponadto dostanie nawet do 50% świadczenia po zmarłym małżonku. Sytuacja może być również odwrotna. Wdowa lub wdowiec będzie mógł zachować 50% swojej starej emerytury i dostawać pełną emeryturę po zmarłym małżonku.

Taki projekt ma na celu wspomóc osoby starsze poprzez podwyższenie otrzymywanego świadczenia. Często nie starcza im pieniędzy na podstawowe produkty, dlatego projekt ma na celu poprawę ich sytuacji finansowej. Będą jednak limity. Renta wdowia nie będzie mogła przekroczyć sumy trzykrotnej średniej emerytury, czyli limitem będzie 7 600 złotych.

Na oficjalne decyzje musimy poczekać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński