MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto lista osób, które dostaną wyrównanie emerytur. Kiedy można składać wnioski do ZUS? Zyska aż 100 tysięcy emerytów! 18.04.2024

ND
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Te osoby otrzymają wyrównanie czerwcowych emerytur. Kto może złożyć wniosek o przeliczenie do ZUS? Tym osobom należy się wyrównanie. Nie każdy emeryt o tym wie. Sprawdź szczegóły, kto może otrzymać dodatkowe pieniądze. Jest to decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto zbliża się kolejny miesiąc wypłat emerytur. Tyle pieniędzy emeryci dostaną. Sprawdź!

Spis treści

Oto lista osób, które dostaną wyrównanie emerytur

Osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu w okresie od 2009 roku do 2019 roku, mogą wnioskować o wypłatę wyrównania. Jest to decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ci emeryci dostali niższe świadczenia, niż Ci którzy przeszli na emeryturę np. w maju. Różnica w wypłatach emerytur jest spora, bo około 250 złotych na miesiąc. Podliczając rocznie, jest to kilka tysięcy, dlatego niejeden emeryt może być niezadowolony.

Wyrównanie emerytur czerwcowych. Kto może dostać dodatkowe pieniądze?

15 listopada Trybunał za niekonstytucyjny uznał sposób waloryzacji emerytur dla osób, które przechodziły na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019. Nowo wybrany rząd, będzie musiał wypłacić wyrównanie wspomnianym seniorom. O wyrównanie może ubiegać się w sumie 97,3 tys. osób. Koszt wyrównań czerwcowych może wynieść nawet ponad milion złotych. ZUS od lat apelował aby nowi emeryci nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, ponieważ nie były to korzystne wyliczenia dla seniorów.

Dzięki waloryzacji w marcu 2023 roku do kwoty 1588,44 zł brutto wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Minimalna emerytura wynosi 1 588,44 zł brutto, czyli 1 445 zł netto.

Jaka będzie minimalna emerytura w 2024 roku?

Czy w 2024 roku będą podwyżki kwotowe? Nie zostały one wprowadzone do systemu prawa. Nieoficjalnie mówiło się o podwyżce najniższych świadczeń o 300 zł, czylui minimalna emerytura wzrosłaby z 1 588,44 zł do 1888,44 zł. Na oficjalne decyzje i deklaracje musimy poczekać do uformowania się nowego rządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński