Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otrzymałeś taką wiadomość SMS od Poczty Polskiej albo Inpost? Uważaj, to oszustwo! Możesz stracić pieniądze i wrażliwe dane

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed kolejnymi sposobami działania cyberoszustów.
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed kolejnymi sposobami działania cyberoszustów. Przemysław Swiderski
CSIRT KNF ostrzega przed kolejnymi oszustwami. Tym razem przestępcy podszywają się pod Pocztę Polską oraz InPost. Schemat działania jest bardzo podobny – przesyłają linki prowadzące do fałszywej bramki płatności. Wprowadzenie danych grozi utratą środków finansowych. Jak wynika z raportu Microsoft Digital Defense 2022, o 74 proc. w ciągu roku wzrosła liczba prób łamania haseł dostępowych. Oznacza to, że w każdej sekundzie realizowanych jest około 900 ataków tego typu.

Spis treści

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed kolejnymi sposobami działania cyberoszustów.

Otrzymałeś SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki? To oszustwo!

– Otrzymałeś wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj - to oszustwo! – ostrzega CSIRT KNF za pośrednictwem mediów społecznościowych.

– Cyberprzestępcy podszywają się pod @paczkomatkurier i przesyłają linki prowadzące do fałszywej bramki płatności. Wprowadzenie danych grozi utratą środków finansowych – napisano.

– Nie daj się okraść – dodano na koniec wpisu. Do postu dołączono zdjęcia wiadomości oraz fałszywych stron.

Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

CSIRT KNF opublikował za pośrednictwem swojego konta na Twitterze ostrzeżenie dotyczące oszustwa "na Pocztę Polską".

Uwaga na fałszywe wiadomości SMS podszywające się pod Pocztę Polską. W treści wiadomości cyberprzestępcy informują o konieczności zaktualizowania adresu dostawy. W rzeczywistości na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane kart płatniczych – czytamy we wpisie CSIRT KNF.

Hasła na celowniku cyberoszustów

Jak wynika z opublikowanego przez Microsoft raportu Digital Defense 2022, w porównaniu do ubiegłego roku o 74 proc. wzrosła liczba prób łamania haseł dostępowych. Oznacza to, że w każdej sekundzie realizowanych jest około 900 ataków tego typu.

W opinii specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z ESET o tym, że próby łamania haseł pozostają jednym z najpowszechniejszych wektorów ataków, przesądza skuteczność takich działań. To efekt powszechnego stosowania niewystarczająco silnych haseł oraz korzystania z tej samej kombinacji znaków jako klucza umożliwiającego dostęp do wielu kont.

Jak wskazują autorzy raportu, cyberprzestępcy, aby wzmocnić efekt swoich starań, stosują taktykę polegającą na przeprowadzeniu próbnego ataku przed podjęciem głównych działań. Chcą w ten sposób stworzyć u potencjalnych ofiar poczucie, że poradziły sobie one z zagrożeniem i osłabić ich czujność. Microsoft zauważa, że stosowanie dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa nadal stanowi najlepszą ochronę.

Niemal 1000 ataków na sekundę to duża liczba. Skala zjawiska jest efektem m.in. niewystarczających działań zapobiegawczych. Wielu użytkowników prywatnych, ale także wiele firm nie stosuje dostępnych na tym polu rozwiązań. Nie mają świadomości dostępności lub zwyczajnie nie chcą korzystać np. z menedżerów haseł. A takie narzędzia wydatnie ułatwiają zarządzanie unikalnymi i silnymi hasłami dostępowymi do kluczowych kont. Warto również pamiętać, że pomocne jest włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego, pozwala bowiem znacznie zmniejszyć skuteczność kampanii phishingowych – komentuje Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera