Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Laboratorium Finansowo-Giełdowego na Politechnice Koszalińskiej. Prawie jak Wall Street

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Otwarcie Laboratorium Finansowo-Giełdowego na Politechnice Koszalińskiej
Otwarcie Laboratorium Finansowo-Giełdowego na Politechnice Koszalińskiej Radek Koleśnik
Na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej utworzono laboratorium finansowo-giełdowe. Studenci wydziału przy ulicy Kwiatkowskiego będą mogli poczuć się niemal jak maklerzy giełdowi. Przede wszystkim zdobędą jednak praktyczne umiejętności w warunkach zbliżonych do tego, z czym można mieć do czynienia na prawdziwej giełdzie. To inwestycja za prawie pół miliona złotych.

- W nowym laboratorium studenci zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą inwestycji na rynku papierów wartościowych. Pracownicy WNE będą zaś mogli prowadzić badania naukowe - powiedziała dr Anna Szczepańska - Przekota z Katedry Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych, koordynatorka projektu. - Sala pozwoli na prowadzenie zajęć z analizy rynku papierów wartościowych, rynków terminowych, rynków walutowych a także innych przedmiotów związanych z ekonomią. Będą tu symulowane rzeczywiste scenariusze inwestycyjne, co później pozwoli studentom łatwiej odnaleźć się na rynku pracy - dodała.

Inwestycję wartą około 500 tysięcy złotych zrealizowano dzięki pieniądzom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (dotacja celowa o wartości 200 tysięcy złotych), Miejskiej Energetyki Cieplnej w Koszalinie (darowizna w wysokości 50 tys. zł) oraz ze środków własnych Politechniki.

Projekt powstawał od początku tego roku. Na około 80 metrach kwadratowych zainstalowano 20 stanowisk komputerowych. Każde wyposażono w dwa monitory, co ułatwić ma zarządzanie i analizę danych. Powstała ściana wizyjna: na sześciu monitorach będzie można m.in. śledzić treści z różnych źródeł internetowych (notowania giełdowe akcji, surowców i walut). Zamontowano monitor interaktywny, umożliwiający sprawne zarządzanie treścią oraz zegary wskazujące czas w miastach, w których działają największe giełdy światowe (Nowy Jork, Londyn, Tokio, Moskwa, Warszawa). Zawieszono także, dzięki współpracy z Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej, wizerunek byka i niedźwiedzia, czyli symboli giełdowej hossy i bessy. W sali jest też charakterystyczny dzwonek, którym otwiera się każdą sesję. Utworzenie laboratorium zbiegło się z obchodami 30-lecia Wydziału Nauk Ekonomicznych.

- Wierzę, że to wzmocni naszą jakość kształcenia, głównie w obronie prac dyplomowych, ale również badania, które prowadzimy na Wydziale Nauk Ekonomicznych - powiedziała dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK i rektor uczelni.

- To miejsce, które będzie zachęcało nie tylko studentów, ale też całe środowisko uczelniane (m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Uniwersytet Dzieci i Młodzieży - dop. red.) do tego, by wszyscy mogli dowiedzieć się, jak giełda działa i jaka atmosfera na niej panuje - mówił z kolei Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - Życzę osobom, które będą zdobywać tu wiedzę i umiejętności, by podbili największe światowe giełdy - podsumował.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera