Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie niemieckiej strony mostu Siekierki – Neurüdnitz. Zobacz ZDJĘCIA z otwarcia

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Otwarcie niemieckiej strony mostu Siekierki – Neurüdnitz
Otwarcie niemieckiej strony mostu Siekierki – Neurüdnitz SW/KŚ
Most Siekierki – Neurüdnitz jest już cały dostępny. To wielka atrakcja turystyczna regionu, a premier Brandenburgii mówił w sobotę o „cudzie normalności”.

Dawny most kolejowy to najdłuższa tego typu przeprawa na Odrze. Teraz jest to most pieszo-rowerowy, a w sobotę została otwarta jego niemiecka cześć.

Polska strona mostu jest czynna już od zeszłego roku. Otwarcie całej przeprawy to długo wyczekiwany moment przez mieszkańców regionu i turystów.

- Jest takie niemieckie przysłowie, że co długo trwa, to się dobrze kończy - mówili goście z Niemiec.

Dietmar Woidtke, premier Brandenburgii, w krótkim przemówieniu przypomniał niełatwą historię i to, że Niemcy wyrządziły Polsce wiele krzywd. - To cud normalności, że my, Niemcy, możemy się dziś tu spotkać z przyjaciółmi z Polski. To zobowiązanie do ciągłej pracy, aby nasze relacje i przyjaźń mogły się rozwijać. Trzeba wybudować jeszcze wiele mostów, nie tylko tych na rzece, ale przede wszystkim tych między ludźmi - mówił przed przecięciem wstęgi.

ZOBACZ TEŻ:

-Nie mam cienia wątpliwości, że dziś uczestniczymy w czymś wielkim - podkreślał obecny na moście marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Dodał, że historia mostu pokazuje burzliwą historię Europy. - Mam nadzieję, że ten most będzie teraz służył tylko celom pokojowym. Widzimy dziś na Ukrainie, jak wiele mostów runęło, bo jedna strona uznała, że będzie poprzez agresję dbać o dobro swojego narodu - mówił.

Polacy i Niemcy mogą w pełni korzystać z przeprawy, ale po niemieckiej stronie musiało jeszcze zostać rusztowanie - wszystko ze względu na sezon lęgowy puchacza. Zostanie zdjęte, kiedy ptaki zaczną latać.

Choć w sobotę przecięto wstęgę, choć obie części mostu są czynne, to oficjalne podsumowanie całego projektu polsko-niemieckiego jest zaplanowane na 3 września. Wtedy na moście zostanie odsłonięta ławeczka prof. Wiesława Bartoszewskiego.

Przeprawa daje możliwość planowania atrakcyjnych wycieczek, przede wszystkim rowerowych. Po polskiej stronie swój początek ma rowerowa Trasa Pojezierzy Zachodnich.

Projekt „Przystosowanie mostu europejskiego Siekierki Neurüdnitz do ruchu turystycznego” został w 85 proc. dofinansowany z programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia /Polska 2014 – 2020, a także ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminy Cedynia. Wartość prac po polskiej stronie to ponad 11 mln zł.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Otwarcie niemieckiej strony mostu Siekierki – Neurüdnitz. Zobacz ZDJĘCIA z otwarcia - Głos Szczeciński