Pacjentka: dentystka naraziła zdrowie moje i nienarodzonego dziecka

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Fot. Archiwum
Kanałowe leczenie zęba w prywatnym gabinecie zakończyło się na oddziale chirurgii szczękowej w słupskim szpitalu. Pacjentka w ciąży oskarża stomatolog o to, że dobierając zły sposób leczenia zęba, naraziła zdrowie jej i jej nienarodzonego jeszcze dziecka.

Nasza Czytelniczka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) z bolącym zębem udała się do jednego ze słupskich gabinetów stomatologicznych na Osiedlu Niepodległości.

- Pani doktor zdecydowała, że będzie leczyła ząb kanałowo. To było w środę, 7 sierpnia - opowiada kobieta.

- Niestety, na drugi dzień ząb tak straszne bolał, ze wróciłam do gabinetu z prośbą o pomoc. Pani doktor jednak zaleciła jedynie przyjmowanie środków przeciwbólowych. Pytałam, czy aby na pewno powinnam, ponieważ jestem w szóstym miesiącu ciąży i martwiłam się o zdrowie dziecka. Od lekarza ginekologa wiedziałam, że wszelkie lekarstwa mogę brać jedynie po uzgodnieniu z nim - opowiada kobieta.

Niestety, w kolejnym dniu, ząb nadal bolał.

- Nie wytrzymałam i pojechałam do szpitala, gdzie trafiłam na oddział chirurgii szczękowej. Tam usłyszałam, że ząb nie nadaje się do leczenia kanałowego i trzeba go usunąć. Zabieg wykonano w znieczuleniu. Noc spędziłam w szpitalu, wyszłam dopiero na drugi dzień, z zaleceniem, abym przyjmowała antybiotyk - mówi kobieta.

Martwi się jednak o zdrowie dziecka.

- Przez nieudolne leczenie zęba przez panią stomatolog w gabinecie, zdrowie mojego dziecka jest zagrożone. W ciąży nie powinnam przyjmować antybiotyku, nie wiem jak to wpłynie na moją ciążę i dziecko. Pani doktor jednak nie odbiera ode mnie telefonu i nie mogę się z nią skontaktować - mówi kobieta.

Nam też nie udało się skontaktować z panią doktor. Sprawdziliśmy jednak, w jaki sposób kobieta powinna dochodzić swoich praw.

Rzecznik praw pacjenta wyjaśnia:
- Aby Rzecznik mógł podjąć działania, wszcząć postępowanie wyjaśniające, wskazać pacjentowi inne, przysługujące mu środki prawne pacjent powinien złożyć do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wniosek. Jest on niezbędny. Wniosek powinien zostać podpisany odręcznie przez pacjenta i przesłany na adres Biura. Dobrze byłoby, aby czytelnik do wniosku dołączył dokumentację potwierdzającą przebieg leczenia - mówi Jakub Gołąb, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Komunikacji Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie. - W przypadku uzyskania informacji co najmniej uprawdopodabniających naruszenie praw pacjenta, rzecznik wszczyna postępowanie wyjaśniające. Wówczas występuje m.in. do placówki medycznej z prośbą o wyjaśnienia, może również przeprowadzić – nawet bez uprzedzenia – zbadanie sprawy na miejscu w placówce medycznej, lub zwrócić się o zbadanie sprawy do właściwych organów, w szczególności organów nadzoru, prokuratury, kontroli państwowej, zawodowej lub społecznej, zgodnie z ich kompetencjami.

Pacjent może również zwrócić się do dyrektora placówki medycznej z prośbą o wyjaśnienie postępowania lekarza lub zwrócić się z wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy lub do Okręgowej Izby Lekarskiej. Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy jest organem właściwym w sprawach dbania o przestrzeganie zasad etyki lekarskiej oraz należyte i sumienne wykonywanie zawodu przez lekarzy.

Kontakt
Telefoniczna Informacja Pacjenta - 800 190 590.
Biura Rzecznika Praw Pacjenta www.rpp.gov.pl - na stronie znajdują się odpowiednie formularze, na których można złożyć skargę.

Zobacz także: Nowe życie dzięki uśmiechowi

Wideo

Materiał oryginalny: Pacjentka: dentystka naraziła zdrowie moje i nienarodzonego dziecka - Głos Pomorza

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 82

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamila

Poproszę dane tej kobiety bo jako lekarz dentysta chciałabym wnieść pozew o narażenie przez matkę zdrowia i zycia dziecka. Zaniedbania higieniczne prowadzące do zapalenia miazgi to są LATA ZANIEDBAŃ, także pani świadomie doprowadziła do takiego stanu! Pozdrawiam

G
Gość
2019-08-17T19:24:34 02:00, Justyna 31:

I właśnie dlatego nigdy w żadnej ciąży nie robilam sobie zębów.po pierwsze ze strachu ze mogę albo poronic albo zacząć wcześniej rodzić.zdaje sobie sprawę ze popsute zeby szkodza na dzidziusia w brzuszku,ale kurcze dzięki bogu mam zdrowe zęby i jeśli już coś się działo z zębami to po ciąży!mam zdrową gromadke dzieciaczkow ❤

2019-08-18T11:17:50 02:00, Kkk:

Kobieto weź najpierw uruchom swój mózg bo piszesz takie bzdury że brak słów....

18 sierpnia, 11:21, Gość:

Cytat z chłopaki do wzięcia: jestem w ciąży bo boli mnie ząb. 😂😂😂😂

Ot i ciemnogród zaczeli nagrywać i pokazywać w tv całemu światu.

""""Cytat z chłopaki do wzięcia: jestem w ciąży bo boli mnie ząb.""""

Gdybyś miał/miała protezę, to nie byłabyś/nie byłbyś w ciąży.

G
Gość
2019-08-19T10:19:14 02:00, lek:

co za bzdury pisze tzw. pacjentka w ciąży / wg czarnych parasolek to nie dziecko a zlepek komórek/ w ciąży wiele błahych infekcji leczy się antybiotykiem , gdyż obrona immunologiczna ciężarnej jest osłabiona z uwagi na ciążę/tolerancja immunologiczna , gdyż ciąża jest innym organizmem i może powodować odpowiedź immunologiczna ze strony organizmu matki/ i możliwe są częstsze powikłania zakażeniem uogólnionym czyli sepsą. Kolejna Madka z dostępem do internetu się szykuje. I na pewno anty-szczep

Zauważ, że to opublikowała GAZETA, na to nie może być zgody.Moim zdaniem Izba Lekarska powinna ostro interweniować.

l
lek

co za bzdury pisze tzw. pacjentka w ciąży / wg czarnych parasolek to nie dziecko a zlepek komórek/ w ciąży wiele błahych infekcji leczy się antybiotykiem , gdyż obrona immunologiczna ciężarnej jest osłabiona z uwagi na ciążę/tolerancja immunologiczna , gdyż ciąża jest innym organizmem i może powodować odpowiedź immunologiczna ze strony organizmu matki/ i możliwe są częstsze powikłania zakażeniem uogólnionym czyli sepsą. Kolejna Madka z dostępem do internetu się szykuje. I na pewno anty-szczep

G
Gość

wiem jedno na miejscu dentystki nie podarowałabym tej niby gazecie.Prosto do prawnika z tym!

G
Gość
2019-08-17T08:13:47 02:00, POLA:

Widzę,że nagle większość komentujących stało się samozwańczymi specjalistami stomatologami.Dbajcie o zęby,to nie będzie takoch problemów.Poza tym jakby p.doktor wyrwała tego zęba,to pacjentka miałaby żal,że zamiast podjąć próbę ratowania zęba-usunęła go...odkąd każsy ma dostęp do internetu to szerzy się jakaś szambiarska paranoja-za każdą pierdołę wylewa się żale w necie...a szmatławe stronki tylko bazują na tym...głupota i zawiść ludzka szerzy się jak ilość łażących po PL ulicach inkubatorów po wprowadzeniu 500 .A może by się tak pani marudząca zastanowiła nad tym,że każda ingerencja w organizm nigdy nie jest przewidziana w 100%...a już ingerencja w jamę ustną-część ciała najbardziej ukrwioną-najbardziej.Nigdy nie ma pewności jak zachowa się organizm tym bardziej,że ingeruje się środkiem chemicznym...A czy doktor ginekolog nie wspominał pani o tym,żeby przed zajściem w ciążę najpierw wyleczyć wszystkie zęby?Może warto najpierw zastanowić się nad sobą zamiast bezpodstawnie i bezwiednie (bo jak mniemam nie ma pani ŻADNEGO medycznego wykształcenia poza internetowym kursem stomatologii wujka google i cioć dobra rada) robić bezpodstawną nagonkę na lekarza?!Ludzie zacznijcie myć zęby i paszcze,ręce,odżywiać się zdrowo i dbać o własny organizm,to przestaniecie mieć problemy z lekarzami.A panie inkubatory rozlazle i użalające się nad sobą siedząc w domu,bo rośnie im dupsko i nie mają nic lepszego do roboty niż truć swoim starym i innym dookoła-niech się zastanowią czy gra warta świeczki.I na koniec jeszcze jedno warknięcie-a pani ciężarna niech też poda swoje imię i nazwisko oraz adres skoro podała namiary,dzięki którym można sprawdzić jak się nazywa pani doktor-tym samy robiąć nagonkę na lekarza...niech też zobaczy jak miło jest być niesłusznie w ogniu krytyki.I rada-skoro tak źle ją leczą to niech przerzuci się na znachorów i zrezygnuje z pomocy lekarzy...a przy porodzie niech włoży nóż pod prześcieradło...bo znieczulenie też może źle wpłynąć na dziecko....ludzie w dupach wam się przewraca odkąd macie nieograniczony dostep do internetu...

2019-08-17T09:43:15 02:00, DANKA:

Ma Pani rację! Brudni i roszczeniowi! Od czasu 500 patologie stać na prawnika....

2019-08-17T22:33:12 02:00, Gość:

idź jutro do kościoła i się wyspowiadaj za takie traktowanie - choćby w duchu ludzi

2019-08-18T11:19:10 02:00, Gość:

Bardzo trafnie opisane. Zero znajomoci medycyny a oskarżają bezwiednie. W dzisiejszych czasach jest wszystko dostepne, nawet służba zdrowia. Nie myślało się za młodu o studiach lekarskich, więc głupotą nie należy zarażać społeczeństwa.

Do jakiego stanu pacjentka doprowadziła swój ząb, że nadawał się tylko do usunięcia? Braniem antybiotyku ,jak twierdzi, narażała zdrowie dziecka, ale już posiadaniem zepsutych zębów nie...Pytam się, jaki tu błąd lekarza? Że przyjął i próbował ratować zaniedbany ząb...Ta pacjentka powinna raczej odpowiedzieć za oczernianie lekarza.

G
Gość

Za narażenie dziecja na wysiew bakterii i toksyn odpowiada matka zaniedbując zęby i z tego powodu powinna odpowiadać karnie jeśli nastąpią powikłania u dziecka.

Pani doktor próbowała zminimalizować skutki postępowania matki tylko.

G
Gość
2019-08-17T19:24:34 02:00, Justyna 31:

I właśnie dlatego nigdy w żadnej ciąży nie robilam sobie zębów.po pierwsze ze strachu ze mogę albo poronic albo zacząć wcześniej rodzić.zdaje sobie sprawę ze popsute zeby szkodza na dzidziusia w brzuszku,ale kurcze dzięki bogu mam zdrowe zęby i jeśli już coś się działo z zębami to po ciąży!mam zdrową gromadke dzieciaczkow ❤

2019-08-18T11:17:50 02:00, Kkk:

Kobieto weź najpierw uruchom swój mózg bo piszesz takie bzdury że brak słów....

Cytat z chłopaki do wzięcia: jestem w ciąży bo boli mnie ząb. 😂😂😂😂

Ot i ciemnogród zaczeli nagrywać i pokazywać w tv całemu światu.

G
Gość
2019-08-17T08:13:47 02:00, POLA:

Widzę,że nagle większość komentujących stało się samozwańczymi specjalistami stomatologami.Dbajcie o zęby,to nie będzie takoch problemów.Poza tym jakby p.doktor wyrwała tego zęba,to pacjentka miałaby żal,że zamiast podjąć próbę ratowania zęba-usunęła go...odkąd każsy ma dostęp do internetu to szerzy się jakaś szambiarska paranoja-za każdą pierdołę wylewa się żale w necie...a szmatławe stronki tylko bazują na tym...głupota i zawiść ludzka szerzy się jak ilość łażących po PL ulicach inkubatorów po wprowadzeniu 500 .A może by się tak pani marudząca zastanowiła nad tym,że każda ingerencja w organizm nigdy nie jest przewidziana w 100%...a już ingerencja w jamę ustną-część ciała najbardziej ukrwioną-najbardziej.Nigdy nie ma pewności jak zachowa się organizm tym bardziej,że ingeruje się środkiem chemicznym...A czy doktor ginekolog nie wspominał pani o tym,żeby przed zajściem w ciążę najpierw wyleczyć wszystkie zęby?Może warto najpierw zastanowić się nad sobą zamiast bezpodstawnie i bezwiednie (bo jak mniemam nie ma pani ŻADNEGO medycznego wykształcenia poza internetowym kursem stomatologii wujka google i cioć dobra rada) robić bezpodstawną nagonkę na lekarza?!Ludzie zacznijcie myć zęby i paszcze,ręce,odżywiać się zdrowo i dbać o własny organizm,to przestaniecie mieć problemy z lekarzami.A panie inkubatory rozlazle i użalające się nad sobą siedząc w domu,bo rośnie im dupsko i nie mają nic lepszego do roboty niż truć swoim starym i innym dookoła-niech się zastanowią czy gra warta świeczki.I na koniec jeszcze jedno warknięcie-a pani ciężarna niech też poda swoje imię i nazwisko oraz adres skoro podała namiary,dzięki którym można sprawdzić jak się nazywa pani doktor-tym samy robiąć nagonkę na lekarza...niech też zobaczy jak miło jest być niesłusznie w ogniu krytyki.I rada-skoro tak źle ją leczą to niech przerzuci się na znachorów i zrezygnuje z pomocy lekarzy...a przy porodzie niech włoży nóż pod prześcieradło...bo znieczulenie też może źle wpłynąć na dziecko....ludzie w dupach wam się przewraca odkąd macie nieograniczony dostep do internetu...

2019-08-17T09:43:15 02:00, DANKA:

Ma Pani rację! Brudni i roszczeniowi! Od czasu 500 patologie stać na prawnika....

2019-08-17T22:33:12 02:00, Gość:

idź jutro do kościoła i się wyspowiadaj za takie traktowanie - choćby w duchu ludzi

Bardzo trafnie opisane. Zero znajomoci medycyny a oskarżają bezwiednie. W dzisiejszych czasach jest wszystko dostepne, nawet służba zdrowia. Nie myślało się za młodu o studiach lekarskich, więc głupotą nie należy zarażać społeczeństwa.

K
Kkk
2019-08-17T19:24:34 02:00, Justyna 31:

I właśnie dlatego nigdy w żadnej ciąży nie robilam sobie zębów.po pierwsze ze strachu ze mogę albo poronic albo zacząć wcześniej rodzić.zdaje sobie sprawę ze popsute zeby szkodza na dzidziusia w brzuszku,ale kurcze dzięki bogu mam zdrowe zęby i jeśli już coś się działo z zębami to po ciąży!mam zdrową gromadke dzieciaczkow ❤

Kobieto weź najpierw uruchom swój mózg bo piszesz takie bzdury że brak słów....

K
Kkk

To nie prawda że w ciąży nie można brać antybiotyków co za bzdury. Są leki które spokojnie można brać w ciąży.

m
maxio

Paranoja! Jakby paniusia dbała o swoje ząbki to by nie było konieczności leczenia kanałowego! Pewnie jest ohydnie szczerbata i powinna nosić sztuczną szczękę?

a
aa

spora część komentujących zapomina że w szpitalach podobno wolą ucinać kończyny niż je leczyć bo i robota szybciej pójdzie a i dochód od nfz jest większy.

G
Gość
2019-08-16T20:45:14 02:00, lex:

Droga pani dr oraz pozostali lekarze dentyści z rzeczonego "Osiedla Niepodległości" jak najbardziej macie państwo prawo złożyć pozew cywilny przeciwko gazecie.Żadne media nie mają prawa zamieszczać treści pogłosek, informacji niesprawdzonych, wątpliwych bądź w 100% nie polegających na prawdzie. Jest prawdopodobne, iż państwa gabinety po takim artykule poniosą straty wizerunkowe oraz finansowe.Faktycznego zaistnienia takowych strat nie trzeba udowadniać, wystarczą przesłanki, które mogły do tego doprowadzić.O szczegóły proszę pytać w biurze prawnym OIL.

przyjdę i zapytam jak kłysza będzie miała nogi proste haha :)

G
Gość
2019-08-17T19:24:34 02:00, Justyna 31:

I właśnie dlatego nigdy w żadnej ciąży nie robilam sobie zębów.po pierwsze ze strachu ze mogę albo poronic albo zacząć wcześniej rodzić.zdaje sobie sprawę ze popsute zeby szkodza na dzidziusia w brzuszku,ale kurcze dzięki bogu mam zdrowe zęby i jeśli już coś się działo z zębami to po ciąży!mam zdrową gromadke dzieciaczkow ❤

O zgrozo, ale bzdury tak jak się wypowiada laik o temacie o którym nie ma zielonego pojęcia

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3