Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci dzieci utraconych

Alina Konieczna [email protected]
www.sxc.hu
W sobotę na cmentarzu odbędzie się pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w szpitalu. O pomniku ich pamięci mówiono podczas wczorajszej konferencji w ratuszu.

Dzień Świętości Życia

Dzień Świętości Życia

W niedzielę Kościół katolicki będzie obchodził Narodowy Dzień Życia. W przeddzień święta, w sobotę o godz. 9, w koszalińskiej katedrze zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem biskupa Edwarda Dajczaka, w intencji rodziców dzieci utraconych. O godz. 10.45 na cmentarzu odbędzie się pogrzeb dzieci (początek w kaplicy cmentarnej). Bp Paweł Cieślik poświęci Pomnik Dziecka Utraconego.

Ponad rok temu w Koszalinie rozpoczął pracę Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych. Figura Maryi Matki Życia jest już gotowa, jutro zostanie poświęcona.

- Pragnę podziękować wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło - podkreślał Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. Biskup koszalińsko - kołobrzeski Edward Dajczak wskazywał, jak ważne jest, aby być przy człowieku w chwili straty dziecka. - W Koszalinie pojawiła się wrażliwość, która pozwoliła na znalezienie rozwiązania pozwalającego na uszanowanie godności każdej ludzkiej istoty - mówił ks. biskup.

Ciała dzieci urodzonych przedwcześnie do niedawna były traktowane jako materiał biologiczny. Dziś na szczęście prawo się zmieniło. Szczątki dzieci martwo urodzonych są uznawane za ludzkie zwłoki, bez względu na czas trwania ciąży. Do tej pory w Koszalinie odbyły się dwa pochówki dzieci utraconych pozostawionych w Szpitalu Wojewódzkim. Uroczystość pogrzebowa zaplanowana na sobotę będzie trzecią z kolei. Udział w niej wezmą rodzice, przyjaciele, a także duchowni różnych kościołów. W grobowcu spoczywa ok. 3 tysięcy małych ciał. Wcześniej ich pochówek uniemożliwiały przepisy prawa.

Dziś prawo w tej kwestii nadal nie do końca jest jasne. Jeśli lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka, wówczas rodzice nie mogą liczyć na zasiłek pogrzebowy. Nierzadko ze względów finansowych nie są w stanie pochować swojego dziecka, a koszty zbiorowego pochówku pokrywa miasto.

- Przed nami kolejny etap pracy, czyli zadanie opracowania programu duszpasterskiego katechez dotykających tego problemu - dodał ks. Henryk Romanik, pomysłodawca budowy Pomnika Dziecka Utraconego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!