Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj, przed wyjazdem do egzotycznych krajów, zaszczep się!

Inga Domurat [email protected]
Decydując się na podróż, szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo.
Decydując się na podróż, szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo. Fot. Radosław Brzostek
Coraz więcej Polaków wyjeżdża latem za granicą. Często na urlop wybieramy Egipt, Tunezję i Grecję - tak donoszą statystyki. Każdy chce wrócić ze wspaniałymi wspomnieniami. I na pewno nie z... egzotyczną chorobą.

Niestety, podróże wiążą się z takim ryzykiem, dlatego warto wiedzieć, jakie szczepienia są wymagane w kraju, do którego się wybieramy. Nawet najbardziej komfortowe warunki pobytu i zachowanie zasad higieny nie gwarantują bezpieczeństwa. Turyści są narażeni na choroby zakaźne.

A oto te najczęstsze i jednocześnie bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Żółtaczka pokarmowa (wirusowe zapalenie wątroby typu A)

Wystarczy umyć ręce czy owoce w zakażonej wodzie, zjeść posiłek w przypadkowym miejscu lub mieć kontakt z osobą chorą, by zarazić się tym rodzajem żółtaczki.

Nawet jedna kostka lodu wrzucona do drinka czy napoju, może być źródłem zakażenia. Wirus czyha nie tylko w Afryce czy Azji, ale również w krajach basenu Morza Śródziemnego, a nawet pobliskich krajach.

Żółtaczka wszczepienna (wirusowe zapalenie wątroby typu B)

Wirusem WZW typu B zdecydowanie łatwiej jest się zakazić niż wirusem HIV. Wystarczy zaledwie kropla krwi. Choroba może prowadzić do marskości wątroby, a nawet śmierci.

Dlatego tak ważne są szczepienia przeciwko obu wirusom: WZW A i WZWB. Do wyboru są: szczepionka skojarzona, uodparniająca jednocześnie na oba typy choroby (podaje się trzy dawki szczepionki - kolejno miesiąc i 6 miesięcy od pierwszego szczepienia), a także pojedyncze szczepionki przeciwko WZW typu A (dwie dawki, drugą pomiędzy 6. a 12. miesiącem) i WZW typu B (trzy dawki, według schematu 0-1-6).

Przyjęcie pełnego cyklu gwarantuje ochronę zdrowia przez długie lata.
Dla podróżników i osób, które późno pomyślały o szczepieniach, istnieje cykl szczepień według schematu przyspieszonego. Druga dawka szczepionki podawana jest po 7 dniach od przyjęcia pierwszej, a trzecia po 21 dniach. Dawkę uzupełniającą podaje się po 12 miesiącach od pierwszej dawki.

Malaria

Każdy, kto wybiera się do Afryki, Ameryki Południowej czy południowo-wschodniej Azji powinien zabezpieczyć się w lek chroniący przed malarią. Bo tu każde ukłucie komara może oznaczać wyrok śmierci. Trzeba bowiem wiedzieć, że rocznie na malarię umiera ponad milion osób! Malarię w jej początkowym stadium można pomylić z grypą. Na tę chorobę nie ma szczepionki. Ale w sprzedaży w aptekach dostępne są już leki, stosowane m.in. w profilaktyce i leczeniu malarii wywołanej Plasmodium falciparum - najcięższej odmiany choroby. To tabletki, które przyjmuje się przed i w trakcie wyjazdu.

Dur brzuszny

Choroba wywołująca wysoka gorączkę, może być śmiertelna. Pojedyncze szczepienie zapewnia odporność na 3 lata.

Żółta gorączka (żółta febra)

Przenoszona jest przez niektóre gatunki komarów w strefie tropikalnej. Szczepionkę przyjmuje się co 10 lat, pełną ochronę zyskuje się już po 10 dniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!