MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętasz opisowe statusy z Gadu-Gadu? Popularne obecnie komunikatory mają taką funkcję. Sprawdź, które

Piotr Szymański
Opisowe statusy w komunikatorach wracają w 2023 roku do łask. Sprawdź, które aplikacje je oferują.
Opisowe statusy w komunikatorach wracają w 2023 roku do łask. Sprawdź, które aplikacje je oferują. Tracy Le Blanc/Pexels.com
Pamiętacie jeszcze ze swojego dzieciństwa opisy na popularnych komunikatorach – głównie Gadu-Gadu? Otóż statusy wracają w 2023 roku do łask. Wprowadził je już Instagram, a jak się okazuje, funkcja promowana jest także na innym współczesnym komunikatorze. Sprawdźcie, jakim, bo zapewne na co dzień z niego korzystacie. A kto wie, może będziecie chcieli znowu używać statusów dla swoich znajomych.

Spis treści

Gadu-Gadu, czyli polski komunikator w każdym domu

Gdy na przełomie wieków internet na dobre rozgościł się w naszych domach, ludzie zaczęli komunikować się ze sobą przy pomocy programów. Wszystko zaczęło się od pradziadka czatu, czyli IRC-a, a następnie nastała złota era polskiego Gadu-Gadu.

Chyba większość z nas pamięta te czasy, gdy włączało się komputer stacjonarny tylko po to, by popisać ze znajomymi na „gadulcu”. Każdy z użytkowników posiadał swój indywidualny numer, a jego dostępność (bądź brak) określał status. Ważną rolę odgrywały statusy, czyli opisy pod nazwą osoby. Znajomi wpisywali tam wszystko, czyli cytaty np. z piosenek lub książek, informowali, gdzie przybywają i kiedy wrócą przed monitor (tak, nie było jeszcze smartfonów, a tym samym aplikacji mobilnych), a także odliczali do istotnego dla nich dnia, np. początku wakacji, czy urodzin.

Wszystko to miało swój urok i pozwalało pozyskiwać informacje o znajomych, bez kontaktowania się z nimi. Obecnie, po blisko 20 latach od opisów na Gadu-Gadu, najpopularniejsze współczesne komunikatory, „odkrywają” na nowo tę przydatną funkcję. Statusy są już dostępne na Instagramie jako Notatki – czyli krótkie posty do 60 znaków, znikające po 24 godzinach, a możemy je przeglądać w skrzynce odbiorczej wiadomości. Można na nie także odpowiadać, co widoczne jest już w wiadomościach prywatnych.

Statusy pojawiły się w także w drugim popularnym w Polsce komunikatorze, czyli WhatsApp. Opcja doczekała się rozbudowy o ciekawe funkcje dodatkowe. Sprawdźcie, o co chodzi i jak dokładnie to działa.

WhatsApp ma funkcję statusów, tak jak Instagram

Komunikator WhatAapp, który, podobnie jak Messenger i Facebook, należy do amerykańskiego giganta Meta, również oferuje funkcję statusów. Pozwala ona na udostępnianie:

 • tekstu,
 • zdjęć,
 • GIF-ów
 • i filmów,

które znikają po 24 godzinach. Status jest także w pełni szyfrowany. Aby wysyłać aktualizacje statusu i odbierać je od swoich kontaktów, obie strony muszą mieć zapisane swoje numery telefonów w książkach adresowych.

Jak używać statusu na WhatsApp?

 1. Otwórz WhatsApp, przejdź do pierwszej zakładki STATUS.
 2. Kliknij w symbol długopisu, aby napisać status.
 3. Oprócz teksu, możesz dodać emotikony lub GIF-y. Po kliknięciu w T zmienisz czcionkę, a dotykając symbolu palety malarskiej, zmienisz kolor tła. Status wysyłany jest niebieską ikoną w prawym dolnym rogu.
 4. Status może bazować także na zdjęciu lub filmie. W tym celu kliknij w aparat lub Mój status, aby zrobić zdjęcie, nagrać film lub GIF, albo wybrać istniejące już zdjęcie bądź nagranie z biblioteki. Zdjęcia i filmy można edytować, a także dodać im podpis czy emotikonę. Wysyłasz status za pomocą niebieskiej ikony.
 5. Możesz również utworzyć i wysłać aktualizację statusu zawierającą zdjęcie, film lub GIF, przechodząc na kartę CZATY. Następnie dotknij ikonę aparatu.

Nowości w statusie WhatsApp – wiadomości głosowe, emotki i nie tylko

To jednak nie wszystko, gdyż status na WhatsApp został właśnie wzbogacony o nowe, ciekawe funkcje. Oto one:

 • Wybór grupy odbiorców – od teraz pojawia się możliwość ustawienia prywatności dla każdego statusu, czyli odbiorcy, bądź grupy odbiorców, którzy go zobaczą. Wyboru dokunuje się przed publikacją statusu, ale można ją zaktualizować także później.
 • Status głosowy – wprowadzono możliwość nagrywania i udostępniania wiadomości głosowych o długości do 30 sekund. Coś dla osób, którą wolą mówić niż pisać.
 • Reakcje emotikonami – wzorem Instagrama, także na WhatsApp pojawiła się możliwość reagowania na status za pomocą popularnych emotek. Do wyboru jest ich 8. Oczywiście na status można również odpowiedzieć za pomocą tekstu, wiadomości głosowej, czy naklejek, ale te opcje były dostępne już wcześniej.
 • Podgląd linków w statusie – gdy opublikujesz link w swoim statusie, automatycznie zobaczysz wizualny podgląd treści linku, tak jak podczas wysyłania wiadomości. Dzięki temu łatwiej zauważyć, gdzie prowadzi link, przed jego kliknięciem.
Nowości w statusie WhatsApp – wiadomości głosowe, emotki i nie tylko
Nowości w statusie WhatsApp – wiadomości głosowe, emotki i nie tylko whatsapp.com
od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pamiętasz opisowe statusy z Gadu-Gadu? Popularne obecnie komunikatory mają taką funkcję. Sprawdź, które - GRA.PL

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński