Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parę rad dla tych, którzy jeszcze są w Polsce

(cza)
Pani Agnieszka Ibek, udziela cennych rad dla tych, którzy jeszcze są w Polsce.
Pani Agnieszka Ibek, udziela cennych rad dla tych, którzy jeszcze są w Polsce. Rafał Czabrowski
Jeśli interesuje nas praca w Anglii i jedziemy "w ciemno", pamiętać należy o kilku ważnych rzeczach.

Rad udzieliła nam nasza Czytelniczka z Koszalina Agnieszka Ibek, która od dwóch lat mieszka w Wielkiej Brytanii.

Ile potrzebujemy pieniędzy?
Najlepiej zaopatrzyć się średnio w 300-350 funtów (bez kosztów podróży oczywiście). Należy wiedzieć również, że praca w Anglii czy Szkocji prawie wszędzie wiąże się wypłatami co tydzień, jednakże zdarzają się także wypłaty raz na miesiąc.

Jakie dokumenty wziąć ze sobą?
Paszport lub (nowy) dowód osobisty. Warto wziąć ze sobą prawo jazdy, a wcześniej jeszcze - z "prawka" polskiego zrobić międzynarodowe, gdyż praca w Anglii może się wiązać z obowiązkiem prowadzenia samochodu. Jeżeli macie dyplomy ukończenia jakichś zawodów, studiów - też warto je zabrać. Koszt tłumacza przysięgłego może jednak być tak duży, że lepiej zastanowić się nad tym, gdyż pracę w Anglii zaczyna się najczęściej od najniższego szczebla, więc można się z tym na razie wstrzymać. Zróbcie sobie CV w języku angielskim i skserujcie kilkanaście egzemplarzy.

Dotarliśmy na miejsce i co dalej?
Jeśli nie mamy zapewnionego noclegu u znajomych czy gdzie indziej, warto wiedzieć, że noc w hostelu (schronisku) w Anglii kosztuje średnio 10-15 funtów. Radziłbym jednak (póki nie znajdziecie stałego lokum) wykupić, zarezerwować przez Internet - z góry na tydzień - miejsce w hostelu, gdyż w takim przypadku 6 nocy wyjdzie około 65 funtów, a 7 noc jest zawsze darmowa. Jeśli chodzi o własne mieszkanie, to koszt miejsca w dwuosobowym pokoju w Anglii wynosi średnio 40-50 funtów za tydzień. Kolejną rzeczą, bez której nie można się obejść jest szczegółowy plan miasta, który można nabyć w większości sklepów (zarówno w Anglii, Szkocji czy Walii) i nazywa się w zależności od miasta: "London A-Z", "Edinburgh A-Z", itd.

Język
Praca w Anglii wymaga znajomości języka, warto więc znać angielski. Najlepiej opanować go w jakimś stopniu jeszcze przed wyjazdem. Na miejscu dostępne są obecnie darmowe kursy. Informacje o nich znaleźć można na stronach internetowych oraz w londyńskiej prasie polskiej.

Praca w Anglii
Pierwszym krokiem do szukania pracy w Anglii czy Szkocji jest sprawienie sobie angielskiego telefonu. Bez niego szanse na znalezienie pracy są mniejsze. Często gdy idziemy szukać pracy, proszą nas o zostawienie numeru telefonu, aby oddzwonić, jednak gdy widzą prefiks +48, z obawy przed kosztami mogą tego nie zrobić. Zabierz więc ze sobą z Polski telefon bez SIM locka i kup kartę startową w Wielkiej Brytanii. Wiadomo, że praca w Anglii czy Szkocji wiąże się z rozległymi miastami i szukając jej trzeba się będzie po nich poruszać, więc kolejnym cotygodniowym wydatkiem będą bilety autobusowe (bo metro jest raczej dla tych, którzy już pracują!!!):
- tygodniowe od 9 funtów do 12 funtów, zależnie od miasta i stref
- jednorazowe w większości przypadków 1,20 funta za przejazd.

?Praca w Anglii. Jak i gdzie szukać?
"Na własną rękę" - czyli każdego ranka wyznaczamy sobie kwadrat z OBOWIĄZKOWEGO planu "MIASTO A-Z" i chodzimy od ulicy do ulicy po knajpach, pubach, barach, budowach i mówimy: "Hello, I am looking for a job". Nie obawiajcie się wchodzić na zamknięte budowy i prosić o wskazanie kierownika budowy (ang. "site manager"). Budowy to dobrze płatna praca w Anglii. Oprócz tego są ogłoszenia w gazetach. Ogłasza się np. Job Centre - rządowe biuro pracy. Można bezpłatnie skorzystać z całej jego bazy ogłoszeń znajdujących się przy samoobsługowych stanowiskach komputerowych, jak również bezpłatnego telefonu dzwoniąc na numery z ogłoszeń. Bezpłatnie uzyskać można też porady i inne informacje. Odziały Job Centre znajdują się prawie w każdej dzielnicy we wszystkich większych miastach Anglii, Szkocji czy Walii. Żadnego pozwolenia na pracę my, Polacy, nie potrzebujemy. Zdarza się, że pracodawcy o tym jeszcze nie wiedzą i próbują nas przekonać, że potrzebujemy pozwolenia albo że bez National Insurance Number nas nie mogą zatrudnić i że najpierw musimy go sobie wyrobić. Należy wtedy wytłumaczyć, że nowi członkowie UE, podejmując pierwszą pracę w Anglii, powinni wypełnić druk WRS (Workers Registration Scheme), co jest przez pierwszy okres zatrudnienia ekwiwalentne z NIN i mogą na tym legalnie pracować, aż do wyrobienia National Insurance Number (jednak nie dłużej niż rok).

?Przepisy, stawki, sprawy socjalne
Przed wyjazdem do pracy w Anglii, Szkocji czy Walii warto zapoznać się z przepisami, jakie w Wielkiej Brytanii obowiązują, oraz prawami, jakie bezsprzecznie przysługują nam, gdy już podejmiemy pracę. Pomocny może okazać się poradnik opracowany przez Department of Trade and Industry (Brytyjskie Ministerstwo Handlu i Przemysłu) z myślą o Polakach zainteresowanych pracą w Anglii. Zawiera informacje o tym, jak bezpiecznie szukać zatrudnienia, na jakie warunki finansowe można liczyć, minimalne stawki płacy, co robić w razie choroby i jak uniknąć pułapek, na które narażone są zwłaszcza osoby jadące do pracy w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy i nie mające jeszcze doświadczenia. Cenną pomocą, zwłaszcza w nagłych wypadkach, mogą okazać się adresy i telefony polskich placówek dyplomatycznych w Anglii, pod którymi można kontaktować się w razie kłopotów czy po prostu wątpliwości.

Pani Agnieszka odpowiada na kilka pytań, najczęściej zadawanych przez naszych Czytelników.

Czy w ogłoszeniach o pracę w Anglii są podawane stawki netto czy brutto?
- W większości ogłoszeń podawanymi stawkami są stawki BRUTTO, czyli przed opodatkowaniem, więc należy się liczyć, że za pracę w Anglii płaca na rękę (netto) wyjdzie nieco mniej niż wynika z ogłoszenia.

Czy mają państwo jakieś oferty pracy w Anglii?
- Przykro mi, ale nie prowadzimy żadnego pośrednictwa i nie oferujemy etatów pracy w Anglii. Prowadzimy tylko strony z ogłoszeniami pt. "Witryna". Znaleźć na nich można oferty pracy, a także zamieścić ogłoszenie o jej poszukiwaniu. Usługa ta jest darmowa. Jeżeli chodzi o oferty, to zachęcam do zapoznania się ogromnymi bazami ogłoszeń na stronach internetowych. Wystarczy w "Google" wpisać "job in UK.

Czy znając słabo język angielski mam jakiekolwiek szanse na znalezienie pracy w Wielkiej Brytanii?
- Praca w Anglii wymaga znajomości tutejszego języka, jest to jedna z najistotniejszych rzeczy. Liczą się także umiejętności, również zawodowe oraz, często, szczęście. Każdy ma szanse na znalezienie pracy w Anglii, nawet bez dobrej znajomości języka, tylko że jest wtedy dużo trudniej.

Czy w Anglii jest to samo napięcie, co w Polsce?
- Napięcie jest to samo, czyli 220-240 V, jedyna różnica to odmienność gniazdek i wtyczek. Można temu zaradzić kupując adapter w każdym elektrycznym sklepie w Anglii.

Czy można przewozić leki i żywność jadąc do pracy w Anglii, czy wszystko muszę kupić za granicą?
- Jeżeli na przewożonych przez Was konserwach są odpowiednie certyfikaty unijne - nie można niczego zakwestionować. Jeżeli chodzi o leki, to na pewno ulotki są również pisane w języku angielskim, więc nie ma się o co martwić, chyba że wieziemy tego za wiele.

Czy to prawda, że za każdym razem gdy chcemy wjechać do Anglii, oficer straży pyta się nas po co i w jakim celu przyjeżdżam?
- Pytania tego typu były zadawane przed wejściem Polski do UE. Obecnie zdarza się to sporadycznie. Tak czy inaczej, nie ma powodu do obaw - mamy prawo podjąć pracę w Anglii, więc jeśli na pytanie o cel wizyty w Anglii odpowiemy "praca", nie musimy obawiać się żadnych konsekwencji z tego tytułu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!