Parowa myjka do okien: jak wybrać najlepszą?

Materiał partnera zewnętrznego
Jedni robią to regularnie, inni tylko dwa razy w roku – na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Mycie okien należy do prac domowych, które od czasu do czasu trzeba wykonać, żeby przyjemniej się mieszkało. Myjka parowa do szyb to must have dla każdego, kto lubi porządek, ale niekoniecznie ma czas i chęci na sprzątanie. To sprzęt dla dbających o ekologię, alergików, rodzin z dziećmi i posiadaczy zwierzaków. Sprawdź, jak wybrać najlepsze urządzenie parowe do mycia okien.

Myjka parowa do okien – sposób działania

Zasada działania parownicy (myjki parowej) jest bardzo prosta. Urządzenie podgrzewa znajdującą się w zbiorniku wodę do 100°C i zamienia ją w gorącą parę. Myjka tłoczy parę pod wysokim ciśnieniem (3-4 barów), wypuszczając ją przez dyszę. Niewidoczne gołym okiem cząsteczki pary docierają w trudno dostępne miejsca, odspajając zabrudzenia. Wysokie ciśnienie pary pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni i przedmiotów bez użycia detergentów. Gorąca para podawana pod ciśnieniem zabija prawie 100% groźnych dla zdrowia bakterii bytujących w Twoim domu.

Urządzenie parowe do mycia szyb (nie mylić z myjką do okien z dodatkowym pojemnikiem na brudną wodę) wyposażone jest w zbiornik na wodę z zaworem bezpieczeństwa, wymienne dysze oraz końcówki.

Czyścik parowy do okien – sposoby wykorzystania

Wybierając myjkę parową, ułatwisz sobie nie tylko mycie okien, ale zadbasz też o czystość w całym domu. Z pomocą parownicy wyczyścisz wszystkie szklane powierzchnie, płytki w łazience, okap kuchenny i płytę indukcyjną. W pełni funkcjonalne urządzenie parowe będzie wyposażone również w nakładkę do mycia podłóg czy dysze służące do czyszczenia tapicerki, a nawet w żelazko. Wykorzystując myjkę parową do szyb, usuniesz tapetę (używając specjalnej nakładki do prac remontowych), odświeżysz ubrania i rośliny, a także dokładnie umyjesz grzejniki i pozbędziesz się plam z kanapy – dowiedz się więcej o zastosowaniach parownic >>.

Co najważniejsze, używając myjki parowej, możesz całkowicie zrezygnować ze stosowania wszelkich detergentów. Gorąca para skutecznie zabija groźne bakterie i wirusy w 99,99% (działa na wirusy otoczkowe, w tym na koronawirusa, co potwierdzają testy firmy Kärcher). Dlatego też parownica to idealny sprzęt czyszczący, jeśli masz dzieci, jesteś alergikiem i źle reagujesz na środki chemiczne. To urządzenia dla każdego, komu zależy na dobru naszej planety i własnym zdrowiu.

Myjka parowa do mycia okien – jak wybrać najlepszą

Decydując się na zakup myjki parowej do mycia okien i czyszczenia pozostałych domowych powierzchni, należy przede wszystkim przyjrzeć się jej parametrom technicznym. Jeśli sprzęt będzie służył Ci do okazjonalnego mycia okien i nie zamierzasz używać go do doczyszczania podłóg czy usuwania tapet, zdecyduj się na najprostszy model od znanego producenta. Warto wydać kilka złotych więcej, żeby urządzenie posłużyło Ci przez kilka lat, było jak najwydajniejsze i najbardziej skuteczne.

Co wziąć pod uwagę, kupując myjkę parową?

  • markę – sprzęty Kärcher należą do niezawodnych, co potwierdzają lata obecności tych urządzeń na rynku i ich nieustanną popularność. Wybierz parownicę od producenta, który w swojej ofercie ma gamę profesjonalnych urządzeń czyszczących;
  • wydajność zbiornika – od wielkości pojemnika na wodę zależy metraż powierzchni, jaką będziesz mógł oczyścić przy jednym napełnieniu. W najmniejszych poręcznych sprzętach ilość wody wystarcza na umycie 20 m2. Przy bardziej zaawansowanych nawet na 100 m2;
  • maksymalne ciśnienie pary – to właściwie najistotniejszy parametr, bo od niego zależy, z jaką siłą para będzie wytłaczana z dyszy. Jeśli ciśnienie będzie niższe niż 3 bary (ciśnienie porównywalne do tego, jakie osiąga wystrzelający korek od szampana), para nie będzie skutecznie doczyszczała powierzchni. W urządzeniach Kärcher ciśnienie wynosi 3-3,5 bara w zależności od modelu parownicy;
  • czas nagrzewania – nie jest może najważniejszy, bo na gotowość sprzętu trzeba poczekać zaledwie ok. 3-4 min. Jeśli jednak wyjątkowo zależy Ci na czasie, poszukaj urządzenia nagrzewającego się jak najkrócej (np. 30 sekund w modelach Easyfix Premium Home Line);
  • waga – ma znaczenie, jeśli używasz małego urządzenia, którego nie możesz odstawić (przykład: małe parownice od Kärcher). Lekkie i poręczne sprzęty okażą się idealne do doczyszczania trudno dostępnych miejsc. Jeśli wybierasz model bardziej zaawansowany z wieloma dodatkowymi akcesoriami, niech będzie to parownica, którą można odstawić (samodzielnie stojąca typu odkurzacz parowy);
  • dodatkowe końcówki i akcesoria – myjką parową do okien możesz czyścić różne powierzchnie w zależności od tego, jaki model wybierzesz. Warto, żeby parownica miała dyszę ręczną lub wąż przeznaczone do montowania różnych wymiennych akcesoriów. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wykorzystywania myjki do wielu zastosowań.

Urządzenie parowe do mycia okien – wybrane modele

Jeśli potrzebujesz niezawodnego czyścika parowego do okien bez specjalnych bajerów, wybierz model Kärcher SC 1. Ta kompaktowa parownica zmieści się nawet w niewielkiej szafce, a pomoże Ci w kilku mało przyjemnych pracach domowych. Z jej pomocą nie tylko umyjesz okna, ale też wyczyścisz armaturę, płytki w łazience i płytę indukcyjną.

Jeśli parownicę do mycia okien chcesz wykorzystywać też jako urządzenie czyszczące do całego domu, niech zainteresują Cię modele z serii Easyfix Premium Home Line. Wśród nich znajdują się urządzenia o bardzo krótkim czasie nagrzewania (zaledwie 30 sekund), za pomocą których z łatwością umyjesz nie tylko okna, ale i podłogę oraz wszelkie szklane i ceramiczne powierzchnie. Odświeżysz również dywan, dokładnie oczyścisz armaturę i okap kuchenny. Wybierając najbardziej zaawansowany model z tej serii, będziesz nawet mógł prasować.

Omówione modele dostępne są na stronie Porównywarka parownic: ceny, funkcje i możliwości.

Jak myć okna myjką parową?

Mycie okien i innych powierzchni szklanych zacznij od dokładnego przetarcia ich dyszą ręczną z nałożoną powłoczką z mikrofibry.

Nałóż parę na całą powierzchnię okna za pomocą wąskiej dyszy. Jeśli okna myjesz zimą, najpierw ogrzej je parą, spryskując je z większej odległości.

Parę usuń z okna ściągaczką lub automatyczną myjką do szyb (taką jak np. Kärcher WV 2). Pozostałe krople wody, wytrzyj do sucha szmatką.

Montując na parownicy specjalną nakładkę lub szczotkę, doczyścisz trudno dostępne szczeliny, czyli profile ościeżnic okien i drzwi balkonowych.

Parowa myjka do okien należy do tych sprzętów, które warto mieć w domu, pozbywając się innych mało skutecznych akcesoriów. Jedno urządzenie zastąpi Ci wszystkie szczotki, specjalne szmatki i detergenty. Zadbasz o swoje zdrowie i dłonie, oszczędzisz czas i pozbędziesz się z domu groźnych bakterii i wirusów.

Dodaj ogłoszenie