Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasożyty z piaskownicy

Ilona Stec [email protected]
Lepiej przypilnować bawiące się w piaskownicy dziecko, by nie wkładało rączek do buzi. Należy też pamiętać, by po zabawie w piasku dokładnie umyło rączki. Przydomowe piaskownice mogą być zanieczyszczone zwierzęcymi odchodami
Lepiej przypilnować bawiące się w piaskownicy dziecko, by nie wkładało rączek do buzi. Należy też pamiętać, by po zabawie w piasku dokładnie umyło rączki. Przydomowe piaskownice mogą być zanieczyszczone zwierzęcymi odchodami Irena Boguszewska
Na dworze już od tygodni letnia aura. Prawdziwe lato tuż, tuż. I dzieci, i dorośli coraz więcej czasu spędzają na dworze.

W latach 1990 - 2000 Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu we współpracy z Centers for Disease Control (Atlanta, USA) - przeprowadziła kompleksowe badania dotyczące glist i wywołanej przez nie toxocarozy. Badania te przeprowadzono w rejonie Poznania, gdzie toxocaroza u psów, kotów i lisów jest powszechna.
Badanie wykazało, iż stopień skażenia gleby jajami glist był wyższy w mieście niż na wsi. Okazało się, że skażone są place zabaw, parki, ogrody, ulice i skwery, piaskownice, a najbardziej podwórka w centrum miasta.

I niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nawet w zwykłej piaskownicy może być niebezpiecznie.

Maluchy urzędują w piaskownicach, ich starsi koledzy bawią się na przydomowych podwórkach, dorośli wiele czasu spędzają na działkach i w ogródkach. Ze zwierzętami - kotami psami - każdy, niezależnie od wieku, ma kontakty przez cały rok.

Warto wiedzieć, że te na ogół sympatyczne zwierzaki mogą być źródłem zakażenia przykrą chorobą - toxocarozą.

Toxocaroza jest jedną z licznych chorób pasożytniczych, przenoszoną przez zwierzęta towarzyszące człowiekowi. Najczęściej są nimi psy i koty. Do zakażenia dochodzi wówczas gdy znajdujące się w kocich lub psich odchodach jaja niecieni Toxocara przedostaną się do przewodu pokarmowego człowieka.

Wędrujące larwy
W początkowej części jelita cienkiego wylęgają się larwy, które przechodzą przez ścianę jelita i wędrują do płuc naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi.
Z zakażoną krwią rozprzestrzeniają się po całym organizmie i przedostają do tkanek. Najczęściej umiejscawiają się w wątrobie. Wówczas mamy do czynienia z tak zwaną trzewną postacią toxocarozy.

Umiejscawiają się także w ośrodkowym układzie nerwowymi, a wtedy jest to postać mózgowa.
Choroba wywołana przez nicienie Toxocara nazywana jest zespołem larwy wędrującej. Jak to określają lekarze, objawy zakażenia są nieswoiste. Oznacza to, że niełatwo jest chorobę rozpoznać i zdiagnozować. Potrzebne są specjalistyczne badania. Jednym z objawów u dzieci na przykład może być powiększenie wątroby. W przypadku podejrzenia toxocarozy należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Niebezpieczne zabawy

Na zakażenia najbardziej narażone są dzieci i osoby dorosłe, mające bliski kontakt z psami i kotami, a także dzieci bawiące się w piaskownicach zanieczyszczonych zwierzęcymi odchodami. Dlatego należy domowe psy i koty okresowo odrobaczać, zabezpieczać piaskownice - na przykład siatką - przed ochodami psów i kotów.
Koniecznie też trzeba co jakiś czas wymieniać w piaskownicach piasek. Trzeba bowiem wiedzieć, że nicieni Toxocara nie są w stanie zniszczyć nawet silne mrozy...

Wprost konieczny jest higieniczny reżim
Bardzo ważną rolę w zapobieganiu toxocarozie odgrywa podstawowa higiena. Należy pamiętać, by po zabawie z psem lub kotem zawsze dokładnie umyć ręce. Trzeba myć je także po zabawie w piaskownicy, po pracy w ogrodzie lub na działce. Nigdy nie wolno wkładać do ust brudnych rąk. Nie wolno brudnymi rękoma jeść ani przygotowywać nimi posiłków. Zawsze trzeba pamiętać by umyć ręce po wyjściu z toalety.

Pod strumieniem wody

Należy też dokładnie płukać warzywa i owoce, zwłaszcza jeśli mają być spożywane na surowo. Nie wolno zapominać o umyciu - przed spożyciem lub dalszą obróbką - także owoców leśnych i grzybów.
Specjaliści zalecają ponadto krótkie obcinanie paznokci, by nie przenosić pod nimi jaj pasożytów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!