Pat w Komisji Rewizyjnej. Wojewoda wziął to pod lupę

Marzena Sutryk
Co z Komisją Rewizyjną w Radzie Miejskiej? Są w niej tylko radni koalicyjnego klubu  PO, brakuje z drugiego klubu - LK. Wojewoda wziął to pod lupę.
Co z Komisją Rewizyjną w Radzie Miejskiej? Są w niej tylko radni koalicyjnego klubu PO, brakuje z drugiego klubu - LK. Wojewoda wziął to pod lupę. archiwum
Co z Komisją Rewizyjną w Radzie Miejskiej? Są w niej tylko radni koalicyjnego klubu PO, brakuje z drugiego klubu - LK. Wojewoda wziął to pod lupę.

Z przepisów wynika jasno - Komisja Rewizyjna musi być powołana, a zasiadać w niej powinni (ale nie mają takiego obowiązku) przedstawiciele każdego klubu.

W radzie są dwa - Platformy i Lepszego Koszalina. Pisaliśmy już, jak opozycja, w tym LK, odmówiła zasiadania w Komisji Rewizyjnej.
To była demonstracja - opozycji nie podobało się, że koalicja obsadza kierownicze stanowiska w komisjach i oszczędnie przyznaje miejsca w komisjach opozycji. Stoczono m. in. bój o to, kto będzie szefem Komisji Kultury.
Odmowa udziału klubu LK, a konkretnie jego szefa Artura Wezgraja, w zasiadaniu w Komisji Rewizyjnej, doprowadziła do tego, że teraz wojewoda zagroził, że unieważni uchwałę dotyczącą powołania tejże komisji. A bez tej komisji nie może z kolei pracować Rada Miejska.

Do 22 stycznia jest czas na poszerzenie składu albo na przekazanie wojewodzie stanowiska LK na piśmie. - Jeżeli Lepszy Koszalin odmówi zasiadania w Komisji Rewizyjnej, wówczas wojewoda pozostawi ją w obecnym składzie - mówi przewodnicząca RM Krystyna Kościńska. W piątek na konferencji radni LK zapowiedzieli, że czekają na zaproszenie do rozmów ze strony koalicji, ale nie tylko na temat Komisji Rewizyjnej, interesują ich też inne komisje. - Bo to nieprawda, jak zarzucili nam radni PO, że nie chcemy pracować na rzecz mieszkańców, że odmawiamy udziału w pracach komisji - mówiła radna Dorota Chałat.

Co będzie w sytuacji, gdy wojewoda zachodniopomorski będzie musiał - bo takie obowiązuje go prawo - unieważnić uchwałę w sprawie Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej (bo np. nie dostanie stanowiska LK na piśmie)? Komisję trzeba będzie wybierać od nowa.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
luzak
W dniu 20.01.2015 o 17:46, Gooo napisał:

Nie ma strachu. Wojewoda nasz, marszałek nasz, premier nasza, wyinterpretujemy przepisy tak żeby wyszło na nasze. Niepotrzebna nam żadna zgoda LK czy innych przygłupów.

I tak zrobili na bank,maja wszystko w dupienoszadlugie plaszcze i swiruja jarzabka

b
brawo PZPR !
W dniu 21.01.2015 o 07:12, Gos napisał:

Nie podniecaj się, nie takie przepisy juz były. I tak bedzie jak partia postanowi.

 

PZPR wiecznie żywa, NIECH ŻYJE NAAAAAAAAAM !!!!!

G
Gos
W dniu 20.01.2015 o 21:47, Gość napisał:

Proszę bardzo Ustawa o samorządzie gminnym. Takie same zapisy: Art.18a.1.Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną.2.W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 19 ust. 1.3.Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.4.Komisja rewizyjna wykonuje inne zadania zlecone przez radę w zakresie kontroli. Uprawnienie to nie narusza uprawnień kontrolnych innych komisji, powoływanych przez radę gminy na podstawie art. 21 ust. 1.5.Zasady i tryb działania komisji rewizyjnej określa statut gminy.

Nie podniecaj się, nie takie przepisy juz były. I tak bedzie jak partia postanowi.
G
Gość

Proszę bardzo Ustawa o samorządzie gminnym. Takie same zapisy: 

 

Art.18a.1.Rada gminy kontroluje działalność wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy; w tym celu powołuje komisję rewizyjną.
2.W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 19 ust. 1.
3.Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.
4.Komisja rewizyjna wykonuje inne zadania zlecone przez radę w zakresie kontroli. Uprawnienie to nie narusza uprawnień kontrolnych innych komisji, powoływanych przez radę gminy na podstawie art. 21 ust. 1.
5.Zasady i tryb działania komisji rewizyjnej określa statut gminy.

 

f
felcer
W dniu 20.01.2015 o 17:46, Gooo napisał:

Nie ma strachu. Wojewoda nasz, marszałek nasz, premier nasza, wyinterpretujemy przepisy tak żeby wyszło na nasze. Niepotrzebna nam żadna zgoda LK czy innych przygłupów.

ciolku jeden jak zes przyglu...to nie nazywaj innych swym imieniem idz do lekarza,mozepolepszy sie tobie

G
Gooo

Nie ma strachu. Wojewoda nasz, marszałek nasz, premier nasza, wyinterpretujemy przepisy tak żeby wyszło na nasze. Niepotrzebna nam żadna zgoda LK czy innych przygłupów.

G
Gość
W dniu 18.01.2015 o 19:04, Gość napisał:

Kościńska bezczelnie kłamie. Komisja Rewizyjna nie może funkcjonować bez klubów opozycyjnych. Jest to zapisane w ustawie. Żadne oświadczenia LK nie mają żadnego znaczenia. Jeżeli PO nie będzie chciała się dogadać to doprowadzi do przyspieszonych wyborów. 

Może funkcjonować, jeżeli niektóre kluby radnych zrezygnują ze zgłoszenia swoich kandydatów a liczba członków tak wybranej komisji będzie zgodna z zapisami statutu. W całej Polsce jest już sporo  takich przypadków. Mniej bicia piany a więcej wiedzy na temat stosowania ustawy o samorządzie gminnym (a nie powiatowym jak to sugerują niektórzy forumowicze)

G
Gość
W dniu 20.01.2015 o 13:29, Gość napisał:

Ustawa o samorządzie powiatowym (Koszalin jest miastem na prawach powiatu)  Art. 16. 1. Rada powiatu kontroluje działalność zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych. W tym celu powołuje komisję rewizyjną.2. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 14 ust. 1, oraz będących członkami zarządu.3. Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje z wnioskiem do rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową. Przepisy są bardzo jasne. Kościńska kłamie. 

A ty chyba kończyłeś jedną z koszalińskich uczelni? Samorząd Koszalina  działa na podstawie ustawy o samorządzie gminnym a nie powiatowym!

G
Gość
W dniu 20.01.2015 o 09:23, Gość napisał:

Wierutna bzdura! Przeczytaj przepisy ze zrozumieniem !

 

Ustawa o samorządzie powiatowym (Koszalin jest miastem na prawach powiatu) 

 

Art. 16. 1. Rada powiatu kontroluje działalność zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych. W tym celu powołuje komisję rewizyjną.

2. W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 14 ust. 1, oraz będących członkami zarządu.

3. Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje z wnioskiem do rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.

 

Przepisy są bardzo jasne. Kościńska kłamie. 

G
Gość

Wg niektórych każdy powinien łapać co jaśnie Pan ze stołu rzuci - w tym przypadku PO, nie marudzić tylko brać - prawie jak demokracja, prawie robi wielka różnicę

G
Gość
W dniu 18.01.2015 o 19:04, Gość napisał:

Kościńska bezczelnie kłamie. Komisja Rewizyjna nie może funkcjonować bez klubów opozycyjnych. Jest to zapisane w ustawie. Żadne oświadczenia LK nie mają żadnego znaczenia. Jeżeli PO nie będzie chciała się dogadać to doprowadzi do przyspieszonych wyborów. 

Wierutna bzdura! Przeczytaj przepisy ze zrozumieniem !

G
Gość
W dniu 18.01.2015 o 17:33, Gosc napisał:

O co chodzi w tej historii? Ludzie prezydenta czyli PO, przy współpracy Koscińskiej, wyeliminowali z kierowania i istotnego udziału we wszystkich komisjach radnych klubu LK. Ci, w ramach protestu uznali, ze w takim razie nie będą tez brali udziału w komisji rewizyjnej. PO wybrała samych swoich. Wojewoda w czwartek najprawdopodobniej uchyli uchwale i unieważni tę komisję, bo przepisy nakazują aby w rewizyjnej byli przedstawiciele klubów opozycyjnych. Jeśli warunek nie bedzie spełniony, możliwy jest zarzad komisaryczny i rozpisanie nowych wyborow do rady.Ale to mało. Jak nie ma komisji rewizyjnej, nie można uchwalić budżetu, jak nie ma budzetu, to zarzad komisaryczny moze tez dotyczyć prezydenta. A dalej wybory prezydenta.

Większej bzdury nie czytałam ! Interpretacja pod zamówienie Lepszego Koszalina czyli Wezgraja, który nie może przeżyć kolejnych przegranych wyborów. Z jednej strony , to się nie dziwię, bo ile razy pod rząd można przegrywać wybory.

l
lowczy
W dniu 18.01.2015 o 17:33, Gosc napisał:

O co chodzi w tej historii? Ludzie prezydenta czyli PO, przy współpracy Koscińskiej, wyeliminowali z kierowania i istotnego udziału we wszystkich komisjach radnych klubu LK. Ci, w ramach protestu uznali, ze w takim razie nie będą tez brali udziału w komisji rewizyjnej. PO wybrała samych swoich. Wojewoda w czwartek najprawdopodobniej uchyli uchwale i unieważni tę komisję, bo przepisy nakazują aby w rewizyjnej byli przedstawiciele klubów opozycyjnych. Jeśli warunek nie bedzie spełniony, możliwy jest zarzad komisaryczny i rozpisanie nowych wyborow do rady.Ale to mało. Jak nie ma komisji rewizyjnej, nie można uchwalić budżetu, jak nie ma budzetu, to zarzad komisaryczny moze tez dotyczyć prezydenta. A dalej wybory prezydenta.

nosil wilk razy kilka poiosatez platfusowego wilka ale sie osra.... ha ha hi

G
Gość

jakas k sie sprzeda.

G
Gość

Kościńska bezczelnie kłamie. Komisja Rewizyjna nie może funkcjonować bez klubów opozycyjnych. Jest to zapisane w ustawie. Żadne oświadczenia LK nie mają żadnego znaczenia. Jeżeli PO nie będzie chciała się dogadać to doprowadzi do przyspieszonych wyborów. 

Dodaj ogłoszenie