Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pediatra apeluje: nie pozwólcie, by nowotwór wygrał z wakacjami. Szczepionki przeciw HPV czekają!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W tym roku w ramach programu miasto umożliwia zaszczepienie przeciwko wirusowi HPV 345 trzynastoletnich koszalinianek
W tym roku w ramach programu miasto umożliwia zaszczepienie przeciwko wirusowi HPV 345 trzynastoletnich koszalinianek JACEK BABICZ / POLSKA PRESS
Zainteresowanie szczepieniami ochronnymi przeciwko wirusowi HPV maleje. - Kierujcie się dobrem dziecka - przekonuje pediatra Adam Zając.

Od ośmiu lat w Koszalinie realizowany jest program profilaktyki zakażeń wirusem HPV, którego celem jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy. Jest to możliwe m.in. przez wykonanie szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV w populacji 13--letnich koszalinianek. - Szczepienie nie jest obowiązkowe. Koszty programu w całości pokrywane są z budżetu miasta i w tym roku sięgną 105 tysięcy złotych - informuje Grzegorz Śliżewski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Dotąd na szczepienia rodzice przyprowadzili niewiele ponad jedną trzecią dziewczynek, które mogą zostać objęte programem. - W pierwszym roku zaszczepionych zostało ponad 80 procent dziewczynek, w tym roku zdecydowanie mniej rodziców decyduje się na to, by skorzystać z programu - mówi Adam Zając, lekarz rodzinny, pediatra, koordynator cyklu szczepień. - Gdy dzwonimy do nich, oprócz zagorzałych przeciwników szczepień, którzy wiedzę czerpią z... mroków internetu, najczęstszym powodem odmowy jest obawa, że ewentualny ból ręki czy krótkotrwały stan podgorączkowy zepsuje dziecku wakacje - słyszymy. Szczepionka warta jest 400 złotych, a w ramach programu rodziców nie kosztuje nic. - Co najważniejsze, ma ona w przyszłości znacznie ograniczyć ryzyko chorób nowotworowych, potencjalnie śmiertelnych lub okaleczających kobietę - akcentuje Adam Zając.

Wirus HPV jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy i zajmuje drugie miejsce pod względem częstotliwości występowania wśród nowotworów złośliwych kobiet. W Polsce na ten typ nowotworu zapada ponad 3,6 tys. kobiet rocznie, a około 2 tys. z nich umiera. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Zastosowanie szczepionek przeciw HPV ma udowodnioną w badaniach klinicznych, niemal 100-procentową skuteczność w ochronie przed typami wirusów, przeciw którym są skierowane. Co istotne - szczepienie jest całkowicie bezpieczne i rekomendowane przez światowe towarzystwa medyczne. - Europejska Agencja do spraw Leków zakończyła kilkuletnie badania bezpieczeństwa szczepionek, stwierdzając brak związku między szczepieniem a zespołem przewlekłego zmęczenia i rekomendując je, jako bardzo bezpieczne - podkreśla pediatra.

Tylko do końca lipca rodzice mają gwarancję wejścia do programu z wyborem szczepionki. Realizatorem Programu profilaktyki zakażeń wirusem HPV jest Nasz Zakład Opieki Zdrowotnej „Rodzina” (ul. Lelewela 7, tel. 94 343-66-00).

Szczepienia są wykonywane w następujących punktach:

- NZOZ Rodzina Poradnia Pediatryczna, aleja Monte Cassino 13, tel. 94 343-04-22

- NZOZ Rodzina, ul. Lelewela 7, tel. 94 343-66-00

- NZOZ Na Skarpie, ul. Bosmańska 9, tel. 94-343-25-75 (tylko dla pacjentek zadeklarowanych do tego NZOZ)

- NZOZ Salvita, ul. Kolejowa 71, tel. 94-342-75-45 (tylko dla pacjentek zadeklarowanych do tego NZOZ).

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Nowy oddział w szpitalu w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!