Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełne zanurzenie. Fantastyczny wirtualny teatr historii w Koszalinie

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Na terenie Archiwum Państwowego przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 2 w Koszalinie można było obejrzeć trzy filmy: "MS Piłsudski - podwodna misja", "Kino" oraz "Nie kochać w taką noc"
Na terenie Archiwum Państwowego przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 2 w Koszalinie można było obejrzeć trzy filmy: "MS Piłsudski - podwodna misja", "Kino" oraz "Nie kochać w taką noc" Krzysztof Marczyk
Okrzyki zachwytu towarzyszyły wirtualnym pokazom w Archiwum Państwowym. W ramach Dni Koszalina przygotowano bowiem niezwykłą atrakcję, dzięki której można było niemalże przenieść się w czasie i zostać bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń sprzed lat.

Popularyzacja historii Polski za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości okazała się strzałem w dziesiątkę. Na terenie Archiwum Państwowego przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 2 w Koszalinie można było obejrzeć trzy filmy: "MS Piłsudski - podwodna misja", "Kino" oraz "Nie kochać w taką noc". Forma pokazu była jednak niekonwencjonalna, bowiem filmy oglądało się na specjalnie przygotowanych stanowiskach z obrotowymi fotelami, słuchawkami i goglami VR (Virtual Reality). Najpierw zorganizowane grupy uczniów z koszalińskich szkół, a następnie pozostali mieszkańcy mogli na własnej skórze przeżyć, doświadczyć, a przede wszystkim - poznać - część naszej historii.

- Cieszymy się z bardzo pozytywnego odbioru naszej inicjatywy. Wygląda na to, że będzie to wspaniały początek współpracy z Fundacją Koncept Kultura, bo w przyszłości zamierzamy organizować podobne wydarzenia - powiedziała nam Katarzyna Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie.

W filmie "MS Piłsudski - podwodna misja" widzowie mieli okazję zajrzeć do samego wraku okrętu i odkryć jego sekrety. Film "Nie kochać w taką noc" to muzyczna komedia pomyłek dziejąca się w okresie międzywojennym. I wreszcie "Kino" to próba rekonstrukcji filmu "Powrotu birbanta" z 1902 roku, jednej z pierwszych polskich produkcji fabularnych.

Z racji zastosowanej technologii wrażenie, że jest się w centrum wydarzeń, było kapitalne. Twórcy umiejętnie wykorzystali te okoliczności, by przy okazji przemycić nie tylko fakty historyczne, ale też pokazać, dzięki bogatej scenografii, czy kostiumom, jak wyglądało życie w początkach XX wieku. Taka lekcja historii była - nie tylko dla uczniów - niezwykle atrakcyjna. Pokaz zorganizowało Archiwum Państwowe w Koszalinie we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym i Fundacją Koncept Kultura.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera