MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pełnomocnictwo dla córki

TOMASZ KRUK [email protected]
Pani Agnieszka O. ciężko zachorowała. Chciałaby sprzedać mieszkanie będące jej własnością i zamieszkać u córki.

Ze względu na swój stan zdrowia chciałaby aby to jej córka dokonała sprzedaży mieszkania w jej imieniu.

Kwestię dokonywania czynności prawnych w imieniu innych osób reguluje kodeks cywilny. Zgodnie z treścią art. 95 kc. można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na na oświadczeniu reprezentowanego udzielonego w formie pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może być ogólne czyli obejmujące umocowanie do czynności zwykłego zarządu sprawami osoby zastępowanej. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj (pełnomocnictwo rodzajowe). Przepisy prawa mogą również wymagać pełnomocnictwa do poszczególnej czynności (pełnomocnictwo szczególne).

Należy podkreślić również, że jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma (np. forma aktu notarialnego) to pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Umocowanie dla pełnomocnika wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Może żądać poświadczonego odpisu tego dokumentu. W takiej sytuacji wygaśnięcie umocowania powinno być na odpisie zaznaczone. Sprzedaż nieruchomości wymaga zachowania szczególnej formy.

Zgodnie z treścią art. 158 kc. umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zatem pełnomocnictwo do przeniesienia własności mieszkania powinno być sporządzone również w formie aktu notarialnego. Należy podkreślić, że jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej pisemną formę szczególną (np. aktu notarialnego) to czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna.
Nasza Czytelniczka powinna zatem uzyskać od swojej matki pełnomocnictwo do sprzedaży jej mieszkania sporządzone przez notariusza. Należy podkreślić, że sprzedaż mieszkania w ten sposób będzie powodowała iż córka w imieniu matki będzie uprawniona do wydania mieszkania kupującemu oraz przyjęcia umówionej ceny sprzedaży. Będzie jednocześnie zobowiązana do przekazania matce pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!