Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnomocnictwo: zabezpieczenie firmy na czas COVID-19. O tym warto pamiętać

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Przedsiębiorca może udzielić pełnomocnictwa w kwestiach związanych z funkcjonowaniem biznesu innej osobie, np. żonie. W niektórych sytuacjach posiadanie pełnomocnika znacznie ułatwia prowadzenie firmy.

Pełnomocnictwo polega na upoważnieniu danej osoby do wykonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych określonych w treści pełnomocnictwa. Upoważnienie to zostaje nadane poprzez oświadczenie woli złożone przez mocodawcę. Może zostać udzielone na czas określony lub nieokreślony.

Pełnomocnictwo ogólne
Przedsiębiorcy mają do wyboru, co do zasady, trzy rodzaje pełnomocnictwa: ogólne, rodzajowe i szczególne. Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Jest to pełnomocnictwo o najszerszym zakresie umocowania. Pojęcie zwykłego zarządu nie jest zdefiniowane w kodeksie cywilnym. Każdorazowo zatem należy analizować, czy w danym wypadku, w odniesieniu do danego przedsiębiorcy, określone czynności można zakwalifikować, jako czynności zwykłego zarządu, czy już ten zwykły zarząd przekraczają.

Pełnomocnictwo rodzajowe i szczególne
Pełnomocnictwo rodzajowe upoważnia daną osobę do wykonywania takich rodzajów czynności, które mogą przekraczać zakres zwykłego zarządu. Natomiast pełnomocnictwo szczególne jest nadawane w celu upoważnienia do wykonywania wybranych czynności, a często jednego, określonego zadania. Mocodawca powinien jasno i jednoznacznie wskazać, na czym będą polegać czynności wykonywane przez upoważnionego. W niektórych sytuacjach pełnomocnictwo może wymagać formy aktu notarialnego.

Zalety pełnomocnictwa
Przedsiębiorca, który ma pełnomocnika, może uniknąć przestoju i problemów na wypadek pobytu w szpitalu. Pełnomocnik zastępuje bowiem mocodawcę w czynnościach prawnych, tj. może składać za niego oświadczenia woli mające na celu ustanowienie, zmianę lub zniesienie stosunku prawnego. Przykładowo, pełnomocnik ma prawo zawrzeć umowę z kontrahentem.

- Aby zabezpieczyć ciągłość działania firmy w przypadku choroby lub pobytu w szpitalu, osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą powinna przede wszystkim udzielić pełnomocnictwa zaufanej osobie, np. komuś z rodziny lub pracownikowi – mówi radca prawny Robert Nogacki z Kancelarii Prawnej Skarbiec. – Pełnomocnictwo do bieżącej działalności, podpisywania umów itp. nie wymaga szczególnej formy. Powinno to być pełnomocnictwo pisemne z odpowiednim zakresem umocowania, dostosowanym do profilu działalności firmy. Należy jednak pamiętać, że do niektórych czynności, np. sprzedaży nieruchomości, może być wymagane pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego lub w innej szczególnej formie – tłumaczy ekspert.

Na co zwrócić uwagę?
Wyszczególniając czynności, które może wykonywać pełnomocnik, przedsiębiorca zyskuje większą kontrolę nad poczynaniami pełnomocnika. Pełnomocnictwo szczególne może zawierać cały katalog konkretnych czynności. Pełnomocnik może w imieniu przedsiębiorcy załatwiać sprawy w ZUS, urzędzie skarbowym lub celnym, na poczcie czy w banku. Warto jednak zawczasu skontaktować się z instytucją, która prowadzi firmowe konto.

- Banki często wymagają pełnomocnictwa na swoich formularzach lub w szczególnej formie, np. aktu notarialnego. Dlatego dobrze jest upewnić się, jakie są wymogi banku co do udzielenia pełnomocnictwa do firmowego rachunku bankowego – wyjaśnia Robert Nogacki. – Podobnie rzecz ma się z pełnomocnictwem na potrzeby organów skarbowych. Co do zasady, w tym zakresie pełnomocnictwo może być udzielone tylko na specjalnym formularzu pełnomocnictwa PPS-1 – dodaje ekspert.

Odpowiednio sformułowane pełnomocnictwo pozwala znacznie ograniczyć możliwości działania pełnomocnika. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą dać osobie trzeciej zbyt dużej kontroli nad firmą.

- Jeśli osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie ma stuprocentowego zaufania do pełnomocnika, warto tak ukształtować treść pełnomocnictwa, aby w miarę możliwości zabezpieczało ono mocodawcę przed niepożądanymi działaniami pełnomocnika. Przykładowo, można określić w pełnomocnictwie datę jego obowiązywania lub wprowadzić w jego treści limit kwotowy, do którego pełnomocnik będzie upoważniony do zaciągania zobowiązań w imieniu firmy – radzi Robert Nogacki.

Dodatkowo na treść pełnomocnictwa powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy, którzy starają się o wsparcie z tarczy antykryzysowej. Pełnomocnictwo powinno obejmować załatwianie spraw związanych z pomocą udzielaną w ramach tarczy. Wzorów pełnomocnictw w tym zakresie można szukać na stronach powiatowych urzędów pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pełnomocnictwo: zabezpieczenie firmy na czas COVID-19. O tym warto pamiętać - Strefa Biznesu