Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PESEL dla obywateli Ukrainy. W środę rusza system rejestracji. Urząd Miejski w Koszalinie będzie pracować dłużej [WIDEO]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Wideo
od 16 lat
Urzędnicy w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Koszalinie będą pracować do godziny 18. Nawet w soboty. 16 marca zacznie działać system rejestracji uchodźców z Ukrainy. W samym tylko Koszalinie po numer PESEL może się zgłosić nawet 4 tys. osób.

W Koszalinie przebywa dziś około 4 tys. Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. System rejestracji uchodźców, którzy chcą uzyskać numer PESEL, ruszy w środę (16 marca).

– To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich – podkreślił Tomasz Czuczak, sekretarz miasta. – Rejestracja jest zadaniem każdej gminy, co oznacza, że uchodźcy przebywający na terenie Koszalina rejestrować się będą w Urzędzie Miejskim w Koszalinie.

Kto musi się zarejestrować?

– Wszyscy Ukraińcy, którzy po 24 lutego przekroczyli granicę Polski, mają zamiar tu pozostać, podjąć pracę – odpowiada Tomasz Czuczak.

– Do rejestracji będzie potrzebne zdjęcie i dokument tożsamości, jak paszport, czy dowód osobisty. Dokumentu tożsamości nie trzeba tłumaczyć.

Można okazać dokument, który utracił ważność. W przypadku dzieci potrzebny będzie paszport lub akt urodzenia. Jeśli ktoś nie ma żadnych dokumentów, rejestracja będzie możliwa na podstawie oświadczenia. Na stronie koszalińskiego magistratu będzie można znaleźć listę zakładów fotograficznych, w których uchodźcy będą mogli na koszt państwa wykonać zdjęcia.

Zainteresowanych otrzymaniem numeru PESEL z pewnością będzie wielu, dlatego w tym zakresie Wydział Spraw Obywatelskich wydłuża godziny pracy – urzędnicy pracować będą codziennie do godz. 18 (w soboty w godz. 9-18).

Bez numeru PESEL Ukraińcy nie będą mogli otrzymać świadczeń socjalnych, jak choćby 500+, ani też zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Rejestracja pozwoli załatwić sprawy urzędowe, bankowe i związane z edukacją dzieci.

- W koszalińskich szkołach i przedszkolach uczy się już ponad 300 uczniów. Najwięcej jest sześciolatków i dla nich utworzymy specjalny oddział – podkreśla Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Co ważne, od 16 marca Polacy, którzy goszczą w swoim domu Ukraińców, będą mogli składać wnioski na refinansowanie poniesionych kosztów. Ustawa zakłada 40 zł za dzień pomocy.

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje wniosek. Nie będzie trzeba podpisywać umów, tylko złożyć wniosek za pośrednictwem ePUAP lub osobiście. Nie trzeba się spieszyć – płatność będzie dokonana za cały czas faktycznego pobytu. Oczywiście, oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Możemy kontrolować, czy dana osoba we wskazanym lokalu przebywa – zapowiada Tomasz Czuczak.

Jeżeli dostanie finansowanie, a będzie wciąż pomagać, może złożyć kolejny wniosek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera