Pięciomiesięczna dziewczynka pozostawiona w Oknie Życia w Szczecinie

Marek Rudnicki
Około godziny 16:30 w środę w Oknie Życia została odnaleziona dziewczynka.

- Około 16:30 dostaliśmy zgłoszenie do dziecka znalezionego w Oknie Życia. Dziecko to dziewczynka, około 5-6 miesięczna. Dziecko jest zdrowie, bez obrażeń. - informuje Paulina Targaszewska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Dziewczynka pojawiła się w Oknie Życia, gdy czuwała siostra zakonna, Joanna Kois, Uczennica Krzyża. Była godzina 16.36, gdy odezwały się dzwonki sygnalizujące, że pojawiło się w nim dziecko.

- Byłam na dyżurze sama, gdy zadzwonił o godzinie 16:36 nasz telefon zsynchronizowany z Oknem Życia _– powiedziała nam siostra Kois. – _Byłam trochę zdziwiona, że o takie porze, bo było jeszcze jasno na dworze.

Dla siostry to już drugie dziecko odebrane w Oknie Życia.

- Leżała na brzuszku niezaniepokojona. Patrzyła na mnie, nie płakała. Dopiero później, gdy pojawiały się inne siostry, zaczynała popłakiwać, być może czując pojawienie się obcych osób, ale szybko uspokajała się, gdy przemawiałyśmy do niej ciepłym głosem.

Dziewczynka ubrana była w czerwoną kurteczkę, spodenki i czapeczkę z kokardką. Miała smoczek i gryzak. Nie było przy niej żadnej karteczki z informacją, jak ma na imię i ile ma miesięcy. Siostry oceniły, że dziewczynka może mieć 5-6 miesięcy. Była zadbana, nie była głodna.

- Jak ją zobaczyłam ogarnęło mnie wzruszenie – przyznaje siostra. – To było, podobnie jak za pierwszym razem, ogromne przeżycie.

Jutro odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji dziecka i jego matki.

Uroczyste poświęcenie Okna Życia odbyło się niemal równo dziesięć lat temu, 16 października 2009 roku w 31. rocznicę wyboru papieża Jana Pawła II. Okno jest zlokalizowane w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu i jest otwarte przez całą dobę. Po otwarciu Okna i pozostawieniu tam dziecka, nadany zostanie delikatny sygnał, słyszalny tylko dla dyżurującej siostry.

Przy oknie dyżurują siostry z dwóch zgromadzeń zakonnych: Uczennic Krzyża i Służebniczek Starowiejskich. Pozostawiony w Oknie noworodek do czasu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego, po pobieżnej ocenie zdrowia, przebywa w specjalnym "ciepłym gniazdku". Po przewiezieniu do szpitala przechodzi dokładne badania, a następnie zostaje skierowany do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiana jest procedura ustalenia tożsamości i droga adopcyjna.

Dzieci z okna mogą prędko trafić do adopcji, a w czasie okresu trwania procedury adopcyjnej przebywają już u nowej rodzinie.

ZOBACZ TEŻ:

Policja szukała matki dziecka pozostawionego w oknie życia. "To tylko czynności sprawdzające"

Wideo

Materiał oryginalny: Pięciomiesięczna dziewczynka pozostawiona w Oknie Życia w Szczecinie - Głos Szczeciński

Dodaj ogłoszenie