Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarka – zawód z przyszłością

RED
Rozmowa z Dorotą Wroniak, nauczycielem pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.

Pielęgniarstwo - dlaczego warto studiować na takim kierunku?

To zawód nowoczesny i dający szerokie możliwości rozwoju. Praca jaką wykonują pielęgniarki i pielęgniarze, wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji i doświadczenia, ale również dużej samodzielności, wrażliwości, zdolności zrozumienia drugiego człowieka w jego obawach o życie i zdrowie. Zawód ten daje też poczucie satysfakcji. Jest także trudny - wymaga odpowiedzialności, odwagi, pogody ducha, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zakres zadań pielęgniarek jest aktualnie większy niż dawniej, co jest związane z przyznawanymi nowymi uprawnieniami dla tego zawodu. Pielęgniarki i pielęgniarze zajmują więc coraz silniejszą pozycję w zespołach terapeutycznych, ale również podejmują indywidualne praktyki zawodowe i świetnie się odnajdują na rynku pracy ochrony zdrowia.

Do kogo adresowane są te studia?
Studia pielęgniarskie skierowane do osób, które interesują się zagadnieniami z obszaru ochrony zdrowia i chciałyby pomagać innym. Osoba, która chciałaby podjąć takie studia powinna posiadać odpowiednie predyspozycje psychofizyczne oraz cechować się systematycznością, wrażliwością, cierpliwością i empatią. Specyfika zawodu wiąże się z pracą z dziećmi, osobami starszymi, schorowanymi i z niepełnosprawnościami. Również należy mieć na uwadze przyszłą pracę na SOR-ach, blokach operacyjnych czy oddziałach – gdzie wymagane są predyspozycje fizyczne, które pozwolą na kilkugodzinną pracę przy stole operacyjnym, w ciągu dnia oraz w nocy.

Czy to zawód tylko dla kobiet?
Zawód pielęgniarki w naszym społeczeństwie kojarzony jest raczej z jego feminizacją. Z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że w 2016 roku zaledwie 2% wszystkich zarejestrowanych pielęgniarek, stanowili mężczyźni. Ale to nie znaczy, że nie możemy tego zmienić. Cofając się do historii zawodu - badania dowodzą, że np. pierwsza szkoła pielęgniarska stworzona w Indiach ok. 250 r. p.n.e. była przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn. Okazuje się, że mężczyźni w roli pielęgniarzy wykazują dużą dozę cierpliwości i zrozumieniem dla problemów osób objętych opieką medyczną. Charakteryzuje ich też znaczna wytrzymałość psychiczna oraz fizyczna, jak również zdolność do szybkich reakcji. To cechy niezmiernie istotne w pracy pielęgniarza. Uważam, że jeżeli tylko mężczyzna posiada predyspozycje, nie ma żadnych problemów żeby mógł realizować się w zawodzie. W swoim kręgu mam kilku kolegów pielęgniarzy, którzy świetnie pracują, realizują się zawodowo i mają ogromna satysfakcję z wykonywanej pracy.

Jakie są perspektywy zawodowe po ukończeniu kierunku pielęgniarstwa?
Zapotrzebowanie na pracowników systemu ochrony zdrowia rośnie systematycznie z roku na rok, a deficyt ten dało się odczuć szczególnie w trakcie pandemii COVID-19. Według statystyk, na polskim rynku medycznym brakuje obecnie około stu tysięcy pielęgniarek. Co więcej, średni wiek pielęgniarek w Polsce systematycznie wzrasta. Jeszcze w 2008 r. wynosił trochę ponad 44 lat, a w 2021r. już ponad 53 lata. To dobry moment, by zdobyć kwalifikacje poszukiwane na rynku pracy.

Jak wygląda proces kształcenia?
Kształcenie jest dwustopniowe. Studia I stopnia trwają 3 lata. Mają charakter studiów zawodowych i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Studia II stopnia trwają 2 lata i są prowadzone w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Ukończenie studiów I stopnia, daje prawo do podjęcia pracy na stanowisku pielęgniarki. Niezależnie od stopnia ukończonych studiów pielęgniarskich, osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia, które jednocześnie chcą dokształcać się lub wyspecjalizować w konkretnej dziedzinie, mogą skorzystać z szerokiej oferty studiów podyplomowych czy specjalizacji. Również istnieje stała możliwość zdobywania nowych kompetencji, jednocześnie pracując zawodowo. Do wyboru jest szereg kursów: dokształcających, kwalifikacyjnych czy specjalistycznych. Nie możemy również pomijać faktu, że pielęgniarstwo to samodzielny i niezależny zawód. Środowisko pielęgniarskie również dba o rozwój naukowy zawodu. Pielęgniarki i pielęgniarze, prowadzą badania naukowe, przedstawiają rozprawy doktorskie, uzyskują habilitacje i tytuły profesorskie.

Jak zachęciłaby Pani do podjęcia decyzji o studiowaniu na tym kierunku?
PWSZ to miejsce, które daje studentom możliwość kształcenia w uczelni dysponującej doskonałą bazą dydaktyczną, wyposażoną w wysoce specjalistyczne pracownie. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone są przez kadrę profesjonalistów. Kierunek pielęgniarstwo daje możliwość otrzymania wykształcenia poszukiwanego na rynku pracy, cieszącego się coraz większym szacunkiem i zaufaniem społecznym.

Pieniądze na studia
W celu zachęty do podjęcia studiów na kierunkach medycznych powstały programy w formie stypendiów dla studentów.
Jednym z nich jest program Ministerstwa Zdrowia, którego celem jest wdrożenie systemu zachęt do podejmowania studiów na kierunkach takich jak pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne. W przypadku PWSZ w Koszalinie program będzie realizowany dla studentów kierunków: fizjoterapia, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo.

Fizjoterapia - maksymalna miesięczna wysokość wynosi 3.000 zł, przez 9 miesięcy roku akademickiego (od października do czerwca), przyznawane na 3 lata.

Pielęgniarstwo i Ratownictwo medyczne - stypendium będzie przyznawane studentom I roku studiów licencjackich na okres 3 lat. Miesięczna kwota stypendium będzie wynosiła 1.500 zł.

Drugą z form stypendialnych jest program Urzędu Marszałkowskiego pn. „Wybieram pielęgniarstwo”. Nabór wniosków o udzielenie stypendium dla studentów kształcących się na kierunku pielęgniarstwo na rok akademicki 2022/2023 odbywa się w terminie 1 - 31 października 2022 r.

O stypendium może ubiegać się student, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) jest studentem I roku studiów stacjonarnych I stopnia kierunku pielęgniarstwo w szkole wyższej, mającej siedzibę na terytorium Województwa Zachodniopomorskiego;
2) jest mieszkańcem Województwa Zachodniopomorskiego;
3) nie powtarza roku i nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów:
4) zawrze umowę stypendialną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera