Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki w ławkach w PWSZ w Koszalinie [wideo]

Marzena Sutryk
Pielęgniarki zasiadły w ławkach PWSZ. Po zaliczeniu przewidzianych planem i programem studiów zawodowych zajęć teoretycznych, zajęć praktycznych i praktyk studenci przystępują do teoretycznego i praktycznego egzaminu dyplomowego po uprzednim złożeniu pracy licencjackiej.
Pielęgniarki zasiadły w ławkach PWSZ. Po zaliczeniu przewidzianych planem i programem studiów zawodowych zajęć teoretycznych, zajęć praktycznych i praktyk studenci przystępują do teoretycznego i praktycznego egzaminu dyplomowego po uprzednim złożeniu pracy licencjackiej. Michał Borkowski
W Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej rozpoczęły się zajęcia studentów pielęgniarstwa z naboru wiosennego. Blisko setka pań, ale też kilku panów, postanowiło skorzystać ze studiów pomostowych.

- Medycyna i służba zdrowia to dziedziny, które bardzo szybko się zmieniają i wymagają ciągłego dokształcania się od pracujących w tej branży. Cieszymy się, że skorzystaliście z naszej oferty - mówił rektor Jan Kuriata. - Zapewniamy świetną kadrę z gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, bazę, także noclegową - dla tych osób, które będą do nas dojeżdżać.

PWSZ w Koszalinie po raz kolejny przystąpiła do realizowanego we współpracy z Ministerstwem Zdrowia (Departament Pielęgniarek i Położnych) projektu "Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwszy nabór na studia pomostowe przeprowadzono w październiku 2012 roku i trwa sukcesywnie do roku akademickiego 2013/2014. Obecnie uczelnia realizuje trzecią edycję projektu. Od początku studia pomostowe rozpoczęło ponad dwieście osób. Aktualnie w Koszalinie kształcą się pielęgniarki i pielęgniarze z naboru tzw. jesiennego. A od piątku rozpoczęły się zajęcia studentów pielęgniarstwa z naboru wiosennego. Jeżeli wśród pań i panów są jeszcze chętni, którzy zastanawiają się, czy podjąć studia, to warto zapytać w PWSZ - jest bowiem szansa, że przyjmą jeszcze pojedyncze osoby.

- To studia przeznaczone dla pielęgniarek posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentkami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki - mówi Jan Kuriata.
Niestacjonarne studia I stopnia są bezpłatne i trwają od 1 do 1,5 roku, w zależności od rodzaju ukończenia średniej szkoły zawodowej. Zajęcia odbywają się w piątki po południu, w soboty i niedziele. Mają charakter teoretyczny (wykłady i seminaria) oraz praktyczny (praktyki i zajęcia praktyczne).

NASZA SONDA

Zapytaliśmy świeżo upieczone studentki, dlaczego podjęły decyzję o studiach w PWSZ.
Mariola Chełminiak

- To ostatni nabór, który jest dofinansowany z tego rozdania funduszy unijnych, a nie wiadomo, czy będzie jeszcze później okazja podjąć naukę za darmo w tym systemie. Pracuję 26 lat w zawodzie, w szpitalu w Białogardzie i mam też świadomość, że w tym zawodzie trzeba się dokształcać.

Sylwia Świątkowska
- Miałam przerwę w zawodzie i odnowiłam dyplom. Pracuję w koszalińskim szpitalu i postanowiłam podnieść swoje kwalifikacje. Warto skorzystać z tej oferty, zwłaszcza, że nie trzeba płacić za naukę.

Anna Boźko
- Przyjechałam tu specjalnie z Gryfic z koleżanką Joanna Guster. Do wyboru w województwie miałyśmy Szczecin i Koszalin. Wybrałyśmy Koszalin. Nie robimy tego dla pieniędzy, bo nie oszukujmy się, nie pójdą za tym wielkie podwyżki, ale robimy to dla siebie, dla własnej satysfakcji. (mas)
Fot. Michał Borkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!