Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla pracodawców, ktorzy chcą pomóc

Anna Niedzielska/www.echodnia.eu
sxc.hu
Pracodawcy mogą skorzystać z finansowego wsparcia.

Kwoty dotacji i warunki są bardzo podobne jak w przypadku osób bezrobotnych, które zakładają firmę, tworząc etat dla siebie.

Pracodawcy mogą starać się w urzędach pracy o równowartość nawet sześciu średnich płac krajowych na stworzenie lub doposażenie stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej. Muszą jednak spełnić szereg warunków i przejść pomyślnie ocenę wniosku przez komisję, która refundację przyznaje. Refundacje udzielane są w szczególności na zakup środków trwałych, maszyn i urządzeń, niezbędnych do wyposażenia tworzonego stanowiska pracy.

Pracodawca starający się o taką formę wsparcia musi prowadzić działalność gospodarczą co najmniej pół roku przed dniem złożenia wniosku o refundację. Do wniosku ma obowiązek załączenia zaświadczeń o nie zaleganiu z wypłacaniem w terminie wynagrodzeń pracownikom oraz z opłacaniem w terminie składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pracodawca ten nie może zalegać w dniu złożenia wniosku także z opłacaniem innych danin publicznych - podatków czy opłat, ani posiadać nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych. Ważnym wymogiem jest również niekaralność za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie dwóch lat przed dniem złożenia wniosku. Firma starająca się o takie dotacje nie może być również w trudnej sytuacji ekonomicznej. Ważnym wymogiem jest to, że w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku pracodawca nie mógł wypowiedzieć stosunku pracy pracownikowi.

Firma ubiegający się o refundację środków na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy zobowiązany jest złożyć zabezpieczenie spłaty ewentualnych roszczeń wynikających z niedotrzymania warunków umowy. Preferowani są wnioskodawcy, którzy jako formę zabezpieczenia zaproponują weksel z poręczeniem wekslowym lub gwarancję bankową.

Jeśli komisja pozytywnie oceni wniosek pracodawcy dostaje on refundację, zawierając z urzędem pisemną umowę, która zawiera zobowiązanie do zatrudnienia na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy w pełnym wymiarze czasu pra-cy, skierowanego bezrobotnego przez okres 24 miesięcy oraz utrzymania przez okres 24 miesięcy stanowisk pracy utworzonych w związku z przyznaną refundacją.

Pracodawca otrzymuje refundację po przedstawieniu urzędowi pracy rozliczenia i udokumentowania poniesionych na wyposażenie stanowiska pracy kosztów oraz zatrudnieniu na tym stanowisku skierowanego bezrobotnego.

Refundacji nie udziela się, jeżeli łącznie z inną pomocą ze środków publicznych - w tym ze środków Unii Europejskiej, nie-zależnie od jej formy i źródła pochodzenia, spowoduje ona przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy. Oznacza to, że pomoc tego typu udzielona firmie w ciągu trzech kolejnych lat nie może przekroczyć równowartości kwoty 200.000 euro, a w sektorze transportu drogowego w okresie trzech kolejnych lat 100.000 euro.

Źrodło:
Refundacja na wyposażenie stanowiska dla bezrobotnego - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!