Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na konto, bo tak jest bezpieczniej. Akcja koszalińskiej policji i ZUS-u skierowana do seniorów

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Pieniądze na konto, bo tak jest bezpieczniej. Akcja koszalińskiej policji i ZUS-u skierowana do seniorów
Pieniądze na konto, bo tak jest bezpieczniej. Akcja koszalińskiej policji i ZUS-u skierowana do seniorów archiwum
Zamiast „w skarpecie” oszczędności lepiej trzymać w banku. Za zakupy bezpieczniej jest płacić kartą. Do tego seniorów przekonują policjanci i pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Coraz więcej osób pobiera świadczenia na konta. – W województwie zachodniopomorskim przekazujemy ponad 70 proc. świadczeń na rachunku bankowe. W samym Koszalinie dokładnie 74,2 proc. – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Choć liczby te stale rosną, wciąż wiele osób nie decyduje się na korzystanie z konta w banku. W mniejszych miejscowościach dostęp do bankomatów może być ograniczony, a seniorzy mogą zwyczajnie nie wiedzieć, jak korzystać z bankowości elektronicznej. W trosce o bezpieczeństwo osób starszych, Komenda Miejska Policji w Koszalinie nawiązała współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i włączyła się w ogólnopolską kampanię skierowaną do emerytów i rencistów.

- Dzięki kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo” chcemy upowszechnić wśród seniorów wiedzę na temat korzyści, jakie daje konto w banku i jak bezpiecznie z niego korzystać – tłumaczy kom. Monika Kosiec, rzeczniczka koszalińskiej policji. - Chcemy aby seniorzy swobodnie i bez lęku korzystali z rachunków bankowych. Dysponowali swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Pobierali na konto swoje świadczenia, płacili rachunki oraz robili zakupy on-line. Wychodząc do sklepu czy apteki używali karty płatniczej. Rachunek bankowy jest wygodny, a otrzymywanie świadczeń z ZUS na konto pozwala na bezpieczny dostęp do pieniędzy, co jest szczególnie ważne w czasie pandemii.

Konto w banku może pomóc ochronić oszczędności życia. To właśnie seniorzy są ofiarami oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na CBŚ”. Część z nich wierzy w opowiadane przez telefon historie i przekazuje przestępcom gotówkę. Jeśli pieniądze będą w banku, czas potrzebny na ich wypłacenie może pomóc seniorom „ochłonąć”, mogą wtedy skontaktować się z bliskimi i zapytać o radę. Wreszcie pracownik banku może zwrócić uwagę na sytuację, w której osoba starsza podejmuje znaczną kwotę bądź natychmiast chce zaciągnąć pożyczkę.

Dzielnicowi z koszalińskich komisariatów rozwiesili plakaty informujące o korzyściach płynących z korzystania z rachunków bankowych w miejscach, które odwiedzane są przez seniorów. To m.in. placówki pocztowe, bankowe, kluby osiedlowe, lokalne parafie, apteki i przychodnie. Z ich treści osoby starsze dowiedzą się m.in., że konto w banku jest chronione hasłem, więc ich pieniądze są bezpieczne. Płatność karta zmniejsza ryzyko, że ktoś ukradnie seniorowi pieniądze. To też mniejsze ryzyko zakażenia wirusami i bakteriami, które są na pieniądzach. Zamiast wychodzić z domu, zakupy można zrobić przez Internet.
Szczegółowe informacje o kampanii są dostępne na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo