Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza taka szkoła w Koszalinie. Bez dzwonków i złych ocen

Jakub Roszkowski
Dr Maja Megier jest dyrektorem nowej szkoły. Jest też psychologiem oraz nauczycielem akademickim
Dr Maja Megier jest dyrektorem nowej szkoły. Jest też psychologiem oraz nauczycielem akademickim Radek Koleśnik
Pierwsza szkoła Stowarzyszenia Dobra Edukacja powstała w 2013 roku w Gdańsku. Są już tam dwa roczniki maturzystów, teraz uczy się trzeci. W Koszalinie natomiast taka placówka została uruchomiona po raz pierwszy w tym roku szkolnym.

- Prowadzimy jednak nabór przez cały rok, i to do różnych klas - zaprasza Maja Megier, dyrektor szkoły.

Tu nie ma piątek, szóstek czy jedynek. W klasach są uczniowie w różnym wieku i każdy może, jeśli chce, siedzieć sobie tak jak zwykle, w ławce lub rozwiązywać zadania na przykład leżąc na dywanie. Zaskakujące? Owszem. Takie właśnie są tutaj lekcje.

Nowatorskich szkół, z nowatorskim, w zasadzie zupełnie nowym podejściem do ucznia, pojawia się w Polsce coraz więcej. Ale w Koszalinie to pionierskie rozwiązanie. Co więc dokładnie proponuje ta szkoła?

- Przede wszystkim stawiamy na samodzielne myślenie i wyciąganie wniosków przez ucznia, a nie jedynie bezwarunkowe wykonywanie przez niego poleceń. Osobowość młodego człowieka jest u nas kształtowana poprzez indywidualną drogę rozwoju. A opracowujemy ją wspólnie z uczniem, jego mentorem, nauczycielami oraz rodzicami od razu na początku każdego roku szkolnego - odpowiada pani dyrektor.

Co ciekawe, w szkole każdy uczeń ma właśnie wspomnianego, swojego mentora.

- Mentor to taki jakby wychowawca, ale jednak niebędący nauczycielem. Mentorami są u nas psychologowie lub pedagogowie, którzy mają wspierać. Lubimy mówić, że mentor jest jak kaloryfer: ciepły dla ludzi, ale twardy dla celów.

To, co jeszcze wyróżnia tę nową szkołę od pozostałych, to zasada, że przez cały okres edukacji uczniowi towarzyszy ocenianie opisowe. Rodzice, ale przede wszystkim uczniowie, zapominają więc o jedynkach, dwójach czy trójach. - Oczywiście spełniamy obowiązek prawny ocen numerycznych od IV klasy, jednak na co dzień w szkole one w ogóle się nie pojawiają - dodaje nasza rozmówczyni.

Dyrektor Maja Megier już od pięciu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Dobra Edukacja z Gdańska, prowadzącym w sześciu miastach w Polsce Akademie Dobrej Edukacji. EuroSzkoła to właśnie efekt współpracy Europejskiego Centrum Edukacyjnego z Koszalina z Instytutem Dobrej Edukacji.

- W szkole w Koszalinie pracujemy zgodnie ze standardami edukacji sperso-nalizowanej. Jesteśmy szkołą podstawową spełniającą wszystkie przepisy ustawy oświatowej, ale sposób, w jaki uczymy, znacznie odróżnia nas od tradycyjnej szkoły - słyszymy. - Mamy po prostu inny model, inne sposoby uczenia tego, czego wymaga ministerstwo w podstawie programowej. My stawiamy na współzawodnictwo uczniów, a nie na rywalizację. Nasi uczniowie uczą się dla siebie, nie dla wyniku. Cenimy ich zdanie, ważne są dla nas chwile, kiedy nie zgadzają się z nauczycielem. Uczą się m.in. dlaczego to jest taki ważny moment, kiedy popełni się błąd. Od kilku lat z powodzeniem ten system działa we wszystkich szkołach stowarzyszenia. U nas dzieci również mogą siedzieć w ławkach, jeśli akurat tam jest im wygodnie. Ale jeżeli któryś uczeń chce rozwiązywać działania matematyczne leżąc na dywanie, może to zrobić. Jeśli tylko ma to mu ułatwić lepsze zapamiętywanie, to dlaczego nie?

Historia szkoły
Idea powołania do życia takiej szkoły pojawiła się w 2012 roku. Wtedy to Katarzyna Hall, była minister edukacji, założyła wspomniane już Stowarzyszenie Dobra Edukacja. Wraz z zespołem stworzyła koncepcję innowacyjnej edukacji. Sukcesywnie zaczęła wdrażać ten system w kolejnych szkołach tworzonych przez Stowarzyszenie. Te szkoły działają w Gdańsku, Warszawie, Białymstoku, Jarocinie, Jabłonnej, Pruszczu Gdańskim i teraz w Koszalinie.

Głównym założeniem tej koncepcji jest zaprojektowanie w taki sposób ścieżki edukacyjnej dziecka, aby maksymalnie wspierać jego potencjał i możliwości. Nauczyciele współpracują ze sobą, z uczniami, z mentorami uczniów, realizują wspólnie projekty, wprowadzają innowacje.

- Stawiamy sobie za cel wypracowywanie i upowszechnianie nowatorskich i efektywnych rozwiązań programowych i organizacyjnych, które służą dobrej edukacji. Proponujemy najwyższą jakość i staranność w prowadzeniu szkół i placówek edukacyjnych. Działamy solidnie i nowatorsko, gwarantujemy profesjonalizm i efektywność podejmowanych działań. Konsekwentnie też wspieramy rozwój naszych szkół, placówek, inicjatyw i organizacji oświatowych, zmierzających do osiągania standardów Systemu Dobra Edukacja - słyszymy w gdańskiej siedzibie Stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!