MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze Komunie Święte dopiero jesienią. Uroczystości przełożone przez koronawirusa

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Już wiadomo, że w maju nie odbędą się nie tylko matury, ale także Pierwsze Komunie Święte
Już wiadomo, że w maju nie odbędą się nie tylko matury, ale także Pierwsze Komunie Święte Radek Koleśnik
Parafie przekładają Pierwsze Komunie Święte na jesień. Bez gwarancji, że uda się je przeprowadzić w dotychczasowej formie.

Pierwsze Komunie Święte to ważne wydarzenie w życiu większości 9-latków, do którego wraz z rodzinami dzieci szykują się od początku roku szkolnego. Zwykle odbywają się one w maju i czerwcu. W czasie epidemii ich przeprowadzenie w tym terminie najpierw stanęło pod znakiem zapytania, a teraz już wiadomo, że Komunie zostaną przełożone. Biskupi zalecają wyznaczenie terminów na przełomie września i października.

W Szczecinku już przełożone
Największa ze szczecineckich parafii, parafia Mariacka, ustaliła, że tegoroczna Pierwsza Komunia Święta odbędzie się 27 września.

- To plan na dziś, ale jak będzie sytuacja wyglądała za kilka miesięcy nikt nie wie - mówi ksiądz Jacek Lewiński, proboszcz parafii. Dodaje, że jest otwarty na propozycje mające eliminować ryzyko spotkań w dużych skupiskach - uroczystości w mniejszych grupach, czy nawet wręcz dla jednej osoby w tygodniu.

- Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś odprawia codziennie jedną Mszę Świętą dla jednej osoby bierzmowanej - dodaje ksiądz Jacek Lewiński. - Ktoś zapyta, po co, ale miesięcznie to jest 30 osób, które otrzymały sakrament bierzmowania.

Komunie to w polskiej tradycji okazje do rodzinnych spotkań, także przyjęć w gronie najbliższych. Rodzi to także problemy z terminami przyjazdów gości czy rezerwacji lokalu. W parafii św. Krzysztofa w Szczecinku nowy termin Pierwszej Komunii to także 27 września. - Jeżeli rodzice zgłoszą taką potrzebę to oczywiście można to zrobić w innym terminie i w mniejszych grupach - mówi proboszcz Bogusław Matusik.

W parafii św. Rozalii dzień ten ustalono na 13 września. Taki sam termin ustalono w parafii Miłosierdzia Bożego, choć do czasu zaleceń biskupich rozważano czas majowo-czerwcowy. Ksiądz Marek Kowalewski, proboszcz parafii św. Franciszka, planuje w tym tygodniu spotkać się z rodzicami dzieci „komunijnych”, i razem z nimi ustalić termin.

- Po konsultacjach z rodzicami ustaliliśmy nowy termin na sobotę, 26 września, ale oczywiście wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej - mówi ksiądz Arkadiusz Sojka, proboszcz szczecineckiej parafii Ducha Świętego.

- Na pewno zdecydowana większość parafii termin tegorocznych Komunii Świętych przeniesie na wrzesień, bo wskazał go w swoich zaleceniach biskup Edwad Dajczak. Oczywiście, w jakiś w wyjątkowych sytuacjach termin może być inny, nie wrześniowy, ale na pewno będą to tylko pojedyncze przypadki - mówi ks. Wojciech Parfianwicz, rzecznik prasowy koszalińskiej Kurii Biskupiej.

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...

Parki i lasy otwarte. Spacerowiczów w Koszalinie nie brakuje [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo