Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze miejsce w kraju dla Koszalina za żłobki. Mamy ich dużo

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
W sumie miasto obecnie wydaje na opiekę żłobkową 12 mln złotych rocznie, przedszkolną - 45 mln złotych, oświatę - poza subwencją 53 mln złotych
W sumie miasto obecnie wydaje na opiekę żłobkową 12 mln złotych rocznie, przedszkolną - 45 mln złotych, oświatę - poza subwencją 53 mln złotych Radosław Brzostek
Koszalin znalazł się na pierwszej pozycji wśród miast na prawach powiatu w Polsce pod względem dostępności miejsc dla dzieci w żłobkach. Ranking przygotowała ogólnopolska „Wspólnota” - pismo samorządowe.

- Za nami znalazły się m.in. Świnoujście, Kalisz, Sopot, Elbląg, Przemyśl, Słupsk, Jelenia Góra, Częstochowa, Gdynia, Radom i 35 innych miast na prawach powiatu - wylicza Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Dla Koszalina tzw. wskaźnik użłobkowienia wynosi 61,73 (to liczba dzieci w żłobkach w wieku 1-3 lata oraz dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w SP, punktach przedszkolnych i zespołach przedszkolnych w wieku 3 lata lub mniej na 100 dzieci z terenu gminy).

Jak te dane przekładają się na rzeczywistość? W Koszalinie funkcjonuje obecnie 20 podmiotów dysponujących łącznie 1167 miejscami. Mowa tu o żłobku miejskim (440 miejsc), 18 dotowanych przez miasto żłobkach niepublicznych (702 miejsca) oraz klubie dziecięcym (25 miejsc).

Dodajmy, że w tym roku zabrakło 168 miejsc w żłobku miejskim (rokrocznie brakowało ok. 250). Te dzieci trafią do żłobków prywatnych.

Od września tego roku, z uwagi na modernizację i dostosowanie budynku po Szkole Integracyjnej, liczba miejsc w żłobku miejskim wzrośnie o 100 (pod szyldem: Żłobek Jaś i Małgosia przy ul. Spasowskiego 21). Wówczas łączna liczba miejsc w koszalińskich żłobkach będzie wynosiła 1267.

Kwota miejskich dotacji do żłobków niepublicznych wyniosła łącznie na przestrzeni ostatnich 5 lat ponad 7,5 mln złotych. - Jej skala jest systematycznie zwiększana, ze 124 tys. zł w 2012 roku, do 2 mln 750 tys. zł w 2017 roku - mówi prezydent Piotr Jedliński. - W sumie miasto obecnie wydaje na opiekę żłobkową 12 mln złotych rocznie, przedszkolną - 45 mln złotych, oświatę - poza subwencją 53 mln złotych. Opieka żłobkowa jest zadaniem własnym samorządu, ale jest to moja świadoma decyzja oraz radnych o rozwijaniu takiej formy opieki.

Miasto dotuje każde miejsce w prywatnym żłobku kwotą 400 złotych miesięcznie.

Jak podaje „Wspólnota” - w Michałowicach i Józefowie pod Warszawą oraz gminie wiejskiej Branice w woj. opolskim odsetek dzieci w wieku do 3 lat objętych opieką żłobkową lub przedszkolną przekracza 70 proc. Na przeciwnym biegunie jest ponad 30 gmin wiejskich i dwa nieduże miasta, w których instytucjonalna opieka nad małymi dziećmi nie istnieje. Najwięcej takich białych plam jest w województwach lubelskim i warmińsko-mazurskim.

POLECAMY:

Sinice Bałtyk 2018. Gdzie zakaz kąpieli. Zamknięte i otwarte kąpieliska

Zaćmienie Księżyca. W koszalińskim obserwatorium mieszkańcy spoglądają w niebo [wideo, zdjęcia]

Skrajnie zaniedbane zwierzęta odebrano 85 - letniemu mężczyźnie, który sam potrzebował pomocy

Sunrise Festival w Kołobrzegu. Jak bawili się festiwalowicze? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Sztafeta śmiałków, którzy jako pierwsi pokonali Bałtyk wpław, już w Kołobrzegu

Drop koło Barwic. Ptak, który wymarł w latach 80., powraca [zdjęcia]

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Otwarcie Parku Robin Hooda w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo