Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy budżet obywatelski w Kołobrzegu - urna otwarta [wideo]

Iwona Marciniak
2691 kołobrzeżan wzięło udział w głosowaniu, które wyłoni projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. W poniedziałek w magistracie otwarto urnę.

- Pierwszy raz w historii Kołobrzegu otwieramy urnę budżetu obywatelskiego - oznajmił tuż przed wysypaniem kart do głosowania, prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. - Sam jestem ciekaw, które propozycje będą na pierwszym miejscu.
Chwile później, na stole w sali konferencyjnej urósł stos kart do głosowania.
Za ich liczenie zabrali się urzędnicy z Biura Prezydenta, wspomagani przez dwóch miejskich radnych z komisji prawa, porządku publicznego i spraw obywatelskich, Artura Mikołajka i Artura Dąbkowskiego. 1136 głosów było w urnie, która od 26 marca wystawiona była w biurze podawczym Urzędu Miasta. Tu swoje głosy mogli oddawać zwolennicy tradycyjnego głosowania "na papierze". Do piątku, godz. 15.30, gdy oficjalnie zakończyło się głosowanie, swojego wyboru dokonało 1555 internautów.

Teraz nastąpi etap sprawdzania ważności głosów i ich liczenia. - Nieważne będą te, w których głosujący wybrali więcej niż trzy spośród 15 projektów wskazanych przez zespół oceniający - powiedział nam rzecznik prezydenta Michał Kujaczyński. - Musimy też dokonać weryfikacji samych glosujących, bo przypominam, że uprawnionymi do głosowania byli tylko kołobrzeżanie, mający czynne prawo wyborcze.

Jak słyszymy najbardziej żmudne będzie sprawdzanie czy podane na kartach dane osobowe z numerem PRESEL włącznie, są prawidłowe. Potem zacznie się zliczanie głosów na konkretne projekty. Ten, który uzyska najwięcej głosów, wygra. - Opracujemy dla niego dokładny kosztorys, by upewnić się, czy zgadza się z tym podanym orientacyjnie przez wnioskodawców - powiedział Michał Kujaczyński. - Jeżeli wykonanie będzie kosztowało mniej niż 500 tys. zł, szanse na realizację będzie miał drugi, a może i kolejne, o ile oczywiście zmieszczą się we wspomnianych 500 tys. złotych.

Na ogłoszenie wyników trzeba będzie poczekać do końca kwietnia.

Dla przypomnienia, wszystkie 15 projektów z krótkim opisem, umieściliśmy w internecie, na naszej stronie : www.gk24.pl. Są wśród nich: letnie koncerty (fortepianowy i skrzypcowy) nad morzem w wykonaniu uczniów i studentów szkół muzycznych; centra spotkań i integracji mieszkańców kołobrzeskich osiedli; organizacja miejskiej, bezobsługowej wypożyczalni rowerów; trzy plenerowe siłownie fitness w różnych częściach miasta; ścieżka na plażę w Podczelu; przystosowanie zejść na plażę dla osób niepełnosprawnych przy molo, przy ProVicie i przy Arce; piknik historyczny "Twierdza Kołobrzeg"; wyjazd z ulicy Helsińskiej w stronę miasta; koncepcja budowy promenady i molo w dzielnicy zachodniej; doposażenie powstającego w ratuszu Muzeum Patria Colbergensis".
Szacunkowych koszt realizacji poszczególnych projektów to od 8 tys. do 400 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!