MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy maseczkomat w Koszalinie. Powstał z dobroci serc [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Maseczkomat znajdziesz przy ul. Piłsudskiego 65 w Koszalinie. Na ogrodzeniu pojawiły się kolorowe, przypięte spinaczami maseczki. Jeśli chcesz, odpinasz, dziękujesz i zakładasz.
Maseczkomat znajdziesz przy ul. Piłsudskiego 65 w Koszalinie. Na ogrodzeniu pojawiły się kolorowe, przypięte spinaczami maseczki. Jeśli chcesz, odpinasz, dziękujesz i zakładasz. Fot. Radek Koleśnik
Pomagają potrzebującym i jednocześnie zachęcają ich do pomagania innym. Z inicjatywy Fundacji Zastopuj powstał pierwszy w Koszalinie maseczkomat. Maseczkę można w nim dostać za darmo.

Za projektem stoi grupa niezwykłych ludzi. Działają na wielu płaszczyznach – realizują programy profilaktyczne, którymi obejmują uczniów szkół w regionie, pokazując, jakie zagrożenia płyną z uzależnień. Spotykają się z osadzonymi w zakładach karnych, pomagają też byłym więźniom, dając im m.in. dach nad głową w Domu Ojca. - Teraz chcemy zachęcić wszystkich, którzy otrzymują pomoc, by sami zrobili coś dla innych - akcentuje Daniel Harasym, szef Fundacji Zastopuj. - Obowiązkowo musimy nosić maseczki. Trzeba je zmieniać, te wielorazowego użytku prać. Jedna to dla każdego za mało. Dlatego dzielimy się maseczkami z mieszkańcami Koszalina. Nie każdego stać w tym trudnym czasie na dodatkowe wydatki, nawet, jeśli jest to kilka złotych – podkreśla.

Na początek to ponad 100 maseczek, ale wciąż powstają kolejne. Materiał podarowała firma Ines z Sianowa. To dobrej jakości bawełna. Niektóre z maseczek mają wzory, co z pewnością nieco poprawi nastrój - szczególnie młodszym ich użytkownikom. W szycie i przygotowanie projektu zaangażowało się wiele osób – członkowie Fundacji Zastopuj, ich rodziny i bliscy, podopieczni readaptacyjnego Domu Ojca oraz młodzieżowej grupy After.

- Naszym celem jest pokazywanie młodym ludziom alternatywy od zabieganego życia, w którym łatwo zgubić tę właściwą ścieżkę – mówi Magdalena Brzezińska, liderka młodzieżowej grupy After w Koszalinie. Jedną z możliwości jest właśnie wolontariat i zwrócenie uwagi na potrzeby innych. - Codziennie od godziny 10 do 12 będziemy dyżurować przy naszym maseczkomacie przy ulicy Piłsudskiego 65 w Koszalinie. Będzie można z nami porozmawiać, dowiedzieć się czym się zajmujemy i wziąć darmową maseczkę. Mamy tu też punkt z płynem do dezynfekcji rąk i rękawiczki – pokazuje Magdalena. - Zapas maseczek będziemy uzupełniać. Zostaną one w tym miejscu przez cały dzień, by ktoś, kto potrzebuje, mógł skorzystać z tej formy obowiązkowego zabezpieczenia w walce z epidemią.

Już pierwszego dnia zainteresowanie pomysłem było duże. - Wezmę dla wnuczki. Ma osiem lat i nie ma jeszcze maseczki. Ucieszy się z takiej kolorowej. Bardzo dziękuję! Świetna inicjatywa – ocenił jeden z obdarowanych przechodniów.

- A ja się cieszę, że mogę pomagać. 28 lat spędziłem w zakładach karnych, byłem bezdomny, Fundacja Zastopuj wyciągnęła do mnie rękę i dziś jestem innym człowiekiem. Dostałem pomoc, jestem silny wiarą, dziś pomocą mogę się dzielić z innymi – powiedział nam Waldemar, jeden z podopiecznych readaptacyjnego Domu Ojca, wolontariusz w projekcie.

Jeśli chcesz włączyć się w projekt, dostarczyć maseczki do maseczkomatu lub w inny sposób wesprzeć inicjatywę, w godz. 10-12 zajrzyj na Piłsudskiego 65. Tam się dzieje dobro! Z organizatorami możesz się też skontaktować przez profile Zastopuj i After na Facebooku.

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Zobacz także Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem? Zalecenia GIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo