Pierwszy w kraju mobilny konfesjonał jest w Koszalinie...

  Pierwszy w kraju mobilny konfesjonał jest w Koszalinie [wideo]

  Marzena Sutryk

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  W busie został zamontowany specjalnie przygotowany konfesjonał. - Został wykonany w Fabryce Mebli Sakralnych - mówi ksiądz Jarosiewicz.

  W busie został zamontowany specjalnie przygotowany konfesjonał. - Został wykonany w Fabryce Mebli Sakralnych - mówi ksiądz Jarosiewicz. ©Radosław Koleśnik

  Pierwszy w kraju, a podobno nawet na świecie. Mobilny konfesjonał, w którym każdy wierny będzie mógł skorzystać ze spowiedzi, zaczął działać w diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej.
  W busie został zamontowany specjalnie przygotowany konfesjonał. - Został wykonany w Fabryce Mebli Sakralnych - mówi ksiądz Jarosiewicz.

  W busie został zamontowany specjalnie przygotowany konfesjonał. - Został wykonany w Fabryce Mebli Sakralnych - mówi ksiądz Jarosiewicz. ©Radosław Koleśnik  To stary 17-letni bus, dostawczy mercedes, z którego korzysta diecezja koszalińsko - kołobrzeska.
  Samochód będzie miał teraz nietypowe przeznaczenie, bo ma być miejscem spotkań z Bogiem. - Może do przewożenia ludzi on już się nie nadaje, ale do tego, by zamontować tam konfesjonał - jak najbardziej - mówi ks. Rafał Jarosiewicz, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji w diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej i od razu zastrzega: - Inicjatywa ma błogosławieństwo biskupa koszalińsko - kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka. I nie jest to jednorazowa akcja.

  - Często prowadząc ze Szkołą Nowej Ewangelizacji otwarte ewangelizacje na ulicach, przy centrach handlowych, na rynkach miast, czy podczas koncertów, brakowało nam zacisznego miejsca, w którym osoby proszące o spowiedź mogłyby skorzystać z tego sakramentu - mówi Magdalena Prucnel, sekretarz SNE. - Do tego ludzie często nas pytają, czy jest z nami ksiądz, czy mogliby się wyspowiadać. A do tego trzeba intymnego miejsca. Zwłaszcza, że ludzie często po latach mają problem z tym, żeby otworzyć swoje serce.

  - Chcemy pojawiać się zwłaszcza tam, gdzie jesteśmy z ewangelizacją - dodaje ksiądz Jarosiewicz. - Przygotowujemy się m. in. do Festiwalu Sunrise w Kołobrzegu, gdzie przyjedzie wiele młodych osób. Do tej pory trzeba tam było szukać zacisznego miejsca, a teraz będą warunki do spowiedzi.

  Odwiedzających słynną niedzielną giełdę na terenach podożynkowych w Koszalinie może w najbliższą niedzielę zaskoczyć widok bordowego busa z charakterystycznym napisem "Odpady się wyrzuca, nie kolekcjonuje". To właśnie w tym aucie będzie tradycyjny drewniany konfesjonał, w nim ksiądz, a obok ławeczka dla spowiadającego się.

  - To nie znaczy, że w Koszalinie nie ma miejsc do spowiedzi, bo jest ich mnóstwo - mówi ksiądz Rafał. - Tu chodzi o dotarcie do osób, które mają problem z tym, aby wyjść do Boga. Papież Franciszek mówi, żeby wychodzić do ludzi tam, gdzie oni są. A tak jest właśnie na giełdzie niedzielnej w Koszalinie.

  Na stronie internetowej www.mobilnykonfesjonal.pl będą na bieżąco zamieszczane informacje o tym, gdzie będzie się pojawiał bus z księdzem. - Będziemy w różnych miejscowościach naszego województwa i miejscowościach z sąsiedniego województwa, które należą do naszej diecezji. Ale jesteśmy też otwarci na prośby z innych zakątków kraju, gdzie będą chętni, by wypożyczyć mobilny konfesjonał - wyjaśnia dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji.
  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (35)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (35) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

   Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Adam Sztaba: Grzegorz Ciechowski - Spotkanie z Legendą

  Adam Sztaba: Grzegorz Ciechowski - Spotkanie z Legendą