Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pij wodę. Będziesz zdrowsza. I ładniejsza

Natalia Lebiedź
Choć woda ciągle przegrywa bitwę ze słodkimi napojami, to wygrywa walkę z różnymi dolegliwościami. Wystarczy tylko wiedzieć, jaką wodę pić, ile oraz kiedy.
Choć woda ciągle przegrywa bitwę ze słodkimi napojami, to wygrywa walkę z różnymi dolegliwościami. Wystarczy tylko wiedzieć, jaką wodę pić, ile oraz kiedy. sxc.hu
Choć woda ciągle przegrywa bitwę ze słodkimi napojami, to wygrywa walkę z różnymi dolegliwościami. Wystarczy tylko wiedzieć, jaką wodę pić, ile oraz kiedy.

Nie zdajemy sobie sprawy, że pijąc zbyt często i w dużych ilościach napoje słodkie i gazowane, narażamy się na problemy z otyłością, cukrzycą, a nawet chorobami serca. Natomiast codziennie pijąc wodę, możemy zapobiec poważnym chorobom.

Zmniejsza ona ryzyko zachorowania na raka piersi, okrężnicy i pęcherza. Poprawia pracę serca i minimalizuje ryzyko zawału. Dobrze służy także wątrobie i nerkom, zmniejszając ryzyko infekcji dróg moczowych oraz pojawienie się kamieni nerkowych. Pomaga też w pozbyciu się takich dolegliwości, jak ból głowy i pleców.

Woda jest również złotym środkiem na zgubienie kilogramów. Powstrzymuje ape­tyt, poprawia trawienie oraz pobudza metabolizm. Pijąc wodę, zadbamy również o wygląd i elastyczność skóry, a także pozbędziemy się cellulitu. Poprawia wydolność organizmu w czasie ćwiczeń oraz pomaga w rzeźbieniu mięśni. A przede wszystkim zwalcza zmęczenie i dodaje energii.

Kupując wodę, decydujmy się na źródlaną albo mineralną. Pierwsza z nich wydobywana jest z podziemnych źródeł i jest wolna od zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych. To woda uniwersalna, z małą zawartością składników mineralnych. Dlatego można jej używać nie tylko dla zaspokojenia pragnienia, ale również do zaparzenia kawy i herbaty czy gotowania. Inaczej wygląda sprawa z wodą mineralną. O tym piszemy więcej na stronie 15.

To, czy pijemy wodę gazowaną, czy niegazowaną, zależy od naszych osobistych preferencji. Niemniej jednak wody gazowanej, która nie gasi pragnienia, za to utrudnia trawienie i powoduje wzdęcia, nie powinny pić osoby z problemami gastrycznymi, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią oraz małe dzieci.
Jeśli myślimy o regular­nym nawadnianiu organiz­mu, to najlepszym rozwiązaniem jest picie wody przed posiłkiem. Picie w trakcie jedzenia lub zaraz po nim nie jest dobre dla organizmu. Woda rozrzedza soki trawienne i spowalnia proces trawienia. Istotny jest również sposób, w jaki pijemy. Należy pić regularnie i małymi łykami po 50 do 100 ml. Pijąc duszkiem, zakłócamy pracę żołądka.

Opinie specjalistów i lekarzy na temat dziennego zapotrzebowania wody w organizmie są bardzo podzielone. Jedni uważają, że 1,5 litra wody dziennie to wystarczająca dawka, zaś inni, że powinniśmy pić ponad 3 litry dziennie. Ta różnica w litrach polega na tym, że zapotrzebowanie na wodę zależne jest od wagi ciała, wieku, aktywności fizycznej i trybu życia, a nawet klimatu, w którym żyjemy. Nie zmie­nia to faktu, że zamieniając napoje słodzone na wodę, zrobimy naprawdę złoty interes. Nie tylko ekonomiczny, bo woda od słodkich napojów jest zdecydowanie tańszym produk­tem na rynku, ale również zdrowotny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!