MKTG SR - pasek na kartach artykułów
1 z 36
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Odnawialne źródła energii, czyli te których wykorzystywanie...
fot. Magdalena Michalska

Piknik ekologiczny w Świdwinie. Z zieloną energią za pan brat [zdjęcia]

Odnawialne źródła energii, czyli te których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie, stały się motywem przewodnim piątkowego (7 września) spotkania w Świdwinie. Edukacyjny „Piknik energii odnawialnej” zainicjowany przez starostę Mirosława Majkę, przyciągną tłumy młodzieży, które na terenie Zespołu Szkół Rolniczych mogły połączyć chwile relaksu, ze zdobyciem nowej wiedzy o źródłach zielonej energii.

Nim jednak rozpoczęto zabawę, Jego Ekscelencja Ks. bp Edward Dajczak poświęcił tablicę pamiątkową dedykowaną „Dyrektorowi Janowi Wamilowi, Dyrektorom, Nauczycielom oraz Pracownikom” w przededniu obchodów 70 –lecia placówki.

Kidy przyszedł czas pikniku, młodszych uczestników zainteresowały przede wszystkim zabawy w dmuchanych zamkach i stoisko ze słodyczami. Starsi docenili ofertę edukacyjną i poczęstunek przygotowany specjalnie dla nich, przez „miejscowych” kolegów.
Dużą popularnością cieszyło się Morskie Centrum Nauki, które poprzez jedenaście „wodnych eksperymentów”, wyjaśniających m.in. jak powstają morskie fale i na czym polega działanie śluzy, przekonywało uczestników o prawdziwości słów profesora Jerzego Stelmacha „Nauka jest niezmierzonym morzem inspirującej wody.”
Do ciekawych doświadczeń zachęcano również na stanowisku przygotowanym przez Powiat Świdwiński. Uczniowie pod kierunkiem doświadczonego nauczyciela fizyki, mogli przetestować kreatywne zestawy od Green Science i dowiedzieć się jak wykorzystując właściwości ziemniaka, stworzyć zegar cyfrowy lub jak zbudować generator przetwarzający ruch ręki na energię elektryczną.


O zaletach przyjaznych środowisku samochodów z napędem hybrydowym, przekonywali panowie z koszalińskiego oddziału Toyota Jankowscy. Okazuje się, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom inżynieryjnym, silnik elektryczny w tych pojazdach odzyskuje energię z hamowania, natomiast podczas jazdy ze stałą prędkością przekazuje jej nadwyżki do akumulatora hybrydowego, tak by powtórnie wykorzystać je, np. podczas jazdy w korku. W ten sposób w ogóle nie trzeba ładować akumulatora hybrydowego, a zużycie paliwa jest ograniczone do minimum.

Spotkanie zostało wykorzystane również jako doskonała okazja do promocji Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego. Kiedy uśmiechnięte uczennice odpowiadały na pytania gimnazjalistów oraz rozdawały mi gadżety promocyjne, ich koledzy zadbali o słodki poczęstunek. Ci przed którymi wybór dalszej drogi kształcenia pozostaje otwarty, będą mogli wybierać pomiędzy czterema kierunkami technicznymi (Mechanizacja Rolnictwa i Agroturystyka, Żywienie i Usługi Gastronomiczne, Informatyka i Ekonomia) oraz branżowymi szkołami I stopnia (kucharz i mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych).

Zobacz również

Pierwszy dzień Sunrise Festival. Tak bawili się fani muzyki elektronicznej [ZDJĘCIA]

O TYM SIĘ MÓWI
Pierwszy dzień Sunrise Festival. Tak bawili się fani muzyki elektronicznej [ZDJĘCIA]

Awionetka uderzyła w ogrodzenie lotniska w Bagiczu [zdjęcia]

Awionetka uderzyła w ogrodzenie lotniska w Bagiczu [zdjęcia]

Polecamy

Zachodniopomorskie: Cztery kąpieliska z zakazem wchodzenia do wody

Zachodniopomorskie: Cztery kąpieliska z zakazem wchodzenia do wody

Śmiertelny wypadek na budowie w Międzyzdrojach. Zginął 44-letni operator dźwigu

Śmiertelny wypadek na budowie w Międzyzdrojach. Zginął 44-letni operator dźwigu

Ciało w Wołczenicy. Kajakarz zauważył topielca

Ciało w Wołczenicy. Kajakarz zauważył topielca