Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilne! Jest akt oskarżenia w sprawie afery polickiej. Potwierdziły się nasze ustalenia

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
archiwum
Prokuratura Regionalna w Szczecinie zakończyła śledztwo w sprawie tzw. afery polickiej. Akt oskarżenia trafił właśnie do sądu. Ma 1300 stron. 26 osób usłyszało 59 zarzutów.

Tym samym potwierdziły się nasze ustalenia sprzed kilku tygodni, że w grudniu sprawa trafi do sądu. Na razie nie wiadomo kiedy proces się rozpocznie.

- Śledztwo w sprawie przestępstw na szkodę Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. zakończone wniesieniem aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Szczecinie - potwierdza prokuratora Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

- Dobiegło końca wielowątkowe śledztwo prowadzone w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie w sprawie dotyczącej szeregu nieprawidłowości w zarządzaniu Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko oskarżonym, w tym między innymi przeciwko byłym członkom zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.- dodaje prokurator.

Zasadniczym wątkiem śledztwa były działania podejmowane w okresie od 2011 do 2016 r., wyrządzające - według śledczych - ZCH Police S.A. szkodę majątkową wielkich rozmiarów, w związku z zawarciem i wykonywaniem umowy nabycia akcji senegalskiej spółki African Investment Group S.A. przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

- Zebrany w sprawie obszerny materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że w wyniku zawarcia i wykonywania umowy nabycia akcji senegalskiej spółki doszło do wprowadzenia w błąd przedstawicieli rady nadzorczej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, co do wartości akcji nabywanej spółki, a następnie do dokonywania niezasadnych płatności tytułem poszczególnych transz ceny akcji, a w konsekwencji do wyrządzenia pokrzywdzonej spółce szkody majątkowej wielkich rozmiarów - w kwocie 87.153.700 zł. W procederze nabycia akcji African Investment Group S.A. przez ZCH Police S.A. uczestniczyła Spółka DGG ECO sp. z o.o., założona między innymi przez senegalskiego polityka, która nie miała żadnego doświadczenia w działalności dotyczącej poszukiwania fosforytów, a w trakcie negocjacji warunków umowy nie przedstawiono żadnych miarodajnych danych dotyczących zasobności złóż, co do których African Investment Group S.A. będzie miało możliwość eksploatacji. W wyniku śledztwa ustalono, że umowa nabycia akcji senegalskiej spółki doszła do skutku pomimo braku dokumentów wskazujących na miarodajne i rzeczywiste zasoby złóż fosforytów oraz możliwości ich wydobycia.

Celem nabycia akcji African Investment Group miało być prowadzenie przez tą senegalską spółkę działalności w zakresie wydobywania fosforytów. Zebrany w sprawie materiał dowodowy wskazuje jednakże, iż złoża co do których pierwotnie zakładano eksploatację, wyczerpały się po wydobyciu zaledwie ok. 100 ton surowca. Z kolei założenie dotyczące wydobycia fosforytów z drugiego obszaru złóż opierały się wyłącznie o koncepcje hipotetyczne - co potwierdza zarówno analiza zabezpieczonej w sprawie dokumentacji, jak i zeznania świadków oraz analiza korespondencji elektronicznej.

Na etapie wykonywania umowy nabycia akcji, osoby zarządzające ówcześnie ZCH Police S.A. miały świadomość wyczerpania się złóż fosforytów i w celu uwiarygodnienia zaistnienia przesłanek do wypłat środków przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. podjęto kroki mające na celu pozorowanie wydobycia fosforytów przez African Investment Group. Spółka ta w rzeczywistości podpisała umowę z inną firmą senegalską, w oparciu o którą firma ta wydobywała z własnych złóż fosforyty, a następnie były one dostarczane do Zakładów Chemicznych Police S.A. jako rzekomo pochodzące z wydobycia własnego African Investment Group.

Zarządzający Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., już w lutym 2015 roku dysponowali opinią prawną wskazującą na brak przesłanek do zapłaty środków za senegalskie akcje. Przedmiotowa opinia wskazuje jednoznacznie na świadomość ówczesnych członków zarządu ZCH Police S.A. o bezzasadności dokonywania płatności transz ceny za akcje African Investment Group S.A.

Aktem oskarżenia objęto również szereg innych przestępstw, w tym dotyczących między innymi: przywłaszczenia środków finansowych Fundacji Grupy Azoty na rzecz Rozwoju Piłki Siatkowej Kobiet, nieprawidłowości przy zakupie ilmenitu kenijskiego przez Grupę Azoty ZCH Police, wyrządzenia szkody majątkowej ZCH Police przy realizacji usług transportowych, jak również utrudniania postępowania przygotowawczego.

Zakończone śledztwo było wyjątkowo obszerne, pracochłonne i skomplikowane. Sporządzony w tej sprawie akt oskarżenia liczy ogółem ponad 1300 stron oraz obejmuje łącznie 59 zarzutów wobec 26 oskarżonych.

Wśród oskarżonych znajduje się m.in. były Prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. – Krzysztof J., Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. – Wojciech N oraz inne osoby pełniące kluczowe funkcje zarządzające w ZCH Police S.A. – Anna P. i Marek P.

Głównymi zarzutami stawianym przez prokuratora tym oskarżonym jest doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Grupy Azoty Zakłady Chemiczne S.A. w kwocie ponad 87 milionów złotych i wyrządzenie przez to szkody w wielkich rozmiarach, przy czym do realizacji tego czynu doszło między innymi poprzez oszustwa i poświadczanie nieprawdy. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałe osoby również oskarżane są o przestępstwa z art. 296 k.k., które wyrządziły szkodę majątkową w wielkich rozmiarach względnie znaczną szkodę majątkową. Większość z tych przestępstw zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pilne! Jest akt oskarżenia w sprawie afery polickiej. Potwierdziły się nasze ustalenia - Głos Szczeciński