Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT za 2009 rok. Rozlicz z nami podatki

Irena Boguszewska [email protected]
Jadwiga Gritzman, z lewej, i Klaudia Prus-Piernikowska z Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie przyszły na redakcyjny dyżur z czarnymi wstążeczkami na ubraniach. Takie rano leżały Urzędzie w pudełeczku przy portierni i każdy kto chciał, mógł sobie taką wziąć.
Jadwiga Gritzman, z lewej, i Klaudia Prus-Piernikowska z Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie przyszły na redakcyjny dyżur z czarnymi wstążeczkami na ubraniach. Takie rano leżały Urzędzie w pudełeczku przy portierni i każdy kto chciał, mógł sobie taką wziąć. Fot. Radek Koleśnik
W redakcji w Koszalinie zorganizowaliśmy dyżur poświęcony rozliczeniom podatku za rok ubiegły. Ze względu na sytuację w kraju i żałobę, telefonów było mniej niż zwykle. Wiele pytań otrzymaliśmy e-mailami.

Na wasze pytania odpowiadały: Jadwiga Gritzman, starszy komisarz skarbowy i Klaudia Prus-Piernikowska, komisarz skarbowy z Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie. A oto część z nich.

- Mąż jest honorowym dawcą krwi. Chce skorzystać z ulgi na darowiznę. Jak ma ustalić wartość oddanej krwi?
- Wartość oddanej krwi winna zostać określona w zaświadczeniu wystawionym przez stację krwiodawstwa.

- A czy nie wystarczą wpisy, jakie ma w książeczce honorowego krwiodawcy?
- Nie. Krwiodawca musi uzyskać zaświadczenie o ilości oddanej krwi lub osocza oraz oświadczenie stacji krwiodawstwa o przyjęciu takiej darowizny. Wydane zaświadczenie powinno uwzględniać jedynie krew lub osocze, za oddanie których dawca nie otrzymał wynagrodzenia (ekwiwalentu pieniężnego). Jeżeli krwiodawca w trakcie roku oddawał krew w różnych stacjach krwiodawstwa, powinien uzyskać zaświadczenie i oświadczenie z każdej z nich.
Należy pamiętać, że łączna kwota odliczenia z tytułu darowizn nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu.

- Ile wynosi limit ulgi za internet na 2009 rok?
- Limit odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na korzystanie z sieci internet wynosi 760 zł.

- Rozliczam się wspólnie z żoną. Wypełniamy PIT-37. Każde z nas korzysta w domu z internetu. Faktury VAT są wystawiona na nas oboje. Czy w związku z tym oboje możemy korzystać z ulgi na internet?
- Tak.

- A ile każdy z nas może odliczyć? Czy musimy podzielić między siebie te 760 złotych?
- Odliczeniu podlegają faktycznie poniesione wydatki, a więc sumę wydatków poniesioną w 2009r. na Internet możecie państwo podzielić między siebie po połowie lub w dowolnej proporcji. Należy jednak pamiętać aby odliczenie u każdego z małżonków nie przekroczyło kwoty limitu (tj. 760 zł).

- Córka studiuje w Warszawie i tam korzysta z internetu. Jednak nie ma żadnych dochodów, więc my płacimy rachunki. Mamy faktury VAT wystawione na nasze imiona i nazwisko, ale na adres córki w Warszawie. Czy przysługuje nam ulga?
- Niestety nie, bowiem ulga dotyczy wydatków ponoszonych przez podatnika na korzystanie z sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem jego zamieszkania.

- Córka studiuje, korzysta z internetu, ale nie ma dochodów. Jej rachunki ja płacę, bo ona jest na moim utrzymaniu. Czy ja mogę skorzystać z ulgi na jej internet?
- Nie, ponieważ faktury za internet nie są wystawione na pana imię i nazwisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!