PKS Świdwin przestaje jeździć

  PKS Świdwin przestaje jeździć

  ing

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Autobusy PKS Świdwin przestają jeździć.

  Autobusy PKS Świdwin przestają jeździć. ©pksswidwin.pl

  Od 1 listopada przestają kursować autobusy PKS Świdwin. Spółka od lipca jest w upadłości. Od poniedziałku jej rozkład jazdy w dużej części przejmie PKS Gryfice.
  Autobusy PKS Świdwin przestają jeździć.

  Autobusy PKS Świdwin przestają jeździć. ©pksswidwin.pl

  W PKS Świdwin większość z blisko 70-osobowej załogi już nie pracuje. Niektórzy pozostają jeszcze na wypowiedzeniach do 31 października. Po tym terminie pozostanie w firmie dosłownie kilka osób niezbędnych syndykowi do zakończenia procesu upadłościowego spółki, polegającego w tym przypadku na likwidacji jej majątku. Co z tego majątku udało się już sprzedać, czy może jest chętny na całość? - te pytania chcieliśmy zadać syndykowi, ale niestety nie odbierał naszych telefonów.
  Z naszych informacji wynika, że od poniedziałku większą część rozkładu jazdy wykonywanego dotychczas przez PKS Świdwin przejmie PKS Gryfice. I chodzi tu głównie o lokalne połączenia, te między gminami powiatu świdwińskiego. Tu gminy znały sytuację, starostwo również i wszelkie niezbędne zgody na korzystanie z przystanków i prowadzenie komunikacji PKS Gryfice uzyskał. Na pewno o dojazd do szkół nie mają co się martwić uczniowie szkół z Lekowa, Oparzna i Sławoborza. Tu PKS Gryfice dojedzie, bo obowiązują go odrębne umowy. Z innymi kursami może byc problem. Będzie on na pewno, przynajmniej na początku, z kursami na terenie gminy Kołobrzeg, bo ta nie dostała oficjalnej informacji od syndyka o zaprzestaniu wykonywania kursów przez PKS Świdwin. A tym samym PKS Gryfice nie mają podstaw, by występować o możliwość korzystania z tych samych tras i przystanków. Na pewno nie będzie też bynajmniej na razie przejęcia przez PKS Gryfice kursów dalekobieżnych do Chojnic i Szczecina.
  - Do 4 listopada powinniśmy na naszej stronie internetowej umieścić przejęty rozkład jazdy, ale możemy nie zdążyć. Na razie nad nim pracujemy, wymaga to sporo uzgodnień, a my nie zamierzamy działać nielegalnie. Autobusy pojadą więc tylko tymi trasami, na które będziemy mieć zgodę odpowiednich urzędów - usłyszeliśmy w PKS Gryfice.
  Przypomnijmy, to w 2011 roku powiatowi radni większością głosów podjęli uchwałę intencyjną, dając zgodę na przejęcie udziałów PKS Świdwin od Skarbu Państwa. Starostwo już wówczas nie kryło, że liczy na to, że do komunalizacji uda się jednak przekonać gminy z powiatu. To się nie udało. Ostatecznie powiat wycofał się z nieodpłatnego przejęcia udziałów spółki, bo Skarb Państwa nie zgodził się na dokapitalizowanie jej, by pokryć dotychczasowe zobowiązania PKS Świdwin. Na przejęcie zadłużonej spółki zarząd powiatu się nie zdecydował. Niedługo po tym sąd ogłosił upadłość świdwińskiego PKS.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (55)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (55) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zobacz koniecznie

  Zdjęcia

  Wideo

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów