Plakaty wyborcze a podatek od nieruchomości. Odpowiedź komisarza wyborczego

Rafał Nagórski
Wójt Darłowa stwierdził, że za umieszczenie plakatów i banerów wyborczych należy uiszczać podatek.
Wójt Darłowa stwierdził, że za umieszczenie plakatów i banerów wyborczych należy uiszczać podatek.
Od kilku dni w gminie wiejskiej Darłowo mówi się o oświadczeniu wójta, który stwierdził, że za umieszczenie plakatów i banerów wyborczych należy uiszczać podatek od nieruchomości.

Oto, co w odpowiedzi na związany z tym protest komitetu Ewy Kucharskiej napisał Marek Mazur, komisarz wyborczy z Koszalina:

"W związku z pojawiającymi się problemami dotyczącymi właściwej interpretacji w szczególności art. 132 5 kodeksu wyborczego informuję, o tym co następuje;

Nie budzi jakichkolwiek wątpliwości to, że można na ścłanach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych umieszczać plakaty i materiały wyborcze, a jedyną negatywną przesłankę takiego działania stanowi brak wyrażenia na to zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Wskazuje na to w sposób jasny art. 110 1 kodeksu wyborczego.

Wybory 2014: Sławno i powiat sławieński. Oddaj głos

Owszem, zgodnie z art. 114 tego kodeksu wójt ma obowiązek zapewnić na obszarze gminy odpowiednią listę miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie m.in. plakatów wszystkich komitetów wyborczych, ale błędne jest rozumowanie wedle którego plakaty owe bezpłatnie można umieszczać tylko i wyłącznie w miejscach wyznaczonych zgodnie z tym przepisem. Z tego przepisu wynika tylko i wyłącznie to, że tego rodzaju obowiązek spoczywa na wójcie oraz że umieszczanie w tych miejscach plakatów wszystkich komitetów wyborczych jest z mocy prawa bezpłatne.

Poza tym komitety wyborcze mogą umieszczać plakaty i hasła wyborcze także zgodnie z przepisem art. 1 10 I kodeksu wyborczego. Zauważyć należy, ze przepis ten w żadnym razie nie stanowi o jakiejkolwiek odpłatności na rzecz osoby uprawnionej, zaś właściwa interpretacja przepisu art. 132 5 tego kodeksu musi prowadzić do oczywistego wniosku, że z takim umieszczaniem tych materiałów wyborczych może być związana odpłatność i wtedy można by ewentualnie rozważać, czy z tego tytułu nie należy odprowadzić stosownego podatku, ale może to też być świadczenie niepieniężne. Przepis ten generalnie zabrania komitetom wyborczym przyjmowania wartości pieniężnych, z wyjątkiem - co wyeksponowano - nieodpłatnego rozpowszechniania plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne. Nie budzi zaś najmniejszych wątpliwości interpretacyjnych to, że rozpowszechnianiem jest też zamieszczenie owych plakatów i innych na ogrodzeniach i w innych miejscach wymienionych w art. 110&1 kodeksu."

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 49

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec gminy

ugdarowo . pl

Pismo dot. sprostowania nieprawdy podanej w artykule pt. "250 milionów dla Darłowa.......

 

najlepsza jest końcówka

 

Do wiadomości :

1. Facebook na płocie Przychodni

2. a/a

z
zawistnik

nie ma jak to zawiść :ph34r:

G
Gość

PO Kupraczu!!!

p
podatek

aż taki jak Twój wpis?

G
Gość

Chory, głupi i nieodpowiedzialny człowiek. Funkcjonuje w chorym, głupim i nieodpowiedzialnym państwie. Wyczuł że jest bezkarny i robi co chce.

;-)

humor to kandydaci z plakatów

p
piotrek

wójcik Gminy Darłowo wysyła do walki o stołek swoich synów, którzy na wszystkie sposoby /metodą tatusia/ chcą  z antagonizować pozostałych kandydatów na wójta.Przychodząc na spotkania wyborcze metodą ględzenia zadawania głupich pytań, nie dopuszczając obecnych na spotkaniu do głosu. Takie są prostackie metody walki o stołki nie tylko dla taty, ale całej plejady rodzinki! Bo nepotyzm jest przerażający, Dotyczy to również Naszych Radnych. Jedyna metoda na takie układy to tylko 2 kadencje sprawowania "władzy". A jeżeli chcecie Państwo zobaczyć jak wygląda kiełbasa wyborcza - co planuje zrobić samorząd w przyszłym roku- przy nieróbstwie 

przez 16 lat ,to proszę  wejść na stronę internetową Gminy Darłowo-gdzie Wójt odpowiada swojemu kandydatowi na radnego z komitetu Wójta /Panu Żarskiemu/ swoje zamierzenia na rok 2015r. Będzie to najwspanialsza humoreska którą by nie wymyślił  nawet Bareja.

s
skarbnik

niestety nie stać go nawet na plakaty, jak innych

 

 

t
tupki

Ostatnio podano ile zarabiają burmistrze.wójtowie,prezydenci!!!!!!!! Prezydent Polski 18000zł,premier  też około 18000 zł, burmistrzowie miast od 9000-12000 zł a WÓJTOWIE!!!! w tym nasz Darłowski 12,500 zł z takimi zarobkami w takim bidulu jak Gmina można wszystkimi sposobami trzymać się władzy i to za wszelką cene. A gdzie zarobki rodzinki? w Urzedzie, w Straży Gminnej, w Sołectwie???? ŻYć nie umierać.

z
zapisane

takie jest podejście prawdziwe Kandydatów do wyborców, warto zapamiętać

c
c

Kołtunierstwo,obłuda i ..de.....zm wizytówką tej rodziny.

p
piotrek

Ducze Kupracz ! Ciężko odkleić się od ciepłego stołka-oj ciężko!!! Nie wyszło z banerami i plakatami konkurentów, to dał kiełbasę wyborczą na swojej" prywatnej " stronie internetowej Gminy Darłowo /opłacana przez wszystkich mieszkańców/. Aby to zrealizować musiałby być wójtem następne 16 lat-najwyższy czas aby pogonić nieudacznika! Do roboty na swoim gospodarstwie rolnym!!!

 

b
brawo

brawo dla tego Pana

G
Gość

-Idę z duchem czasu, zrobiłem internet na płocie lub hyde-park jak kto woli- tak wójt gminy wiejskiej Darłowo Franciszek Kupracz skomentował fakt umieszczenia pięciu solidnych plandek wokół szpitala w Darłowie

 

gk24

o
obywatel

najpierw biblijna plaga kandydatów, potem ich reklam

 

tyle mają w swojej ofercie?

 

Dodaj ogłoszenie