Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plakaty wyborcze a podatek od nieruchomości. Odpowiedź komisarza wyborczego

Rafał Nagórski
Wójt Darłowa stwierdził, że za umieszczenie plakatów i banerów wyborczych należy uiszczać podatek.
Wójt Darłowa stwierdził, że za umieszczenie plakatów i banerów wyborczych należy uiszczać podatek.
Od kilku dni w gminie wiejskiej Darłowo mówi się o oświadczeniu wójta, który stwierdził, że za umieszczenie plakatów i banerów wyborczych należy uiszczać podatek od nieruchomości.

Oto, co w odpowiedzi na związany z tym protest komitetu Ewy Kucharskiej napisał Marek Mazur, komisarz wyborczy z Koszalina:

"W związku z pojawiającymi się problemami dotyczącymi właściwej interpretacji w szczególności art. 132 5 kodeksu wyborczego informuję, o tym co następuje;

Nie budzi jakichkolwiek wątpliwości to, że można na ścłanach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych umieszczać plakaty i materiały wyborcze, a jedyną negatywną przesłankę takiego działania stanowi brak wyrażenia na to zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia. Wskazuje na to w sposób jasny art. 110 1 kodeksu wyborczego.

Wybory 2014: Sławno i powiat sławieński. Oddaj głos

Owszem, zgodnie z art. 114 tego kodeksu wójt ma obowiązek zapewnić na obszarze gminy odpowiednią listę miejsc przeznaczonych na bezpłatne umieszczanie m.in. plakatów wszystkich komitetów wyborczych, ale błędne jest rozumowanie wedle którego plakaty owe bezpłatnie można umieszczać tylko i wyłącznie w miejscach wyznaczonych zgodnie z tym przepisem. Z tego przepisu wynika tylko i wyłącznie to, że tego rodzaju obowiązek spoczywa na wójcie oraz że umieszczanie w tych miejscach plakatów wszystkich komitetów wyborczych jest z mocy prawa bezpłatne.

Poza tym komitety wyborcze mogą umieszczać plakaty i hasła wyborcze także zgodnie z przepisem art. 1 10 I kodeksu wyborczego. Zauważyć należy, ze przepis ten w żadnym razie nie stanowi o jakiejkolwiek odpłatności na rzecz osoby uprawnionej, zaś właściwa interpretacja przepisu art. 132 5 tego kodeksu musi prowadzić do oczywistego wniosku, że z takim umieszczaniem tych materiałów wyborczych może być związana odpłatność i wtedy można by ewentualnie rozważać, czy z tego tytułu nie należy odprowadzić stosownego podatku, ale może to też być świadczenie niepieniężne. Przepis ten generalnie zabrania komitetom wyborczym przyjmowania wartości pieniężnych, z wyjątkiem - co wyeksponowano - nieodpłatnego rozpowszechniania plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne. Nie budzi zaś najmniejszych wątpliwości interpretacyjnych to, że rozpowszechnianiem jest też zamieszczenie owych plakatów i innych na ogrodzeniach i w innych miejscach wymienionych w art. 110&1 kodeksu."

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!