Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plan lekcji to dla wielu uczniów "nauka na dwie zmiany". Powroty do domu o 20 i okienka między zajęciami są normą

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Plany grozy czy plany lekcji? Szkoła do wieczora, okienka w trakcie lekcji.
Plany grozy czy plany lekcji? Szkoła do wieczora, okienka w trakcie lekcji. 123rf.com
Plany lekcji budzą od samego początku roku szkolnego silne emocje. Okazuje się, że nie wszystkie dzieci rozpoczną lekcje o godzinie 8, czy 8.45. Niektóre o tej godzinie pewnie będą zabierać się za odrabianie zadań domowych, bo do szkoły mają na 14, a zajęcia skończyły dzień wcześniej w porze dobranocki. Jeszcze inni zaspanym krokiem ruszą w kierunku szkół dużo wcześniej, aby zdążyć na pierwszą lekcję o 7 rano. Wykańczający harmonogram godzinowy to jeszcze nie wszystkie problemy planów lekcji w roku szkolnym 2022/2023. Dlaczego w tym roku szkolnym nauka odbywa się "na dwie zmiany" i co najbardziej martwi rodziców i uczniów?

Plan lekcji w roku szkolnym 2022/2023 dla wielu uczniów jest abstrakcją. Co stanowi problem?

W podstawówkach uczniowie w zdecydowanej większości zaczynają lekcje w godzinach porannych. Nawet w 8 klasach, z reguły kończą zajęcia w okolicach godziny 15.

Problemem są natomiast okienka między lekcjami, umieszczenie najtrudniejszych przedmiotów w jednym dniu lub też zajęć z wychowania fizycznego w środku dnia.

Na ten ostatni element szczególnie narzekają uczennice. Małe sale, brak pryszniców i czasu na to, aby odświeżyć się po wysiłku fizycznym, zniechęca do udziału w zajęciach.

Do szkoły dopiero po obiedzie? Plany lekcji w szkołach średnich martwią rodziców

Najczęściej to młodzież szkół średnich otrzymała takie plany lekcji, w które w pierwszej chwili trudno było uwierzyć. Wielu uczniów skończy zajęcia w późnych godzinach popołudniowych. Nie o 16 czy 17, ale nawet po godzinie 19 wieczorem.

Młodzież dzieli się planami w mediach społecznościowych:

Niewyspane dzieci i młodzież. Załamani rodzice

O ile niektórzy nastolatkowie cieszą się z możliwości porannej drzemki, to wracanie zimą ze szkoły do domu o 20 może być meczące. Dodatkowo rodzice zadają pytania:

  • Kiedy znaleźć czas na zadania domowe czy pasje?
  • Szkoła czy klub piłkarski? Z czego ma zrezygnować moje dziecko?
  • Ktoś pomyślał o tym, że wielu uczniów dojeżdża do szkół a połączeń brakuje?
  • Na angielski i matmę dwa razy w tygodniu syn nie dojedzie. Lekcje o 7 rano, a autobus 7.05.

Okazuje się bowiem, że niektóre szkoły wprowadziły inne rozwiązania. Zamiast trzymać uczniów do późna, zdecydowano, że lekcje rozpoczną się o 7 rano. W obecnej sytuacji nie ma przestrzeni na uwzględnienie naturalnych potrzeb dzieci w okresie wzrostu i dojrzewania dotyczących jakości i regularności snu.

Brakuje przestrzeni w szkołach oraz nauczycieli. Plany lekcji nie będą idealne. Dyrektorzy nie mają wyjścia?

Wiceminister MEiN „W porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym nie ma większych różnic w zakresie godzin zakończenia obowiązkowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach”. Dariusz Piontkowski wspomniał także we wtorek 6 września, że przyczyną pozostawania dzieci w szkołach do późnych godzin jest brak inwestowania przez samorządy w budowę nowych szkół.

Tymi słowami nie mają jednak czasu przejmować się dyrektorzy, którzy muszą opracować plan lekcji dla liczniejszej grupy uczniów. Powodów tej sytuacji jest kilka.

Przede wszystkim naukę w szkołach ponadpodstawowych w roku szkolnym 2022/2023 rozpoczynają uczniowie, którzy do pierwszej klasy szkoły podstawowej przyszli w 2014 roku, kiedy oprócz siedmiolatków do szkół na mocy reformy edukacji trafiła połowa rocznika sześciolatków. W wyniku tych zmian w szkołach średnich obecnie obserwujemy kumulację roczników, na którą placówki nie są przygotowane.

Ponadto od dwóch lat nie funkcjonują już gimnazja, co spowodowało, że w 2019 roku w klasach pierwszych szkół średnich mieliśmy podobną sytuację. Podwójny rocznik w szkołach ponadpodstawowych po likwidacji gimnazjów jeszcze nie ukończył edukacji, więc fizycznie budynki muszą pomieścić kolejną nadwyżkę uczniów.

Nie wszystkie placówki poradziły sobie z rozbudową szkół, czy dostosowaniem sal. Ale problemem są także braki kadrowe oraz przyjęcie uczniów z Ukrainy, dla których wprowadzono dodatkowe dostosowania w szkołach.

W efekcie wszystkie dzieci nie mogą przebywać w szkole podczas jednej zmiany, bo nie ma dla nich miejsc ani nauczycieli. To właśnie przyczyna zaskakujących planów lekcji dzieci, szczególnie w szkołach ponadpodstawowych. Plany lekcji w wielu szkołach nie są jeszcze opublikowane, a także mogą zostać zmienione. Czy będą to jednak znaczące zmiany okaże się za kilka tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plan lekcji to dla wielu uczniów "nauka na dwie zmiany". Powroty do domu o 20 i okienka między zajęciami są normą - Strefa Edukacji